SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

ChatGPT nás (zatiaľ) nenahradí, ale odbremení od rutinnej práce

0

Po sprístupnení ChatGPT, keď si široká verejnosť mohla vyskúšať schopnosti tohto nástroja, sa doslova z večera na ráno vynorili úvahy o tom, ktoré povolania a v akom rozsahu je AI tohto typu schopná nahradiť na súčasnej úrovni vývoja a aké povolania nahradí v blízkej budúcnosti.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Obavy z nahradenia niektorých profesií nie sú nič nové. V minulosti boli natoľko silné, že na začiatku priemyselnej revolúcie robotníci dokonca ničili stroje, ktoré by ich mohli pripraviť o prácu. Vtedajšie noviny to, samozrejme, odsudzovali, vzdelaní novinári v priemyselnej revolúcii videli veľkú perspektívu a oni sami sa na rozdiel od nekvalifikovaných robotníkov z profesijného hľadiska ohrození necítili. Paradoxne výkonné a čoraz viac automatizované stroje najviac pomohli práve nekvalifikovanej pracovnej sile. Túto éru a dosiahnutý pokrok nielen technologický, ale aj súvisiace spoločenské zmeny najlepšie dokumentuje priebeh stavby Suezského prieplavu (1859 – 1869). Na tejto megastavbe pracovalo 1,5 milióna ľudí. Spočiatku väčšina z nich formou nútených prác za symbolickú mzdu, ak vôbec nejakú. Aj tu sa prejavil technologický pokrok, na stavbu boli postupne nasadzované veľké parné bagre. To v roku 1863 umožnilo prijať legislatívu zakazujúcu nútené práce. Určite nikto z robotníkov pracujúcich za otrockých podmienok proti bagrom neprotestoval. Obavy vzbudzoval aj nástup éry počítačov. Tých sa neobávali nekvalifikovaní robotníci, ale hlavne úradnícke povolania. Sami vieme, ako to dopadlo. Administratíva aj naďalej veselo bujnie a úradníci, účtovníci a podobné povolania počítače nepovažujú za konkurenciu, ale za užitočných pomocníkov. Navyše s počítačmi pribudli do firiem aj pracovníci IT oddelení. Počítače sú výborným príkladom toho, že technológie ľuďom pomáhajú, odbremenia ich od únavných rutinných činností a pomáhajú im, aby boli produktívnejší. Podobne to dopadlo aj s robotizáciou a automatizáciou. Vznikla dokonca samostatná kategória nazývaná kolaboratívne roboty, ktoré sú nasadené na pracoviskách spolu s ľuďmi. Pomáhajú im s úkonmi, ktoré sú pre ľudí buď namáhavé, alebo ťažko vykonateľné, napríklad manipulácia s ťažkými alebo, naopak, príliš drobnými súčiastkami. Doteraz sa vždy ukázalo, že stroje, spočiatku primitívne a neskôr čoraz sofistikovanejšie, nahradili len malú časť povolaní a pre ostatných sa stali užitočnými pomocníkmi. Nepotvrdili sa obavy z toho, že by nové technológie spôsobili hromadnú nezamestnanosť, naopak, prax ukázala, že technológie sú najlepším akcelerátorom ekonomiky a sekundárne aj spoločenského rastu. Nahradili sa síce pracovné miesta vyžadujúce úmornú alebo stereotypnú prácu, často v nebezpečnom prostredí, a vznikli nové pracovné miesta, vynútené technológiami.

Zamerajme sa však na oblasti, v ktorých môže byť AI užitočným pomocníkom. Keď sme spomenuli publicistiku, novinárom a spisovateľom môže AI pomôcť s predspracovaním danej témy. Alebo v prípade významnej nepredvídanej udalosti, kde záleží na tom, aby bol článok čím skôr zverejnený, môže novinár a AI pracovať paralelne, novinár opíše udalosť a AI vytvorí doplnkovú či vysvetľujúcu časť článku. Pracovníkom bánk a finančným poradcom pomôže s analýzou finančných dát a vytváraním prognóz na základe historických údajov. Obchodníkom a pracovníkom marketingu pomôže so spracovaním a analýzou údajov o zákazníkoch, prípadne im umožní vytvárať lepšie marketingové kampane.

Ľudí pracujúcich v administratíve AI odbremení od rutinných úloh, pri ktorých sa nevyžaduje vysoká miera kreativity. Právnikom pomôže s analýzou legislatívnych predpisov a právnych dokumentov na poskytovanie rutinných právnych rád či vytváranie zmlúv. Inžinieri budú AI využívať na simuláciu a modelovanie rôznych technických systémov a na návrh nových produktov a procesov. Lekárom AI pomôže s analýzou zdravotných záznamov pacientov a určovaním diagnóz na základe symptómov a anamnézy pacientov a takisto umožní navrhnúť najlepšie liečebné postupy. Učiteľom zas pomôže s vyhodnocovaním testov a špecifikovaním oblastí, v ktorých sú študenti potenciálne slabší a učiteľ by sa na ne mal viac zamerať. AI dokáže odbremeniť učiteľa od odpovedí na otázky študentov, aby mal viac času na kreatívne pedagogické aktivity.

Veľmi silnú pozíciu bude mať AI v oblasti programovania, keď bude vytvárať programy na vykonávanie rutinných úloh a pomôže s tvorbou používateľských rozhraní. Vývojári a softvéroví architekti sa budú môcť viac venovať tvorbe projektov a definíciám zadaní pre AI.

Dôležitý aspekt zavádzania nových technológií je aj povedomie budované publicitou. Žiadna z doterajších inovačných vĺn ne­ohrozovala pracovné pozície novinárov, publicistov, copywriterov, tvorcov marketingových textov. Až teraz ChatGPT. Zdalo by sa, že stačí zadať a čo najviac spresniť tému a ChatGPT alebo podobný nástroj vygeneruje článok, esej či reklamný text. Určitá skupina ľudí, ktorých náplňou práce je často až rutinná tvorba textov, sa preto cíti právom ohrozená. Samozrejme, netýka sa to tvorby reklamných textov, ktoré sa stali kultovými. Typický príklad je text reklamnej kampane Apple „Think different“, ktorý Steve Jobs spolu s reklamným mágom Lee Clowom tvorili a pilovali niekoľko týždňov. Netýka sa to ani skutočnej žurnalistiky a publicistiky postavenej na investigatívnom spracovaní danej témy, kde do hry vstupujú aj skúsenosti, rozhľad a v neposlednom rade aj empatia tvorcov, ktoré sú významnou pridanou hodnotou.

Do hry zrejme prvýkrát v histórii vstupuje zaujímavý aspekt, keď ľudia budú ochotní vykonávať činnosti, ktoré stroje robiť odmietnu. Vysvetlíme to na všeobecne známom prípade. Stačí prelistovať titulky novín a publicistických portálov a zistíte, že novinári si vyberajú témy, ktoré priťahujú záujem. Prípadne témy, ktoré korešpondujú so záujmami majiteľov mediálnych domov. Často sú to témy negatívne ladené a kontroverzné. ChatGPT má v tomto ohľade určité obmedzenia. Aké, to nám prezradí sám:
 



Na aké témy z etických dôvodov nenapíšeš články?

Ako AI model som programovaný na to, aby som bol neutrálne naklonený a rešpektoval rôzne perspektívy. Napriek tomu sa snažím dodržiavať určité etické a morálne zásady a vyhýbať sa témam, ktoré môžu byť kontroverzné, diskriminačné alebo nezákonné.

Niektoré z tém, ktoré by som mohol odmietnuť na základe etických dôvodov, sú napríklad:

• Podnecovanie k nenávisti, násiliu alebo diskriminácii na základe rasovej, etnickej, náboženskej, pohlavnej alebo iných rozdielov.

• Podporovanie nezákonných aktivít alebo zneužívania sú­kromných informácií.

• Podporovanie zneužívania zvierat alebo porušovanie práv zvierat.

• Podporovanie neetického správania v oblasti zdravia a medicíny, ako sú napríklad experimenty na ľuďoch bez ich súhlasu alebo predávanie neoverených liekov.

• Podporovanie finančných podvodov alebo neetického správania v oblasti obchodu alebo hospodárskej súťaže.

 

Je dôležité poznamenať, že tieto témy nie sú výpočtom všetkých tém, ktoré by mohli byť považované za neetické. Preto je nutné vždy sa riadiť určitými etickými a morálnymi zásadami pri písaní akéhokoľvek obsahu.
 


 

Jedným z paradoxov, žiaľ, je, že ohrození nie sú redaktori a prispievatelia takzvaných alternatívnych médií, pretože AI nástroje majú implementované určité morálne a etické zábrany. Na rozdiel od niektorých médií, redaktorov, ale aj politikov a politológov, ktorým sú etické pravidlá cudzie.

Ako jedni z prvých pochopili potenciál ChatGPT marketéri, seriózni aj neseriózni, ako aj rôzni špekulanti v snahe rýchlo zarobiť. Napríklad na knihách, ktorých spoluautorom je ChatGPT. Na Amazone denne pribúdajú desiatky takýchto kníh. Ani tento fenomén nie je nový. Microsoft pred časom vytvoril niekoľko vzorových príkladov aplikácií pre Windows 8. Na druhý deň bolo do aplikačného obchodu poslané na schválenie množstvo aplikácií, ktoré boli de facto viac či menej modifikované vzorové príklady. Spomíname to preto, lebo tieto aplikácie, samozrejme, neboli schválené a je to dobrý precedens pre vydavateľstvá. Mnohé sa rýchlo zorientovali v problematike a takéto publikácie neprijímajú. Momentálna úroveň IQ ChatGPT je okolo 80. No a zamyslite sa, či by ste čítali knihu od autora s takýmto IQ. Na druhej strane mnohí autori brakovej literatúry majú IQ možno aj nižšie. S asistenciou ChatGPT vznikajú poviedky, básne, ezoterická literatúra, knihy o tom, čo by si o danej téme mysleli žijúci aj zosnulí velikáni, návody, ako rýchlo zarobiť, a paradoxne aj návody, ako kreatívne písať. Ponuky na bezplatné vyskúšanie rôznych nástrojov na báze AI sa objavili aj v spamových mailoch od rôznych pochybných marketingových guru. Propagujú nástroje, ktoré píšu „skvelé texty pre váš web a sociálne siete“. Napísať niečo je jedna vec, ale je dôležité, aby to ľudí zaujalo. Relevantné to začne byť vtedy, až sa prvý reklamný text stane kultovým.

Niet pochýb, že AI spôsobí ďalšiu vlnu revolúcie a podobne ako pri nástupe IT nepôjde o priemyselnú revolúciu, ale o revolúciu vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti. Vychádzajúc z doterajších skúseností, aj tentoraz by to malo skončiť reštrukturalizáciou trhu práce a synergickou koexistenciou ľudí a strojov, vo väčšine prípadov na spokojnosť zainteresovanej pracovnej sily. Budúcnosť trhu práce bude závisieť od schopnosti ľudí prispôsobiť sa novým technológiám a získať potrebné zručnosti na prácu s AI, aby si udržali konkurencieschopnosť. AI nahradí rutinnú prácu a zároveň si vynúti vznik nových profesií. Na to by mal zareagovať nielen školský systém, ale zamyslieť by sa mali aj študenti, ktorí si vyberajú odbor vysokoškolského štúdia. 

Úvodné FOTO:  upklyak / Freepik.COM

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať