SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Celosvetový rebríček AI patentov podľa krajín

Technológie
0

Táto infografika zobrazuje počet patentov súvisiacich s AI udelených každý rok od roku 2010 do roku 2022 (najnovšie dostupné údaje). Údaje pochádzajú z Centra pre bezpečnosť a vznikajúce technológie (Center for Security and Emerging Technology – CSET), ku ktorým sa možno dostať prostredníctvom správy Index AI za rok 2024 Stanfordovej univerzity.

Z údajov možno vidieť, že Čína prvýkrát predbehla USA už v roku 2013. Odvtedy krajina zaznamenala každoročne enormný rast v počte udelených patentov súvisiacich s AI. V roku 2022 bolo Číne udelených viac patentov ako všetkým ostatným krajinám dovedna. Hoci to naznačuje, že krajina je veľmi aktívna vo výskume v oblasti umelej inteligencie, nemusí to nevyhnutne znamenať, že Čína je z hľadiska schopností najďalej.

Podľa CSET sa patenty AI týkajú matematických vzťahov a algoritmov, ktoré sa podľa patentového práva považujú za abstraktné myšlienky. Môžu mať takisto rôzny význam v závislosti od toho, kde sú podané. V USA sa patentovanie AI sústreďuje medzi veľké spoločnosti ako IBM, Microsoft a Google.

Na druhej strane patentovanie AI v Číne je viac distribuované medzi vládne organizácie, univerzity a technologické firmy (napr. Tencent). Čínske patenty sa zvyčajne týkajú počítačového videnia, oblasti AI, ktorá umožňuje počítačom a systémom interpretovať vizuálne údaje a vstupy. Americké úsilie je rovnomernejšie rozdelené medzi jednotlivé oblasti výskumu.

Zdroj: visualcapitalist.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať