SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Ďalšie varianty covidu nás pravdepodobne reinfikujú aj viackrát do roka

Bezpečnosť
0

Už viac ako rok si pôvodné vakcíny proti COVID-19 pozoruhodne dobre počínali pri nových variantoch: alfa, beta, gama, delta. No keď začiatkom roka 2022 prišla prvá verzia omikronu, známa ako BA.1, niečo sa zmenilo – znepokojivým tempom začali vznikať nové podvarianty — BA.2, BA.2.12.1, BA.4, BA.5. Hoci tie sa vytvárali aj pri starších variantoch, nezvyšovali prenosnosť ani patogenitu. Dnešné rýchlo sa množiace mutácie omikronu sú však iné. Majú jednu znepokojivú spoločnú črtu: stále lepšie sa vyhýbajú imunite a ochorejú aj ľudia, ktorí boli predtým chránení očkovaním alebo predchádzajúcou infekciou.

Preto odborníci varujú, že nastal čas prehodnotiť naše spoliehanie sa na súčasné vakcíny a zamerať sa na vakcíny novej generácie, ktoré skutočne dokážu zastaviť infekciu. Nastupujúca záplava sublínií BA nie je jednoznačne zlá správa. Počet prípadov covidu môže byť vysoký, napriek tomu sa počet úmrtí na covid aj pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti stále drží na nízkej úrovni. A to napriek tomu, že nový výskum ukazuje, že omikron a jeho odnože v rozpore s prvými predpokladmi nie sú v skutočnosti menej závažné alebo smrteľné ako predchádzajúce varianty.

No predsa je tu už imunita a nové liečivá, ako je Paxlovid, čo sú hlavné faktory, vďaka ktorým je počet úmrtí nižší. Napriek tomu sa ešte nemožno úplne vrátiť k normálnemu životu, pretože je tu nové smerovanie vírusu. Po masívnej zimnej vlne BA.1 sa zdalo, že nové protilátky spomalia ďalšie verzie omikronu. No takmer súčasný a takmer okamžitý výskyt BA.2.12.1, BA.4 a BA.5 tieto očakávania zvrátil. Všetky tri kmene majú niekoľko spoločných mutácií s BA.2, ale aj ďalšie zmeny v kľúčovej aminokyseline L452, čo môže vysvetliť, prečo sa všetky tri tak dobre vyhýbajú imunite.

Znepokojujúce je to, že sa tieto mutácie nevyskytli len v jednom kmeni na jednom mieste, ale najmenej v štyroch rôznych sublíniách v štyroch rôznych krajinách. To naznačuje, že mutácie neboli náhodné, ale išlo o darwinovskú adaptáciu, ktorá mala vírusu pomôcť obísť práve to, čo zrejme v prvom rade udržiavalo nízky počet prípadov: obrovské množstvo imunity proti omikronu, vytvorenej počas zimy. Podľa niektorých odborníkov by sa omikron a jeho potomkovia už mali nazývať SARS-3, pretože ide o úplne odlišný vírus. Nová trajektória smerujúca k imunitnému úniku nie je návratom na začiatok. Je však riskantná z niekoľkých dôvodov.

Počas väčšiny pandémie poskytovala predchádzajúca infekcia skutočnú ochranu pred reinfekciou, dokonca aj iným variantom. No v prípade BA.1 a BA.2.12.1, BA.4 alebo BA.5 osoby infikované prvým variantom omikronu už o niekoľko mesiacov neskôr hlásili druhú infekciu novšími verziami variantu. Podľa odborníkov títo ľudia môžu pokračovať v tretej alebo štvrtej infekcii, a to aj v priebehu tohto roka. Netreba pripomínať, že nakaziť sa viackrát do roka vírusom, ktorý môže spôsobiť množstvo ďalších zdravotných problémov vrátane tzv. long covidu (približne u 10 % nakazených) nie je dobré.

Celková záťaž, ktorú vírus predstavuje pre spoločnosť, sa prudko zvýši, a to tak z hľadiska počtu dní práceneschopnosti v práci a v škole, ako aj z hľadiska hrozby vážnejších následkov vrátane úmrtia. Pritom vírus omikron a jeho potomkovia sa nevyhýbajú len imunite proti infekcii (dokonca aj krátko po posilňovacej injekcii), ale dokážu narušiť aj ochranu proti závažnému ochoreniu. Ako by sme teda mali postupovať ďalej? Mali by sme vynakladať viac úsilia a prostriedkov na to, aby sme sa dostali pred vírus.

Ako? Investovaním do vakcín novej generácie, ktoré dokážu zabrániť novým variantom, aby sa vyhli našej imunitnej obrane. Jedna zo sľubných ciest je nosová vakcína, jednoduchý sprej, ktorý by pomohol telu vytvoriť protilátky, ktoré zachytia vírus ešte predtým, ako sa stihne prichytiť na ľudské bunky. Druhou hlavnou cestou by bola vakcína účinná proti rôznym variantom, založená na neutralizačných protilátkach, ktoré vedci objavili od začiatku pandémie a ktoré s vysokou pravdepodobnosťou ochránia pred akýmkoľvek budúcim variantom.  

Zdroj: news.yahoo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať