SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Recenzia Dell OptiPlex 3280 AiO: Dobre vybavený počítač v monitore

0

Umiestniť komponenty počítača dovnútra monitora je vynikajúci nápad, pretože rozmery monitora sú diktované uhlopriečkou zobrazovacieho panela, takže vnútri je relatívne dosť miesta. Oveľa viac, než majú k dispozícii konštruktéri notebookov, ale menej, než je v skrinke klasického PC.

Vzhľadom na rozšíriteľnosť a pomerne veľa priestoru na chladiaci systém môžeme tento All-in-One zaradiť skôr do kategórie stolových PC. Rozmery aj dizajn pripomínajú 22-palcový monitor. Takéto usporiadanie typu všetko v jednom je výhodné hlavne z priestorových dôvodov, pretože nezaberá viac miesta než samotný monitor a eliminuje potrebu kabeláže. Takúto koncepciu ocenia aj ľudia na home office, pretože im stačí previezť domov jeden kus, samozrejme, ak nepočítame klávesnicu a myš, ktoré sú súčasťou balenia, a externý zdroj s príkonom 130 W.   

Počítač možno ľahko rozobrať, stačí po odobratí držiaka zatlačiť jednu západku. Pod ňou je plechový kryt, ktorý sa dá odobrať bez použitia nástrojov, získate tak prístup k dvom pamäťovým slotom.  Testoval som konfiguráciu s 8 GB pamäte v jednom module, takže kapacita RAM sa dá rozšíriť pridaním ďalšieho modulu, prípadne aj výmenou inštalovaného modulu za väčší. Maximálna podporovaná veľkosť RAM je 64 GB. Na takúto kapacitu potrebujete inštalovať dva 32 GB moduly.

Na odobratie ďalšieho krytu treba odskrutkovať niekoľko skrutiek. Pod ním je procesor a slot M.2 na disk SSD. Ten môžete vymeniť za väčší, pričom však musíte vyriešiť presunutie operačného systému na nový disk. Schodnejšia alternatíva na rozšírenie diskovej kapacity je pridanie 2,5-palcového disku, či už klasického, alebo rýchlejšieho SSD. Typ disku si vyberiete podľa toho, či preferujete rýchlosť, alebo úložnú kapacitu. Na porovnanie, cena disku SSD s kapacitou 1 TB sa približne rovná cene 6 TB klasického mechanického disku. V testovanej konfigurácii bol osadený 256 GB disk v slote M.2.

Šesťjadrový procesor Intel Core i3 10100T má udávaný TDP (Thermal Design Power) 35 W. Jeho taktovacia frekvencia sa môže na určitý čas zvýšiť až na 3,8 GHz. Ako dlho dokáže počítač fungovať v takomto „turbo“ režime, závisí od možností chladenia. A práve tu sa prejaví výhoda účinného chladenia vyplývajúca z konštrukčného formátu.   

Vnútri tela monitora je dostatok priestoru  na umiestnenie chladiaceho systém, ktorý pomocou tepelnej trubice odvádza teplo z procesora k chladiču pod pomerne veľkým ventilátorom, ktorý potom môže bežať na nižších otáčkach a jeho chod je oveľa tichší. Takisto vnútorné šasi je kovové, takže plocha na odvod tepla je pomerne veľká. Na zadnej strane je DisplayPort na prípadné využitie zariadenia ako klasického monitora, štvorica portov USB-A, pričom dva sú USB 2.0 a dva USB 3.2 gen. 1, audiokonektor a konektor na pripojenie externého zdroja.  Na ľavej strane je slot na pamäťovú kartu SD a konektor USB-C.

Pribalená klávesnica štandardnej veľkosti má veľmi príjemný, približne 3 mm zdvih klávesov a progresívnu pružnú reakciu. Pri stláčaní klávesu pružný odpor v určitej polohe náhle povolí, takže písanie je rýchle a presné.

Počítač som testoval s aplikáciami kancelárskeho balíka aj editorom fotografií, teda s aplikáciami, ktorým stačí integrovaná grafika. Po osadení dostatočnou pamäťovou kapacitou, napríklad 32 alebo dokonca 64 GB RAM, zvládne toto All-in-One zariadenie aj náročné analýzy či iné podobné úlohy s vysokými požiadavkami na výpočtový výkon a pamäťovú kapacitu.

Verdikt:

Zariadenie All-in-One s dostatočným výkonom a možnosťou rozšírenia pamäťovej aj diskovej  kapacity

Technické parametre:

Procesor: Intel Core i3 10100T (10. generácia) 3 GHz – 3,8 GHz; 8 GB DDR4 2666 MHz; disk: SSD 256 GB; grafika Intel UHD Graphics 630; displej: IPS 21,5" FHD 1920 × 1080px; konektivita: Wi-Fi 802.11ac 160 MHz, bluetooth 5.1; porty: 1× eternet, 2× USB 2.0, 3× USB 3.2 gen. 1, 1× USB-C, DisplayPort, audio jack, slot na pamäťovú kartu SD; operačný systém: Windows 10 Pro; rozmery 498 × 329 × 226 mm; hmotnosť 4,34 kg

Cena: 799 EUR

Plusy, mínusy:

+ Flexibilita, jednoduchá rozšíriteľnosť, účinné chladenie, bohatá konektorová výbava
- Len integrovaná grafika

Hodnotenie: 8

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať