SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Čo je digitálny dolár a ako funguje

3

V roku 2010 viac ako polovica bankových transakcií v USA zahŕňala hotovostné platby. V roku 2020 ich podiel klesol na 28 %, a to ešte pred pandémiou, ktorá viedla k ešte širšiemu prijatiu bezhotovostných a bezkontaktných platieb medzi podnikmi. Bezhotovostné obchodovanie však znamená väčšie spoliehanie sa na súkromné ​​spoločnosti – banky, spoločnosti vydávajúce kreditné karty, spracovateľov platieb. Navyše sa to spája s oneskorením a poplatkami za služby.

V súčasnosti však 7,1 milióna Američanov alebo 5,4 % amerických domácností nemá bežný ani sporiaci bankový účet. Americká federálna banka (FED) preto uvažuje o zabezpečení vlastnej digitálnej verzie hotovosti. Digitálny dolár podporovaný FED by teoreticky fungoval ako hotovosť – bez oneskorenia a poplatkov za spracovanie. Mohol by priviesť Američanov bez bankových účtov do digitálnej ekonomiky.

Občania by si mohli navzájom digitálne posielať hotovosť alebo potiahnuť prstom po vládnej debetnej karte, aby mohli zaplatiť, a tieto peniaze by existovali v peňaženke podporovanej FEDom mimo systému súkromného bankovníctva. Pravda, digitálna mena centrálnej banky (central bank digital currency – CBDC) nesie so sebou riziko neúspechu, hacknutia alebo porušenia ochrany súkromia.

SWAN_TITULKA_0722

No ak FED dokáže zaviesť digitálny dolár online, mohlo by to digitálnu ekonomiku urobiť oveľa rýchlejšou, efektívnejšou a prístupnejšou pre tých, ktorí to najviac potrebujú. Dnes sa americký digitálny platobný systém vo veľkej miere spolieha na súkromný sektor. To má svoje negatíva. Ťažšie sa dajú ovplyvniť úrokové sadzby, banky účtujú poplatky za prečerpanie, ak si človek z bežného účtu vyberie viac peňazí, ako má. Obhajcovia digitálnej meny tvrdia, že chýba verejná opcia bez poplatkov, oneskorení a problémov.

Niektorí politici hovoria, že digitálny dolár nie je nevyhnutný, urobil by z FED maloobchodnú banku, a tvrdia, že súkromný sektor robí túto prácu dostatočne dobre. Iní v ňom však vidia revolučnú príležitosť. Digital Dollar Project, výskumná skupina presadzujúca CBDC v USA, uviedla, že zavedenie je prioritou číslo jeden. USA nie sú prvou krajinou, ktorá uvažuje o digitálnej mene. Viac ako 60 krajín v súčasnosti skúma alebo nasadzuje svoje vlastné digitálne platidlá.

Bahamy už predstavili svoj sand dollar, Čína testuje digitálny jüan a Švédsko okrem iného testuje e-korunu. Motivácia je pre každú krajinu iná. V rozvojových krajinách, kde má obyvateľstvo horší prístup k spoľahlivému a dostupnému bankovníctvu, môžu byť CBDC transformačné. Digitálne meny by mohli takisto urýchliť proces posielania peňazí cez hranice, ktorý je notoricky zložitý, pretože je sprostredkovaný rôznymi bankami a ovplyvnený dynamickými výmennými kurzmi.

Jedna z najväčších otázok je, či by mala byť oficiálna digitálna mena nastavená rovnakým spôsobom ako kryptomena. Kryptomeny ako bitcoin a ether sa spoliehajú na blockchainy, decentralizované účtovné knihy, ktoré zaznamenávajú transakcie v reálnom čase na mnohých počítačoch. Digitálny americký dolár by to nevyhnutne nemusel. Nezodpovedané zostávajú aj ďalšie otázky. Budú digitálny dolár riadiť komerčné banky alebo sám FED?

Bude k nemu pridružená fyzická karta, aby ho mohli používať aj ľudia, ktorí nemajú prístup k širokopásmovému pripojeniu alebo k smartfónu? Negatívne stránky digitálneho dolára sa točia takmer výlučne okolo dvoch otázok: súkromia a bezpečnosti. Na rozdiel od hotovosti môže byť digitálny systém napadnutý hackermi. Neexistuje žiadna fyzická prekážka brániaca krádeži veľkého množstva digitálnej meny. Odborníci však tvrdia, že existujú spôsoby, ako zabezpečiť systém, napríklad tak, že sa stane open source s otvoreným API.

Digitálna mena predstavuje aj nový spôsob, ako môže štát monitorovať svojich občanov. Napríklad v Číne sa digitálny jüan považuje za ďalší spôsob, ako štát rozširuje svoj dosah. V USA to vyvoláva menšie znepokojenie. Napriek tomu niektorí hovoria, že CBDC je „pomýlené šialenstvo“. No predseda FEDu Jerome Powell vyhlásil, že zostáva otvorený myšlienke digitálneho dolára.

Zdroj: qz.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

O com je ten clanok ? reakcia na: Čo je digitálny dolár a ako funguje

21.7.2021 14:07
Nazov clanku znie Čo je digitálny dolár a ako funguje. Nedozvedeli sme sa nic - resp. len to, ze digitalny dolar este neexistuje a uz vobec nie ako by mal fungovat. Je to len dlhe laicke intro bez pointy.
Reagovať

Toto video je lepsie ako "clanok" reakcia na: Čo je digitálny dolár a ako funguje

20.7.2021 13:07
https://www.youtube.com/watch?v=URrmfEu0cZ8
Reagovať

Sranda reakcia na: Čo je digitálny dolár a ako funguje

20.7.2021 08:07
Ako keby FED nebol v súkromných rukách. Skrátka hotovosť chcú zlikvidovať za každú cenu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať