Cloudové riešenie ponúka široké možnosti využitia a vysokú bezpečnosť

0

Online prostredie sa v poslednom období teší veľkej obľube. Možno ste firemné prostredie previedli do cloudu už dávno a možno ešte len stojíte pred týmto krokom. Jedno je isté, cloudové riešenie ponúka množstvo výhod a vysokú bezpečnosť.

Vlastná infraštruktúra si vyžaduje finančné náklady, čas aj skúsenosti

Klasické fungovanie v kancelárií bolo veľmi dlho spojené s vlastnou infraštruktúrou. Zabezpečenie takejto infraštruktúry si však vyžaduje pravidelne sa opakujúce finančné náklady, čas aj skúsenosti. Ak sa rozhodnete pre prechod do online prostredia, je dobré, ak si pred týmto krokom zanalyzujete pozitíva a negatíva využívania cloudových IT služieb. V niektorých prípadoch môže byť cloudové riešenie drahšie ako riešenie na vlastnej infraštruktúre. Ďalší dôležitý faktor je stabilita internetového pripojenia, ktorá dokáže byť limitujúca pri práci s online službami.

Cloud prináša množstvo výhod pre používateľa

Cloud má široké spektrum benefitov. Celý manažment aj zamestnanci v ňom môžu ukladať všetky súbory a dokumenty, ktoré sú v prípade potreby dostupné z akéhokoľvek zariadenia, prakticky odkiaľkoľvek, kde je internetové pripojenie. V cloude sa dá prevádzkovať server (napr. Windows Server alebo Linux) a na ňom nainštalované riešenia (DMS, CRM, ERP a iné). Rovnako viete formou cloudu využívať e-mailové služby alebo správu dokumentov (DMS). Ďalšia výhoda je extrémne rýchle spustenie služieb a veľmi dobrá možnosť škálovania výkonu (do cloudových zdrojov viete kedykoľvek zasiahnuť a pridať napr. procesory, pamäť, diskový priestor atď.). Dokonca aj výpadky cloudu sú ojedinelý prípad, ale ak k nim dôjde, trvajú len pár desiatok minút v rámci kalendárneho mesiaca. A v neposlednom rade vás cloud odbremení od starostí. Takéto služby sa väčšinou aktualizujú automaticky na pozadí o najnovšie softvérové a bezpečnostné záplaty či funkcie, takže nemusíte premýšľať nad tým, kedy a za koľko je potrebné zrealizovať nákup novšej verzie softvéru.

Bezpečnosť je na veľmi vysokej úrovni

Samotný cloud a aj všetky služby, ktoré sú ňom prevádzkované, majú zväčša bezpečnostné opatrenia na veľmi vysokej úrovni. Samozrejmosťou býva ukladanie dát na dve zemepisne vzdialené lokality, vďaka čomu sú dáta chránené pred nepredvídateľnými prírodnými vplyvmi či iným nebezpečenstvom. Výborným nástrojom ochrany cloudu je aj posilnenie bezpečnosti dvojfaktorovou autentifikáciou, napríklad cez overovací kód, ktorý vám príde na mobil. V praxi to znamená, že keby vám bolo ukradnuté heslo, hacker sa do účtu tak ľahko nedostane a  budete o pokuse dostať sa do účtu informovaný. Cloudové služby ponúkajú aj možnosť zamedzenia prístupu z neoverených IP adries, takže viete kontrolovať dosah vašich zamestnancov. Môžete si nastaviť aj notifikáciu, ak sa do cloudu prihlási používateľ z neštandardnej lokality. Ak potrebujete udeliť prístup konkrétnej osobe na obmedzený čas, ani to pre cloud nie je problém. A ak neviete svojich zamestnancov donútiť, aby si nastavili silné heslo, moderné systémy umožňujú správcom vynútiť určitú silu hesla pre každého používateľa.

Netreba podceňovať ani silu antivírusu

Aj keď každý poskytovateľ cloudovej služby drží bezpečnosť na vysokej úrovni, kroky ­môžete podniknúť aj na vašej strane. Ochranu zariadení pomocou antivírusu by ste určite nemali podceňovať. Väčšina používateľov pri práci na zariadení nekoná dostatočne opatrne a stáva sa, že klikne na odkaz, pod ktorým číha nebezpečenstvo. Každý rok sa stávajú ­prípady, keď sa zachytia aj vo veľkej spoločnosti ­pokusy o vniknutie vírusu alebo malvéru do vnútornej siete. Takáto situácia narobí vrásky nejednému IT správcovi. Treba si dávať pozor najmä na kliknutie na podozrivé odkazy alebo otváranie e-mailov so škodlivým súborom. ­Našťastie dnes už prevádzkovatelia mailo­vých systémov (napr. Outlook od Microsoftu) našli spôsob ochrany a pred každý odkaz pridali jednu ­vrstvu ochrany, ktorá po kliknutí najskôr overí neškodnosť obsahu a až následne presmeruje používateľa na reálny odkaz.

 

 

Michaela Raffayová, Peter Gajdošech, Solitea Slovensko

Všetky autorove články

Pridať komentár