SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Čína sa v roku 2018 môže stať „bezkonkurenčným svetovým hegemónom“ v oblasti umelej inteligencie

Technológie
0

Future Today Institute, založený Amy Webbovou, futuristkou a profesorkou na Stern School of Business pri Newyorskej univerzite, vydal výročnú správu o trendoch v oblasti technológií. Veľká časť z nej sa zameriava na umelú inteligenciu, no zaoberá sa aj témami, ako je kozmonautika, editácia ľudského génu a globálny nedostatok dátových vedcov.

Značná pozornosť sa v správe venuje Číne. Vývoj umelej inteligencie sa tu prirovnáva k modernej verzii pretekov v zbrojení a Čína vraj v roku 2018 položí základy, aby sa stala „nesporným svetovým hegemónom v oblasti umelej inteligencie“.

V krajine, kde online populáciu tvorí 730 miliónov ľudí, je k dispozícii najdôležitejší zdroj – dáta o ľuďoch. Na rozdiel od iných štátov tu totiž nie sú žiadne obmedzenia týkajúce sa súkromia a bezpečnosti, ktoré by mohli brániť pokroku. Čína investovala viac financií do vývoja AI ako všetky ostatné krajiny a patrí k najväčším investorom do startupov zameraných na AI.

Správa sa zaoberá technológiami založenými na AI, ako je rozpoznávanie tvárí, hlasu a rozpoznávanie osobnosti, digitálnym pomocníkom s umelou inteligenciou, ako je napr. Siri, trendom, ako sú špecializované AI čipy, ktoré môžu znamenať, že rok 2018 bude začiatkom konca tradičných smartfónov a prinesie rozmach nositeľných zariadení, ako sú smart hodinky, inteligentné okuliare a inteligentné slúchadlá. Webbová predpovedá, že do roku 2021 bude viac ako polovica všetkých počítačov ovládaná hlasom. Umelú inteligenciu definuje ako tretiu éru výpočtovej techniky. V nasledujúcich rokoch bude pokračovať konsolidácia a akvizície začínajúcich firiem technologickými gigantmi.

Budúcnosť umelej inteligencie je podľa Webbovej v rukách deviatich veľkých spoločností. Všetky spolupracujú na vývoji AI ako partneri s akademickými inštitúciami. Podľa Webbovej tri najdôležitejšie, ktorým by sme mali venovať pozornosť, sú Tencent, Baidu a Alibaba.

Zdroj: venturebeat.com

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
UI hegemonom technologia AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať