SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Čína predstavila plány na výstavbu základne na Marse

3

Na konferencii Global Space Exploration Conference (GLEX 2021) najvýznamnejší čínsky výrobca rakiet CALT (China Academy of Launch Vehicle Technology) predstavil plán budúcich prieskumných misií na Marse s posádkou, ktorý zhŕňa nielen pristátie posádky, ale aj budovanie základne na Marse. Po úspešnej misii sondy Tianwen-1, ktorá uskutočnila prvý čínsky medziplanetárny prieskum, bol predstavený trojstupňový plán budúcej expedície na Mars.

V prvej fáze čiže vo fáze technologickej prípravy budú na Červenú planétu vyslané roboty, ktorých úlohou bude prieskum a návrat na Zem so vzorkami. Potom bude nasledovať misia s posádkou, ktorá bude na Marse budovať základňu. V tretej fáze okolo roku 2040 má medzi Zemou a Marsom premávať veľká flotila prepravujúca náklad. Za hlavnú možnosť pre prieskumné misie s posádkou na Mars sa považuje jadrový pohon. Veľké nádeje sa vkladajú do tzv.

Sky Laddera čiže vesmírneho výťahu, o ktorom sa hovorilo už skôr a niektorí vedci sa domnievajú, že by dokázal prepraviť ľudí a tovar na Mesiac len za štyri percentá súčasných nákladov. Išlo by o kapsulu pohybujúcu sa pozdĺž uhlíkovej nanotrubice na vesmírnu stanicu, odkiaľ by následne putovala až na povrch Mesiaca. Čína začiatkom júna zverejnila aj ďalšie plány v rámci svojho vesmírneho programu vrátane prieskumu asteroidov a systému Jupitera, zhromažďovania vzoriek z Marsu a skúmania polárnej oblasti Mesiaca.

Zdroj: globaltimes.cn

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Wááw, na Marse bude prvá komunistická vlajočka :) reakcia na: Čína predstavila plány na výstavbu základne na Marse

11.7.2021 06:07
Wááw, na Marse bude prvá komunistická vlajočka :) a Čína sa zapíše do histórie.
Reagovať

Vidíš to, čo dokázala komunistická kundička? reakcia na: Čína predstavila plány na výstavbu základne na Marse

6.7.2021 17:07
Zázrak na Marse - Číňania postavia základňu a už tam mali explorera. Komunisti do toho, držíme vám palce. U nás komunizmus zrušili a zaostávame vo všetkom. Taká čínska kundička môže byť super :-D
Reagovať

RE: Vidíš to, čo dokázala komunistická kundička? reakcia na: Vidíš to, čo dokázala komunistická kundička?

12.7.2021 19:07
tak si porovnaj uroven statov ktore mali komunizmus a ktore nemali. neporovnavaj velmoci ako cinu a rusko
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať