CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Dell OptiPlex 7000 / Kompaktný, výkonný a jednoducho rozšíriteľný počítač

0

Trend miniaturizácie sa presadzuje aj pri desktopových počítačoch, ktoré majú stále nezastupiteľné miesto a poskytujú veľa výhod pre ľudí, ktorých povaha práce je viazaná na kanceláriu, sklad či iný typ „stacionárneho“ pracoviska. Súčasťou balenia je aj kvalitná klávesnica a myš.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Vďaka elegantnému dizajnu nie je problém umiestniť tento mini PC na pracovnom stole tak, aby harmonizoval so zariadením kancelárie. Gumové nožičky naznačujú, že predpokladaná pracovná poloha je naležato. Logo Dell na prednom paneli je zas orientované tak, aby naznačovalo, že vám nič nebráni umiestniť skrinku počítača aj nastojato. Pozornejší pohľad na spodnú stenu odhalí štyri otvory na prípadné upevnenie pomocou držiaka VESA, napríklad na zadnú stenu monitora.

Pribalená klávesnica štandardnej veľkosti má veľmi príjemný približne 2,5 mm zdvih klávesov a progresívnu pružnú reakciu. Pri stláčaní klávesu pružný odpor v určitej polohe náhle povolí, takže písanie je rýchle a presné.

Napriek tomu, že objem a hmotnosť tohto kompaktného PC sú adekvátne väčšiemu notebooku, z hľadiska výkonu a možnosti rozšírenia je takáto konštrukcia oveľa výhodnejšia. Pri notebooku totiž väčšinu objemu zaberá batéria, klávesnica a displej, takže doska elektroniky, disky a hlavne chladenie procesora ťahajú za kratší koniec. Pri notebookoch je zväčša problém aj s rozšíriteľnosťou. Pamäťové čipy sú buď prispájkované na základnej doske, prípadne notebook má len jeden slot, takže pamäť nemožno rozšíriť, len vymeniť pamäťový modul. Rovnako problematické je aj rozšírenie diskovej kapacity. Kovová skrinka čo aj miniatúrneho PC vytvára dostatok priestoru na umiestnenie robustného chladiča procesora a väčšieho ventilátora, ktorý potom môže bežať na nižších otáčkach, takže má oveľa tichší chod. Takisto nasávanie a vyfukovanie chladiaceho vzduchu je oveľa lepšie vyriešené a vnútri skrinky je dosť miesta na voľné prúdenie vzduchu. Navyše kovové telo dobre odvádza teplo. Skrinka poskytuje aj dostatok miesta na všetky potrebné porty. Napájací zdroj je externý a je dimenzovaný na príkon 135 W. Procesor Intel Core i7 12700T má udávaný TDP (Thermal Design Power) 35 W a maximálny TDP v režime Turbo 99 W. Procesor má 8 jadier Performance, schopných zvládať vysokú záťaž, a 4 jadrá Efficient na bežné úlohy.  

Skrinka počítača sa dá rozobrať po odskrutkovaní jednej skrutky. Horný kryt odoberiete bez nástrojov. Takto získate prístup k ďalšiemu slotu M.2 na disk SSD, takže môžete bez problémov rozšíriť úložnú kapacitu. Osadiť môžete aj modul plnej veľkosti. Veľmi ľahko sa dostanete aj k slotom na moduly pamäte RAM. Stačí odobrať ventilátor a plastový blok s reproduktorom. Modré značky na plastovom telese ventilátora aj na module reproduktora ukazujú, kde treba proti sebe zatlačiť západky. Po odobratí ventilátora získate prístup k dvom slotom na moduly pamäte RAM DDR4. V testovanej konfigurácii bol osadený jeden 16 GB modul. Doplnením ďalšieho 16 GB modulu získate 32 GB. Maximálna podporovaná veľkosť RAM je 128 GB. Ľahko odoberateľný ventilátor umožňuje bezproblémové čistenie. 

 

Používatelia ocenia bohatú konektorovú výbavu, pričom jeden port USB-C a USB-A je vpredu, takže sú ľahko dostupné. Rovnako aj konektory na pripojenie slúchadiel a mikrofónu.

Konektorová výbava je bohatá, aj keď trochu konzervatívna. Pozitívne hodnotím 6 portov USB – štyri sú vzadu a dva vpredu. Do nich môžete operatívne vkladať USB kľúče alebo pripájať externé zariadenia. Na prednom paneli sú aj samostatné konektory na pripojenie slúchadiel a mikrofónu. Port USB-C podporuje aj DisplayPort Alt mode. Vzadu sú ďalšie štyri konektory USB-A a dva konektory DisplayPort. Integrovaná grafika bez problémov zvládne aj zobrazovanie na dvoch monitoroch s 2K alebo aj 4K rozlíšením. 

Počítač som testoval s aplikáciami kancelárskeho balíka, editorom fotografií a skúsil som aj analýzu v Exceli, ktorá dokázala naplno zaťažiť procesor. Procesor môže na určitý čas zvýšiť pracovnú frekvenciu až na 4,7 GHz. No a práve to, ako dlho dokáže počítač fungovať v takomto „turbo“ režime, závisí od možností chladenia. Napriek vysokým nárokom na výkon teplota skrinky neprekročila 40 stupňov Celzia, takže chladenie je veľmi účinné. Scenáre využitia tohto minipočítača vymedzuje integrovaná grafika, takže na náročné grafické aplikácie sa táto konfigurácia veľmi nehodí. Naproti tomu po osadení dostatočnou pamäťovou kapacitou, napríklad 32 či  64 GB RAM, zvládne Dell OptiPlex 7000 aj náročné analýzy a iné úlohy náročné na výpočtový výkon a pamäťovú kapacitu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dobré chladenie, ľahká rozšíriteľnosť, bohatá konektorová výbava
- Potešil by konektor HDMI

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core i7 12700T (12. generácia) 1,4 GHz – 4,7 GHz TDP 35W; 16 GB DDR4; disk: SSD 512 GB; grafika Intel UHD Graphics 770; konektivita: Intel Wi-Fi 6E 2 × 2 AX211, bluetooth 5.2; Windows 10 Pro; porty: 1× eternet, 1× USB-C, 6× USB 3.2 Gen. 1, 2×  DisplayPort; rozmery 182 × 178 × 36 mm; hmotnosť 0,94 kg

Cena: 1227 EUR (1022,50 EUR bez DPH)

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať