NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Sme alarmujúco blízko k pretekom v zbrojení autonómnymi zbraňami

0

Hoci zbraňové systémy schopné myslieť sú ešte len v plienkach, narastajúce geopolitické tlaky a nedôvera môžu donútiť k ich predčasnému použitiu.

SAMSUNG_112021 M Advertisement

Jedna z hlavných pracovných úloh Pentagónu je predvídanie toho, ako budú vyzerať vojny budúcnosti, aby sa mohli vyčleniť zdroje potrebné na zabezpečenie toho, aby mali USA v týchto bitkách náskok. Ak sa hovorí o nástrojoch budúcej vojny, najčastejšie sa spomínajú umelá inteligencia, autonómne zbrane a veľmi odlišná úloha ľudských vojakov počas bojov.

Tieto technológie sú v počiatočných štádiách zrelosti a vojenské sily zatiaľ neovládajú najlepšie spôsoby ich nasadenia do boja. O rovnakých veciach uvažujú aj vojenskí vodcovia v iných bohatých krajinách vrátane Číny a Ruska. Svet by sa tak mohol ocitnúť uprostred pretekov o vývoj a použitie autonómnych zbraní skôr, ako porozumie tomu, ako ich používať predvídateľne, efektívne a eticky.

Studená vojna 2.0

Mohli by sme sa dostať do obdobia eskalácie, ktoré pripomína preteky v jadrovom zbrojení medzi USA a bývalým Sovietskym zväzom počas studenej vojny. Odborníci o tom hovorili počas panelovej diskusie Defence One/Nextgov o etike a politike umelej inteligencie.

S autonómnymi zbraňovými systémami by táto vzájomná paranoja mohla byť ešte horšia. Pritom vývoj takýchto systémov napreduje rýchlejšie ako vývoj jadrových zbraní. Medzi autonómnymi systémami a jadrovými zbraňami je však zásadný rozdiel. Kým jadrové hlavice sú jedinečný typ zbraní, AI je podporná technológia, ktorá sa dá použiť v mnohých druhoch zbraní a systémov. Aj jadrová strela môže byť vybavená systémom AI, ktorý by jej dal schopnosť vyhľadať a zničiť konkrétny cieľ.

AI by mohla radikálne zmeniť aj spôsob boja vojakov. Ľudia si budú musieť rýchlo vytvoriť prehľad o veľkom množstve dát a reagovať na ne pri ovládaní autonómnych zbraňových systémov, ako sú roje dronov, alebo pri obrane proti nim. Budú získavať údaje zo senzorov namontovaných na zbraniach, satelitoch a telách vojakov. Strana s najlepšími údajmi a najrýchlejšími prostriedkami na ich spracovanie môže mať výhodu. Strach zo získania tejto výhody súperom môže prinútiť štát urýchliť vývoj autonómnych systémov, možno aj bez riešenia otázok spoľahlivosti alebo etiky.

MSI_122021

Ľudia – najslabší článok

Na to, aby sa mohli autonómne zbrojné systémy využívať predvídateľne a eticky, musí byť v „cykle zabíjania“ prítomný ľudský činiteľ s rozhodovacími právomocami. Je však pravdepodobné, že s rastúcim pokrokom autonómnych systémov sa človek v tomto cykle stane faktorom, ktorý bráni rýchlosti a efektívnosti systému.

Je to podobné ako s autonómnymi vozidlami. Súčasné autonómne automobily môžu vyžadovať, aby bol za volantom človek. No po ich zdokonalení sa takmer určite ukáže, že sú na ceste bezpečnejšie ako ľudskí vodiči. Tí môžu byť unavení, rozptýlení, ale senzory a neurónové siete nie.

Blízka budúcnosť vojenstva

Autonómne bojisko tu môže byť rýchlejšie, ako si väčšina ľudí myslí. Americká armáda používa pozemné drony od 90. rokov 20. storočia a teraz vážne uvažuje o financovaní technologických spoločností na vývoj autonómnych rojov dronov, ako aj spoločností, ktoré vyvíjajú obranné technológie proti autonómnym dronom.

Takéto drony sú prevažne malé a ľahké, tiché, a preto ťažko odhaliteľné a veľmi ťažko zostreliteľné konvenčnými zbraňami. Náhľad na takýto veľmi odlišný druh vojny poskytol konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom v roku 2020. Azerbajdžanskí vojaci použili izraelské drony IAI Harop, ktoré môžu fungovať autonómne. Tie krúžili nad arménskou obrannou líniou, kým nezistili radar alebo tepelný signál z raketovej batérie alebo tanku na zemi. Vtedy sa vrhli dolu a vrazili do cieľa ako kamikadze. Väčšina arménskych obetí a strát vznikla v dôsledku útokov bezpilotných lietadiel. Azerbajdžanskí a arménski vojaci sa videli len zriedka.

Drvivá väčšina krajín však nebude mať prístup k tejto technológii, preto ich veľmi znepokojujú tri krajiny, ktoré ho majú – Čína, Rusko a USA. Ak svetové mocnosti budú pokračovať v súťaži o vývoj čoraz smrteľnejších autonómnych zbraní (a obrany proti nim), o život nebudú prichádzať len vojaci. Je ľahké si predstaviť, že dve bohaté krajiny budú viesť boje autonómnymi zbraňami napríklad vo vzduchu nad chudobnejšou krajinou. 

ZDROJ: fastcompany.com

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať