NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Čo prinesie Windows 11?

0

Pri uvádzaní Windows 10 v roku 2015 Microsoft konštatoval, že ďalšie verzie Windows už nebudú a „desiatka“ sa bude postupne evolučne zlepšovať. Po siedmich rokoch však zrejme dozrel čas na zmenu názvu. Ak očakávate, že pri zmene názvu sa evolúcia zmení na revolúciu, vedzte, že prechod na Windows 11 je takisto len evolučný krok. Microsoft sa totiž poučil zo situácie, keď používatelia revolučnú zmenu dizajnu aj filozofie používateľského rozhrania vo Windows 8 neprijali priaznivo, takže Windows 10 predstavoval čiastočný návrat k predtým používaným princípom.

SAMSUNG_112021 M Advertisement

Mnohí z nás sa s Windows 11 už mohli oboznámiť, keď na internet unikli inštalačné súbory novej verzie. Ťažko povedať, či išlo o nechcený únik spôsobený nedôslednosťou vývojárskeho a testovacieho tímu, alebo to bol plánovaný únik s cieľom zvýšiť záujem o nový operačný systém.

Cieľom tvorcov dizajnu používateľského rozhrania bolo, aby nový Windows bol nielen jednoduchý na ovládanie, ale hlavne aby bol pre používateľa intuitívny. Týka sa to prepracovaného dizajnu ponuky Start, ktorá bude organizovaná s využitím algoritmov umelej inteligencie a systém vám v sekcii Recomended ponúkne odkazy na vaše rozpracované dokumenty či dialóg na vyhľadávanie. Vaše naposledy používané dokumenty či multimediálne súbory sa zobrazia bez ohľadu na to, na akej platforme alebo zariadení ste si ich predtým prezerali, čiže aj keď to bolo na zariadení s Androidom alebo iOS. Posunutie nielen ikony Windows, ale všetkých vami spustených aplikácií do stredu má symbolizovať, že vy a to, čo používate, je v strede diania. Konzervatívni používatelia sa, samozrejme, budú v nastaveniach môcť prepnúť na klasické usporiadanie spodnej lišty.


Integrovaná aplikácia Chat z Microsoft Teams

Funkcie Snap Layouts, Snap Groups a Desktops vám pomôžu usporiadať okná aplikácií a ďalšie prvky na obrazovke tak, aby rozloženie bolo vizuálne čisté a okamžite ste našli to, čo potrebujete. Funkcia Snap Layout vám pomôže usporiadať okná na obrazovke tak, aby ste čo najlepšie využili zobrazovaciu plochu. V rámci funkcie Snap Groups budete môcť aplikácie spúšťať priamo v predvolenom usporiadaní. Windows 11 si zapamätá usporiadanie okien, ktoré ste si nastavili pri práci na monitore, aj keď ho odpojíte. Po odpojení monitora sa tieto okná zminimalizujú a po opätovnom pripojení notebooku k monitoru sa usporiadajú tak, ako boli pred odpojením. Môžete vytvoriť samostatné personalizované pracovné plochy pre každú časť svojho života a prispôsobiť si ich podľa svojich predstáv. Napríklad jednu plochu na prácu, druhú na relax, hry a multimediálnu zábavu, ďalšiu na štúdium a vzdelávacie aktivity a podobne.

SWAN_042021

Ak budete používať Windows 11 na zariadení s dotykovou obrazovkou v režime tablet, používateľské rozhranie v tomto režime je prehľadnejšie a ergonomickejšie. Medzi ikonami je viac miesta a prvky na dotykové ovládanie, napríklad na zmenu veľkosti a presun okien, fungujú lepšie, intuitívnejšie a vizuálne atraktívnejšie. Pribudla podpora haptickej spätnej väzby, takže pri dotykoch budete cítiť vibrácie, keď klikáte na ovládacie prvky, editujete alebo skicujete.


Nový dizajn ponuky Start

Posledné mesiace ukázali dôležitosť komunikácie. Systém Windows 11 bude mať na paneli úloh integrovanú aplikáciu Chat z Microsoft Teams, takže sa môžete okamžite spojiť prostredníctvom textu, četu, hlasu alebo videa so všetkými svojimi osobnými kontaktmi kdekoľvek, bez ohľadu na platformu alebo zariadenie, ktoré používajú, či už je to Windows, Android, alebo iOS.

Windows 11 vám umožní naplno využiť potenciál hardvéru na hry. DirectX 12 Ultimate poskytuje grafiku pri vysokých snímkových frekvenciách, Auto HDR ponúka živšiu škálu farieb na podmanivý vizuálny zážitok. DirectStorage umožní rýchlejšie načítanie údajov.

Windows 11 vám rýchlejšie sprostredkuje aktuálne informácie pomocou widgetov – nového prispôsobeného informačného kanála založeného na umelej inteligencii a možnostiach prehliadača Microsoft Edge. Po otvorení prispôsobeného informačného kanála sa jeho okno posúva po obrazovke ako sklenená tabuľa, takže nenarušuje to, čo robíte. Widgety s prispôsobeným obsahom otvárajú nové príležitosti pre lokálnych tvorcov aj firmy tak, aby z toho mali úžitok spotrebitelia aj tvorcovia.


 Redizajnované okno Nastavenia

Nový Microsoft obchod je tradične koncipovaný ako dôveryhodné miesto na získanie aplikácií a obsahu. Pre Windows 11 bol redizajnovaný, aby bol čo najprehľadnejší. Bude obsahovať tematické články a zbierky aplikácií, aby ste v obchode našli to, čo potrebujete. Keď si stiahnete aplikáciu z oficiálneho obchodu, máte istotu, že bola testovaná na bezpečnosť vrátane bezpečnosti rodiny.

Do počítača s Windows si budete môcť sťahovať cez Amazon Appstore dokonca aj aplikácie pre Android a spúšťať ich. Bude zaujímavé, keď budete môcť priamo z počítača zverejniť video na TikTok. Na beh aplikácií pre Android vo Windows sa bude využívať technológia Intel Bridge.

Microsoft sa snaží motivovať vývojárov, aby vytvárali aplikácie pre Windows a publikovali ich do Microsoft obchodu. Motiváciou je jednak technologické zjednodušenie, ako aj výhodnejšie finančné podmienky. Do Windows obchodu bude možné publikovať aplikácie na báze technológií Win32, Progressive Web App (PWA) alebo Universal Windows App (UWP), prípadne využívajúce akýkoľvek iný aplikačný framework. Vývojári si po novom môžu preniesť svoj biznis do Store a ponechať si 100 % výnosov – spoločnosť Microsoft si nezoberie nič. Vývojári aplikácií môžu naďalej využívať Microsoft obchod s podielom na výnosoch 85/15.

Nový Windows bude aj podstatne rýchlejší, či už pri prebúdzaní sa zo stavu uspatia, alebo pri biometrickej identifikácii prostredníctvom technológie Windows Hello, rýchlejší bude aj internetový prehliadač a rýchlejšie sa budú inštalovať aktualizácie operačného systému. Súbory na aktualizáciu sa budú aj rýchlejšie sťahovať, pretože budú o 40 % menšie, ako sú tie súčasné. Dôraz sa kládol aj na zníženie spotreby, čo používateľom prinesie dlhšiu výdrž batérie. Na predstavení, samozrejme, nemohlo absentovať ani tvrdenie, že Windows 11 je najbezpečnejší v doterajšej histórii tohto operačného systému. Na správu koncových zariadení budete môcť tak ako doteraz využívať Microsoft Endpoint Manager, Windows Update for Business či Autopilot.

Windows 11 bude k dispozícii prostredníctvom bezplatnej aktualizácie Windows 10 pre počítače spĺňajúce hardvérové požiadavky (ktoré sú prísnejšie ako pre Windows 10) a, samozrejme, na nových počítačoch.

A ešte jedna vec, ako by povedal charizmatický klasik od konkurencie. Každý produkt prináša aj určité nedokonalosti či dokonca problémy. Veríme, že Windows 11 si svoj podiel problémov vyčerpal počas online prezentácie, ktorá sa na oficiálnych kanáloch zasekávala, a keď bude operačný systém k dispozícii vo finálnej verzii, bude šliapať ako hodinky.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať