SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Čo všetko dokáže smart banking?

7

Špeciálny projekt

K životnému štýlu väčšiny z nás neodmysliteľne patrí smartfón a čoraz viac nielen mladých ľudí používa inteligentné hodinky a športové náramky.

Banky si veľmi dobre uvedomujú potenciál týchto zariadení a snažia sa svojim klientom ponúkať maximum služieb s čo najintuitívnejším ovládaním. Technologické možnosti smartfónov umožňujú jednoducho a pritom bezpečne realizovať napríklad bezkontaktné platby. Biometrická autentifikácia, či už pomocou odtlačkov prstov, alebo 3D skenom tváre, zas zvyšuje bezpečnosť bez toho, aby znižovala používateľský komfort.

Bezkontaktné platby mobilom, hodinkami či náramkom

Platbu mobilom s využitím technológie NFC považujeme už za samozrejmosť. Je to nielen jednoduché, ale aj bezpečné. V súčasnej epidemiologickej situácii oceníte, ak platbu vyššej sumy potvrdzujete PIN kódom, prípadne iným spôsobom na vlastnom smartfóne, a nie na termináli u obchodníka, ktorého sa pred vami dotýkali desiatky a možno až stovky ľudí. Niektoré banky umožňujú, aby klient, ak chce platiť cez smartfón predvolenou kartou, nemusel pri menších sumách ani spustiť aplikáciu, stačí odomknúť telefón. Banky sa snažia rozšíriť možnosti bezkontaktnej platby aj pre čo najviac typov smart hodiniek a fitnes náramkov. Túto možnosť ocenia hlavne mladí ľudia s aktívnym životným štýlom, ktorí si takto napríklad počas športovania môžu kúpiť občerstvenie bez toho, aby museli mať so sebou platobnú kartu či smartfón. Za priekopníka v tejto oblasti možno považovať digitálnu 365.bank, ktorá ako prvá na našom trhu spustila všetky aktuálne dustupné digitálne peňaženky.

Výber z bankomatu mobilom

Podobne ako pri platbe mobilom aj pri výbere hotovosti z bankomatu oceníte možnosť zadať všetky potrebné údaje na displeji svojho mobilu. Pri klasickom postupe výberu mobilom vám mobilná aplikácia po zadaní parametrov výberu, t. j. sumy a výberu druhu bankoviek, vygeneruje číselný kód, ktorý potom zadáte do bankomatu, takže sa ho v konečnom dôsledku musíte dotýkať. Niektoré banky preto umožňujú výber hotovosti pomocou smartfónu bezkontaktne, takže sa nemusíte dotýkať ani displeja, ani klávesnice bankomatu. Bez ohľadu na konkrétny postup pri výbere hotovosti mobilom nevkladáte do bankomatu platobnú kartu, takže máte stopercentnú istotu ochrany pred skimmingom čiže pred načítaním údajov z karty zariadením, ktoré mohol podvodník zabudovať do priestoru, kam platobnú kartu vkladáte.

Platba cez SMS, Messenger či WhatsApp

Ak potrebujete niekomu rýchlo a jednoducho zaplatiť menšiu sumu, či už sa skladáte na útratu v reštaurácii, kolegovi vo firme na darček, alebo chcete vrátiť požičané peniaze, riešením je prevod peňazí na mobil. Nepotrebujete vedieť číslo účtu osoby, ktorej chcete zaplatiť, stačí, ak poznáte jej telefónne číslo. Príjemcovi príde SMS správa s odkazom na zabezpečenú stránku banky odosielateľa, kde zadá svoje číslo účtu a následne sa zrealizuje platba. Na vyzdvihnutie platby má určitý počet dní. Ak tak v danej lehote neurobí, peniaze sa vrátia odosielateľovi. Služba VIAMO tento proces zjednodušuje v prípade, keď odosielateľ aj adresát majú účet v banke, ktorá VIAMO podporuje. Spolu so sumou môžete zadať aj správu pre príjemcu. Prevod, samozrejme, funguje aj vtedy, ak príjemca má účet v banke, ktorá túto funkciu nepodporuje. Len čo príjemcovi prídu peniaze, hneď sa to dozvie. Ak príjemca nie je v službe zaregistrovaný, dostane SMS správu s inštrukciou, ako si môže prevziať peniaze na webovej stránke prevádzkovateľa služby. Na podobnom princípe funguje aj služba 365 banky. Pomocou funkcie  „vypýtať peniaze“ alebo „rozdeliť platbu“ sa vedia jej klienti rýchlejšie vyrovnať za spoločný účet. Protistrana dostane push notifikáciu, prostredníctvom ktorej sa dostane do mobilnej aplikácie, kde má pripravený už hotový a predvyplnený platobný príkaz, ktorý len potvrdí. Ak ide o človeka, ktorý nie je klientom  banky, informuje ho v SMS správe, kde nájde aj QR kód. Následne prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo internet bankingu svojej banky zrealizuje platbu. Najnovšie klienti bánk, ktorí podporujú službu Payme, môžu zaplatiť aj prostredníctvom správy v čete pomocou aplikácií ako Messenger či WhatsApp. Netreba sa nikde registrovať ani zadávať osobné údaje. Platba funguje tak, že si v aplikácii svojej banky alebo na stránke payme.sk vygenerujete žiadosť o platbu, ktorá bude mať formu webového odkazu. Ten kolegom pošlete cez četovaciu aplikáciu, esemeskou alebo e-mailom. Príjemca klikne na odkaz, automaticky sa dostane do svojej bankovej aplikácie alebo internet bankingu, kde sa mu zobrazí vyplnený platobný príkaz. Ten už len potvrdí a peniaze budú prevedené.

Investovanie z mobilu

Banky ponúkajú možnosť pravidelného investovania do rôznych fondov aj priamo z mobilnej aplikácie. Výhodná je nielen jednoduchosť, čo sa týka zriadenia trvalého príkazu na prevod príslušnej finančnej sumy z vášho účtu, ale predovšetkým názornosť, pretože používateľ mobilnej aplikácie vidí aktuálne parametre a ciele, ktoré chce dosiahnuť. Môže si porovnať parametre fondov, čo sa týka pomeru výnosu a rizika. Klient si potom môže vybrať buď konzervatívnejší fond s nižším rizikom aj za cenu nižšieho výnosu, alebo naopak, v snahe dosiahnuť vyšší výnos bude ochotný viac riskovať, či už do fondov so širším, alebo užším zameraním.

Finančné plánovanie v bankovej aplikácii

Mobilné aplikácie sledujú a analyzujú vaše finančné aktivity tak z hľadiska príjmov, ako aj výdavkov a umožňujú vám získať nielen prehľad o doterajšom hospodárení, ale pomôžu vám s plánovaním sporenia, aby ste mohli dosiahnuť vytýčené ciele. Aplikácia vám prehľadne zobrazí výdavky podľa kategórií, aby ste mali prehľad o tom, za čo míňate najviac a kde je priestor na prípadné šetrenie. Takisto máte aktuálny prehľad pomeru aktív v podobe úspor a pasív, teda pôžičiek, pravidelných platieb a iných záväzkov. Kľúčom k úspechu je nastaviť si reálne ciele, ktoré chcete v blízkej budúcnosti vo finančnej oblasti dosiahnuť, a dodržiavať odporúčania.

Videobanking

Pretrvávajúca epidemiologická situácia presunula čoraz viac aktivít vrátane rôznych stretnutí a porád do virtuálneho priestoru. Tento trend inšpiroval aj bankový sektor a do hry vstúpila nová možnosť interakcie s bankou pomocou videohovoru. Mobilná aplikácia je vynikajúca nielen na rôzne operatívne úkony či zmenu nastavení parametrov platobných príkazov. V niektorých bankách už z mobilu vybavíte aj veľa vecí, pre ktoré ste ešte donedávna museli prísť do pobočky, pričom jediným dôvodom vašej fyzickej prítomnosti bola vaša identifikácia čiže overenie totožnosti podľa fotografie v občianskom preukaze. Do pobočiek však chodíme aj preto, aby sme sa poradili ohľadne finančného plánu alebo prekonzultovali a dohodli najvýhodnejšie podmienky poskytnutia nejakej služby. A práve tu sa ukazuje ako perspektívne riešenie takzvaný videobanking čiže videohovor s vaším osobným bankárom či finančným poradcom z pohodlia a bezpečia domova, prípadne firmy. Keďže takýto videohovor je, samozrejme, nahrávaný, možno takýmto spôsobom aj uzatvárať či modifikovať zmluvy, zriadiť si rôzne formy sporenia a investícií, o ktorých ste sa poradili.

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

7 komentárov

zlodejska tatrabanka reakcia na: Čo všetko dokáže smart banking?

9.4.2021 16:04
zlodeji v tatrabanke dovolia otvorit ucet online, ale nedovolia zrusit online. Za ziadne funkcie beru vypalne minimalne 20 eur mesacne.
Reagovať

RE: zlodejska tatrabanka a naivni dochodci reakcia na: zlodejska tatrabanka

9.4.2021 18:04
Stavím sa, že je to v zmluve malými písmenkami, aby nachytali takých ako vy. A to ste nevedeli, že na Slovensku nič nie je zadarmo? Jasné, že vás odrnkali, veď tak to tu robia všetci. Už len čakám, kedy vám sľúbia zadarmo kurvy z pornhub.com a vy im to zožeriete aj s navijákom aj s tou smradľavou kundou :D Za šetko sa platí môj milý a MASNE!!! Vitajte v kapitalizme: Karol Marx o ňom pojednáva v diele "KAPITÁL", stojí za to si ho prečítať, aby ste boli IN... Ale vy ste podľa tohoto komentára dôchodkyňa a na tých si zgustnú najviacej, majú totižto stabilný príjem, viete? A oni ich vééľmi radi zadĺžia (: NETREBA SA DAŤ NACHYTAŤ a byť nenažraný, že je niečo zdarma :-( lebo NIE JE TO ZDARMA ;)
Reagovať

RE: RE: zlodejska tatrabanka a naivni dochodci reakcia na: RE: zlodejska tatrabanka a naivni dochodci

9.4.2021 23:04
O com hovoris? Ake mimo temu uvahy? Zlodeji otvorili ucet a nedovolia ho zrusit ked chces. Takze beru vypalne, ked ich ziadas zrusit ucet. Pocas covidu je kopu dovodov preco sa osobne neda ist do banky. Ale to nie je pointa ci mozes ich osobne navstivit. Proste online otvoria ale nezrusia ucet. Hajzli su tatrabanka!
Reagovať

RE: zlodejska tatrabanka reakcia na: zlodejska tatrabanka

9.4.2021 16:04
*10 eur
Reagovať

Nenechávam v banke nič, len 10€ na vedenie účtu, keď príde výplata celú strčím do ponožky reakcia na: Čo všetko dokáže smart banking?

9.4.2021 14:04
Nenechávam v banke nič, len 10€ na vedenie účtu, keď príde výplata celú strčím do ponožky, lebo banky sú nenažrané a ja nemám z čoho žiť. Na VIAMO sa môžem vyserinkať, dáme si v domove dôchodcov šušťavé prachy z ruky do ruky a je vymaľované. Máme tu v domove dôchodcov trezor, kde sa ukladajú výplaty klientov a hotovo. A nebude mi hnusný Matovič pozerať do banky na účet koľko tam mám. V ponožke nič nevidí sviňa jedna hnusná.
Reagovať

RE: Len im naložte dedo :D reakcia na: Nenechávam v banke nič, len 10€ na vedenie účtu, keď príde výplata celú strčím do ponožky

9.4.2021 15:04
Len im naložte dědek :D Prezidentka vám podpísala zákon o krátení dôchodkov, bude ako nebolo ;D

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať