SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Česká lietajúca motorka má maximálku až 230 km/h

Technológie
0

Česká spoločnosť UDX vyvinula motocyklový eVTOL s výkonom 320 kW, nazvaný Airwolf, ktorý je schopný letu dopredu a svižného pohybu. Vďaka pohonu pomocou individuálne naklápateľných ventilátorov môže Airwolf dosiahnuť rýchlosť bezmála 230 km/h a má dolet 66 km. Každá zo štyroch krytých ventilátorových jednotiek sa môže pohybovať nezávisle. 

Airwolf je určený pre dve osoby a vybavený krídlami, ktoré vytvárajú 50 % vztlaku potrebného na udržanie vo vzduchu, čo vedie k efektívnejšiemu letu a dlhšiemu doletu. Hoci by mal vážiť statných 230 kg, sľubuje zrýchlenie z 0 na 96 km/h za tri sekundy a maximálnu rýchlosť 229 km/h. Má však dosť vysokú cenu 320 000 USD.

Spoločnosť UDX postavila funkčné prototypy Airwolfu, ale do výroby má ešte ďaleko. Vyžaduje sa, aby piloti mali licenciu športového pilota, čo zahŕňa 20 hodín letového výcviku a absolvovanie testov. UDX nie je jedinou spoločnosťou na tomto trhu, podobné vozidlá vyvíjajú aj Lazareth a Mayman Aerospace.

Moto Volante spoločnosti Lazareth je polofunkčný prúdový motocykel, ktorý už „lietal“ pripútaný k zemi, zatiaľ čo Speeder spoločnosti Mayman Aerospace využíva na pohon turbodúchadlá.

Ďalší pozoruhodný eVTOL je Air One spoločnosti Air, ktorý je úplne uzavretý a pripomína lietajúce auto. Má krídla predlžujúce dolet, ktoré majú 60 % podiel na vztlaku lietadla pri rýchlosti.

Tieto eVTOL sa stávajú čoraz bežnejšími, hoci sú stále drahé a ich počet je obmedzený. Predávajú sa ako zábavné stroje alebo ako praktické možnosti prepravy na rôzne účely, ako je dochádzanie do práce, pátracie a záchranné operácie a rýchla reakcia na nehody.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať