Sony Xperia 10 III - veľký kinematický displej v úzkom smartfóne

0

Tretia generácia Xperie strednej triedy dostala do vienka podporu 5G sietí, dlhšiu výdrž batérie, modernejší a výkonnejší procesora vyššiu kapacitu RAM. Kompaktné rozmery, či odolnosť proti vode a prachu podľa požiadaviek štandardov IP65 / IP68 zostali zachované. Rám smartfónu je z kvalitného plastu má jemne matný povrch , čo spolu s malou šírkou telefónu prispieva k spoľahlivému držaniu. Zadná stena, rovnako ako displej je chránená odolným sklom Corning Gorilla Glass 6. Sklenená zadná stena navodzuje dojem luxusu, avšak je šmykľavá a uľpievajú na nej odtlačky prstov.  Dizajnové obrysy sú klasické a  malý polomer zaoblenia rohov stále navodzuje siluetu typickú pre Xperiu. 

Snímač odtlačkov prstov je na boku integrovaný s tlačidlom zapnutia. Tlačidlo so snímačom je mierne zapustené, takže ho veľmi ľahko nájdete hmatom. Podobne ľahko nahmatáte aj dvojité tlačidlo na reguláciu hlasitosti, ktoré zas trochu vyčnieva.

Snímač napriek tomu, že je úzky, je pomerne citlivý a rozpoznávanie odtlačkov a prihlásenie síce nevyniká rýchlosťou, ale je spoľahlivé a presné. Pod čítačkou je ešte malé oválne jemne zapustené tlačidlo na aktivovanie Google Asistenta. Bohužiaľ sa mi nepodarilo nastaviť preň inú funkciu. Vzhľadom na umiestnenie by to bola napríklad perfektná hardvérová spúšť fotoaparátu. Ako je u Sony dobrým zvykom, slot na SIM karty, kde druhú pozíciu je možné alternovať micro SD kartou sa dá vytiahnuť nechtom bez použitia nástroja. A na rozdiel od predchodcu sa po vložení SIM karty smartfón už nereštartuje. Konečne v Sony túto nepríjemnú vlastnosť odstránili.

Displej s uhlopriečkou 6'' má pomer strán displeja 21:9, ktorý je optimálny nielen na sledovanie filmov, ale v polohe „na výšku“ aj na väčšinu iných klasických smartfónových aktivít. Dlhší displej pri orientácii na výšku znamená viac zobrazeného obsahu. Veľmi pozitívne hodnotím aj prezeranie, prípadne drobné korektúry dokumentov v režime na šírku, pretože široký displej zobrazí dostatočne široký výrez dokumentu. Displej na báze technológie OLED nemá výrez ani otvor, takže jeho kompaktnosť nie je ničím narušená, avšak má približne 5 mm širokú bradu a 6 mm čelo, v ktorom je otvor pre objektív selfie fotoaparátu, senzory priblíženia a okolitého svetla a taktiež notifikačná LED.

Rozlíšenie FHD+, čiže 1080 x 2520 pixelov je vzhľadom k uhlopriečke primerané. Obnovovacia frekvencia zobrazovania je na dnešnú doby konzervatívnych 60 Hz. Displej má dostatočný rozsah zorných uhlov a dá sa dobre čítať aj počas slnečného dňa. Škoda že nie je implementovaná funkcia zobrazovania informácií na zhasnutom displeji, OLED technológia by to umožnila bez výšenia odberu z batérie.   

Reproduktor v hornej časti je len na telefonovanie, pod displejom je tenká a široká štrbina reproduktora na hlasité počúvanie. Reprodukcia je len monofónna, čo je škoda, pretože v režime na šírku by pri takomto displeji bola stereo báza primerane široká. Tým, že štrbina je nasmerovaná k poslucháčovi je zvuk relatívne príjemný, aj keď by mohol byť hlasnejší s trochu viac zvýraznenými nižšími tónmi.

Všimnite si tenkú štrbinu pod displejom

Na sledovanie filmov, či počúvanie hudby samozrejme odporúčam slúchadlá, ktoré môžete pripojiť aj cez klasický Jack konektor.

Zdroj: Sony

Smartfón podporuje kodek LDAC, takže ak máte Bluetooth slúchadlá s podporou tohoto kodeku, vychutnáte si hudbu v relatívne vysokej kvalite aj na bezdrôtových slúchadlách.

Použitý procesor Snapdragon 690 5G vyniká skôr energetickou úspornosťou, než výkonom, avšak v tandeme so 6 GB RAM stačí na beh aplikácií a väčšiny hier. Aj pri relatívne intenzívnom používaní vydrží batéria s kapacitou 4 500 mAh dva dni s 20 5 rezervou. V balení je 7,5 W nabíjačka, s ktorou sa smartfón navíja približne 3 hodiny. Samotný smartfón podporuje 30 W nabíjanie, takže vhodnou nabíjačkou, napríklad zdrojom od notebooku s USB-C konektorom ho nabijete podstatne rýchlejšie. Bezdrôtové nabíjanie tento smartfón nepodporuje. Sony sa tradične snaží čo najviac predĺžiť životnosť batérie, a pritom ju udržiavať maximálne nabitú. Väčšina z nás pripojí smartfón k nabíjačke večer a odpojí ráno. Bežné smartfóny sa nabijú úplne a potom sa nabíjanie preruší, no nabíjačka je stále pripojená. Keď sa batérie trochu vybije, napríklad na 98%  nabíjanie sa znovu aktivuje.  Takéto cykly, ktoré životnosti batérie rozhodne neprispievajú sa v priebehu noci vykonajú aj viackrát.

Naproti tomu Sony večer po pripojení nabíjačky nabije smartfón na 90 %. Umelá inteligencia v smartfóne monitoruje vaše zvyklosti a odhadne kedy ráno smartfón odpájate. V dostatočnom predstihu pred odhadnutým časom aktivuje nabíjanie, aby bol ráno smartfón nabitý na 100 % Ak by ste aj museli v priebehu noci niekam neplánovane odísť, nič sa nedeje, máte smartfón dostatočne nabitý na 90 %. Pri používaní som si všimol, že keď sa dostanem do oblasti veľmi slabého WiFi signálu, Xperia 10 III sa nesnaží za každú cenu zostať pripojená k tejto sieti, ale včas sa prepne na mobilné dáta.

Predstavenie fotoaparátov začnem upozornením na trochu oneskorenú reakciu spúšte. Záber sa zosníma až o niekoľko desatín sekundy po dotyku obrazovky. Podľa náhľadu na displeji je zrejmé, že fotoaparát sa snaží čo najprecíznejšie zaostriť a niekedy to trvá aj sekundu, či dokonca dve. Keď o tom viete, rýchlo sa prispôsobíte a smartfón pri fotení chvíľu nehybne pridržíte. Zadný fotoaparát má tri objektívy s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami.

Záber ultraširokouhlým objektívom, hlavným širokouhlým objektívom a teleobjektívom
Pri dobrých svetelných podmienkach sú zábery väčšinou veľmi dobré, na večerné fotenie však Xperia 10 III veľmi nie je. Pribúda šum, chýba dynamika jasu aj kontrast detailov. A často sa automatika netrafí ani do nastavenia farebnej teploty. Ak chcete dosiahnuť pri večernom fotení prijateľné výsledky, používajte len hlavný fotoaparát a nočný režim, najlepšie zo statívu, alebo nejakej opory, prípadne manuálny režim kde nastavíte dlhší čas expozície a nižšie ISO.

Záber za súmraku (vľavo) a tesne pred zotmením (vpravo)

Dosť nepríjemne ma prekvapilo, že každý z trojice zadných fotoaparátov produkuje zábery s iným nastavením farieb.Hlavný, mierne širokouhlý objektív má svetelnosť f/1,8 a ohniskovú vzdialenosť 27 mm (po prepočítaní na full frame). Snímač tohoto fotoaparátu má rozlíšenie 12 MPx. Teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 54 mm aj ultraširokouhlý objektív so zorným uhlom 120°majú 8 MPx snímače. Natívny pomer strán snímača je 4:3. Ak by ste chceli fotiť tak, aby ste pri prehliadaní využili celú plochu displeja, nastavíte režim pomeru strán 21:9. Vtedy sa však na snímanie využije len výrez z plochy snímača a rozlíšenie bude redukované na 7 MPx. Videá je možné nahrávať aj v 4K, avšak len pri 30 FPS. Pri rozlíšení FullHD je k dispozícii aj snímková frekvencia 60 FPS. Ak chcete využiť výhody softvérovej stabilizácie, tá je k dispozícii len pri 30 FPS. V ostatných prípadoch odporúčam použiť statív.

Smartfóny Sony už tradične nenabaľujú na Android, v tomto prípade vo verzii 11 veľa používateľskej nadstavby, takže používateľ má k dispozícii takmer natívny Android. Nadstavba sa zameriava hlavne na spustenie dvoch aplikácií vedľa seba, takže sa využije ultraširokouhlý displej na zobrazenie dvoch takmer štvorcových okien.  Pri inicializácii si môžete vybrať zo zoznamu aplikácií Sony, ktoré si chcete nainštalovať. Odporúčam napríklad aplikáciu prehrávanie hudby. Poklepaním na pravú hranu displeja aktivujete panel funkcií, ktorý si môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií.

Verdikt: V Sony stavili na osvedčený dizajn a displej bez výrezu, či priestrelu. Najviac na novej Xperii poteší dlhá výdrž batéria

Technické údaje:

Procesor: Osemjadrový Qualcomm Snapdragon 690 5G (2x Kryo 560 Gold 2.0 GHz + 6 x Kryo 560 Silver 1,7 GHz),  GPU Adreno 619; Pamäť:  6 GB RAM, úložný priestor 128 GB rozšíriteľný micro SD kartou; Displej OLED 6" s rozlíšením 1080 x 2520 (21:9), 470 ppi;  Fotoaparát: zadný hlavný 12 MPx, f/1.8, ekvivalent 27 mm + teleobjektív 8 MPx f/2.4 ekv 54 mm + ultraširokouhlý 8 MPx f/2.2 16 mm (zorný uhol 120°). Predný: 8 MPx f/2.0; Konektivita: LTE, 5G, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth v 5.1 A2DP, LE, aptX HD; USB Type-C, NFC, Batéria: 4 500 mAh; Operačný systém: Android 11; Rozmery: 154 x 68 x 8,3 mm; Hmotnosť: 169 g; Cena: 417 €

+  OLED displej, odolnosť proti vode a prachu, dobrá výdrž na batériu

- potešil by lepší a rýchlejší fotoaparát, Always On displej a stereo zvuk.

Hodnotenie 7 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Xperia 10 III Sony Xperia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať