TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Chemoterapia sa čoskoro stane minulosťou

0

Massachusettská spoločnosť MiNK Therapeutics našla spôsob, ako zlepšiť imunoterapiu pre ľudí s rôznymi druhmi rakoviny alebo respiračnými ochoreniami. Ako vysvetlila Dr. Jennifer Buell, CEO MiNK Therapeutics, telo má dve hlavné vetvy imunity. Bunky NK sú vrodené alebo prirodzené bojové bunky. T bunky sa prispôsobujú potrebám vášho tela. No bunky NKT sú ich kombináciou a sú veľmi silné, ibaže extrémne zriedkavé.

Predplatné NEXTECH 2021

Spoločnosť našla spôsob, ako extrahovať tieto bunky NKT od zdravých ľudských darcov a duplikovať ich pre chorých pacientov. „Podarilo sa nám ich izolovať od zdravých jedincov a transplantovať ich,“ povedala Jennifer Buell. „A potom to môžeme rozšíriť tak, aby sme mohli liečiť 5000 ľudí s jedným darcom.“

Spoločnosť MiNK uviedla, že dokáže extrahovať bunky NKT takmer v ich najčistejšej forme, s viac ako 99 % čistotou, čo jej umožňuje vykonávať čistú reprodukciu. Skoré klinické štúdie ukázali, že keď boli bunky NKT prispôsobené špecifickým ochoreniam, mali 27-percentnú šancu zredukovať nádor.

Keď však boli bunky NKT spárované s inou imunoterapiou, účinnosť vyskočila na 66 %. MiNK uviedol, že jedna z najväčších výhod realizácie tohto druhu liečby je v tom, že imunoterapia je navrhnutá tak, aby sa zameriavala len na choré bunky. Na druhej strane chemoterapia často zasahuje zdravé bunky a môže spôsobovať významné vedľajšie účinky.

Zdroj: cbsnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať