SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

DJI RS 3 Mini / Ľahký stabilizátor pre vašu bezzrkadlovku

Tlačové správy
0

Stabilizátor kamery alebo gimbal je u niektorých kameramanov veľmi obľúbená pomôcka, ale väčšina týchto zariadení je pomerne ťažká a neskladná, takže pri filmovaní sa s nimi narobíte. DJI RS 3 Mini je zmenšená verzia populárnej série stabilizátorov RS od spoločnosti DJI. Podporuje ľahšie záťaže, má menšie motory a elegantný rám, aby sa prispôsobil dnešným ľahším bezzrkadlovkám, ale napriek tomu nešetrí na funkciách.

SAMSUNG 07M Advertisement  

Väčšina hybridných fotoaparátov je vybavená stabilizáciou v tele, ktorá síce nie je taká dobrá ako stabilizátor, ale funguje pre širokú škálu bežných situácií pri nakrúcaní. Väčšina týchto zariadení je takisto oveľa ľahšia ako ich predchodcovia DSLR. Zároveň platformy sociálnych sietí a streamovacích služieb priťahujú nových tvorcov a tí hľadajú spôsoby, ako zlepšiť vzhľad svojich záberov, najmä záberov počas pohybu. S menšími kamerami a vyššími požiadavkami na kvalitu výstupov je čas na ľahšie a efektívnejšie gimbaly.

V porovnaní s modelom RS 3 Pro je DJI RS 3 Mini s hmotnosťou približne 820 gramov oveľa ľahší a jednoduchší na používanie. Ako ďalšie prispôsobenie súčasným potrebám tvorby sa dá RS 3 Mini za pár sekúnd prepnúť do režimu vertikálneho nakrúcania bez potreby dodatočného hardvéru. Veľkosť a nosnosť DJI RS 3 Mini jasne určuje, pre koho je tento stabilizátor navrhnutý. S veľkými bezzrkadlovkami, ako napr. Canon R3, Nikon Z8 alebo Panasonic Lumix S1H, síce neuspejete, ale v zozname kompatibility nájdete kamery ako Sony A1, A6xxx, A7xx, A9, FX3, Canon EOS Mxx, rad R okrem R3, Panasonic G9, GHxx, rad S5, Nikon radu Z okrem Z8, Fujifilm radu X-E, X-H, X-T, Sigma FP a ďalšie. Pochopiteľne, na stránkach DJI si skontrolujte aj kompatibilitu s objektívmi. Ja som testoval s modelom Panasonic Lumix GH6 s objektívom Leica 10-25 F1.7 a táto zostava je na limitoch toho, čo DJI RS 3 Mini dokáže. Stabilizátor má vo vertikálnom režime hmotnosť 795 gramov a vo vodorovnom režime 805 gramov, celková veľkosť je oproti RS 3 Pro o 50 % menšia. Nie je to polovica výšky alebo šírky, ale polovica celkového objemu, takže je akoby zmenšeninou svojho väčšieho bračeka. Nižšia hmotnosť vo vertikálnom režime je daná absenciou potreby horizontálneho stabilizačného ramena pri zameraní kamery vertikálne – počas tohto typu nakrúcania sa toto rameno odstráni.

Udávaná doba prevádzky je 10 hodín, čo postačí aj na niekoľkodňové nakrúcanie. RS 3 Mini má pekný farebný dotykový displej, ktorý umožňuje ľahké nastavenie stabilizátora a jednoduché prechádzanie nastaveniami aj pri slabom osvetlení. Ovládacie prvky sú dobre umiestnené, aj keď tlačidlá na záznam a režim sú príliš vpravo. Na ich stlačenie musíte trocha neprirodzene natáčať ruku alebo použiť druhú. Ovládací joystick má navyše nejednoznačné polohovanie a často si gimbal prestavíte do inej polohy, než ste chceli. Nie je to príliš in­tuitívne. Lepšie je prepnúť si na ovládanie pohybu dotykový displej. Rukoväť funguje aj ako ovládač bluetooth pre pripojené fotoaparáty, umožňuje spúšťanie a zastavovanie nahrávania a ovládanie zoomu, ISO a ďalších funkcií (ak je podporované fotoaparátom). S testovaným Panasonic Lumix GH6 môžete stabilizátor prepojiť pomocou systémového kábla RSS, ten má však obmedzené možnosti ovládania a umožňuje iba prepnutie módu foto/video, spúšťanie a zastavenie záznamu a spustenie automatického zaostrovania. Lepšie je preto pripojenie cez USB-C, ktoré pridáva automatické zaostrenie dotykom, ovládanie clony, rýchlosti uzávierky a ISO. 

Okrem výberu medzi režimami PF, PTF a PFV môže byť fotoaparát individuálne konfigurovaný tak, aby povolil akúkoľvek os slobodnú alebo zablokovanú. Režim 360 umožňuje otočenie fotoaparátu v kruhu okolo jeho osi.

Nastavenie RS 3 Mini má nový zlepšený montážny panel s malou gumovou podložkou, ktorá pevne drží prednú časť fotoaparátu a zabráni jeho skrúteniu. Malé posuvné zámky na každom motore umožňujú rýchle zamykanie osí na vyváženie systému alebo pri prenášaní. Počiatočné vyváženie kamery je v podstate bez problémov, pri mojej zostave sa však GH6 len tak-tak zmestil a trochu problém je aj to, ak chcete nakrúcať s vyklopeným displejom. Pri pohyboch rýchlo narazíte na limity. Okrem dotykového displeja s miniatúrnymi nadpismi možno našťastie celé nastavenie stabilizátora vykonávať aj v mobilnej aplikácii DJI Ronin. Treba mať na pamäti, že zoomy s dlhým vysúvacím objektívom budú dostatočne vyvážené len pri konkrétnych ohniskových vzdialenostiach. Nie je to však veľká zmena, pretože väčšina objektívov sa len trochu vysúva alebo zasúva pri ohniskových vzdialenostiach, ktoré sa zvyčajne používajú na stabilizátore. Najväčším problémom DJI RS 3 Mini je paradoxne jeho veľkosť, respektíve krátka rukoväť. Veľkosťou a tvarom sa podobá pevnej pištoľovej rukoväti a na nízke horizontálne zábery neponúka veľa úchopu. Našťastie v zostave nájdete aj skladaciu trojnožku, ktorá v zloženom stave slúži na predĺženie rukoväti. To je veľmi užitočná vec. Na boku je aj konektor typu NATO, na ktorý možno doplniť rukoväť, napríklad Briefcase od DJI alebo rukoväť od tretích strán, hoci od spoločnosti SmallRig.

Zábery natočené s DJI RS 3 Mini vyzerajú výborne, čo sa aj dá očakávať od spoločnosti, ktorá vyrába väčšinu stabilizátorov používaných súčasnými tvorcami. Hoci sú stabilizačné systémy IBIS skvelé, nezapriete, že stabilizátor môže vytvoriť lepšie stabilizovaný záber ako takmer akýkoľvek interný systém. Pred nákupom zvážte, akú kameru a objektívy budete využívať. Ak plánujete používať ťažší systém fotoaparátu alebo dlhý objektív, radšej si vyberte bežný model RS 3 namiesto RS 3 Mini, pretože má silnejšie motory a lepšiu celkovú prevádzku, najmä pri väčších nastaveniach.

DJI RS 3 Mini sa dá použiť aj pre niektoré zrkadlovky, vďaka svojej nízkej hmotnosti a kompaktnému dizajnu je ideálnym stabilizačným systémom pre súčasné bezzrkadlovky a plní presne to, čo sľubuje.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Nízka hmotnosť, malé rozmery, výbava, zámky všetkých osí, možnosť vertikálneho snímania
- Bez prídavného stojana krátka rukoväť

PARAMETRE:

•  Nosnosť: 2000 g, natívne vertikálne snímanie, 1,4" farebný LCD displej, hmotnosť 795/805 g, široká podpora bezzrkadloviek, ovládanie kamery: bluetooth, USB-C, RSS

•  Cena: 389 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať