CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Sony Xperia 10 V / Veľký displej v úzkom tele

0

Piata generácia Xperie strednej triedy prináša väčšiu batériu, stereofónnu reprodukciu a, samozrejme, novší procesor Qualcomm Snapdragon 695. Potenciálnych záujemcov určite oslovia kompaktné rozmery, hlavne šírka a nízka hmotnosť. V čase uvedenia bola Xperia 10 V najľahším smartfónom s 5000 mAh batériou.

Rám smartfónu je z kvalitného plastu a má jemne matný povrch, čo spolu s malou šírkou telefónu prispieva k spoľahlivému držaniu. Zadná stena je z matného plastu. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass Victus. Dizajnové obrysy sú klasické a malý polomer zaoblenia rohov stále navodzuje siluetu typickú pre Xperiu. Snímač odtlačkov prstov je na boku integrovaný s tlačidlom zapnutia. Tlačidlo so snímačom je mierne zapustené, takže ho veľmi ľahko nájdete hmatom. Napriek tomu, že snímač je úzky, je pomerne citlivý na rozpoznávanie odtlačkov. Prihlásenie síce nevyniká rýchlosťou, ale je spoľahlivé a presné. Ako je pri Sony dobrým zvykom, slot na SIM karty, kde druhú pozíciu možno alternovať kartou microSD, sa dá vytiahnuť nechtom bez použitia nástroja.

Displej s uhlopriečkou 6,1'' má pomer strán 21:9, ktorý je optimálny nielen na sledovanie filmov, ale v polohe na výšku aj na väčšinu iných klasických smartfónových aktivít. Dlhší displej pri orientácii na výšku znamená viac zobrazeného obsahu. Displej na báze technológie OLED nemá výrez ani otvor, takže jeho kompaktnosť nie je ničím narušená, má však približne 6 mm široké čelo aj bradu. Rozlíšenie FHD+ čiže 1080 × 2520 pixelov je vzhľadom na uhlopriečku primerané. Sony pri displeji zúročil skúsenosti s TV technológiou Triluminos. Displej má dostatočný rozsah zorných uhlov a dá sa dobre čítať aj počas slnečného dňa. Priaznivcov hier by potešila obnovovacia frekvencia 120 Hz, displej Xperie 10 V podporuje maximálne 60 Hz.


Pri fotení ultraširokouhlým objektívom treba niekedy vo vhodnom programe narovnať línie architektúry

Aj vzhľadom na ultraširokouhlý displej (v režime na šírku) je veľmi príjemnou novinkou stereofónna reprodukcia. Štrbiny reproduktorov sú nasmerované k poslucháčovi, zvuk je relatívne príjemný, hoci by mohol byť hlasnejší a s trochu viac zvýraznenými nižšími tónmi. Na sledovanie filmov či počúvanie hudby, samozrejme, odporúčam slúchadlá, ktoré môžete pripojiť aj cez klasický konektor jack. Smartfón podporuje kodek LDAC, takže ak máte bluetooth slúchadlá s podporou tohto kodeku, vychutnáte si hudbu v relatívne vysokej kvalite aj na bezdrôtových slúchadlách. Technológia DSEE Ultimate na báze AI upscaluje zvuk zo streamovacích služieb na HiRes. V takejto kvalite si ho, samozrejme, vychutnáte len cez primerane kvalitné slúchadlá.


Výborne zvládnutý kontrast svetlo tieň

Použitý procesor Snapdragon 695 5G vyniká skôr energetickou úspornosťou než výkonom, ale v tandeme so 6 GB RAM stačí na beh aplikácií a väčšiny bežných hier. Graficky náročnejšie hry sú doménou vlajkových smartfónov, napríklad Xperie 1 V. Aj pri relatívne intenzívnom používaní vydrží batéria s kapacitou 5000 mAh dva dni s 30 % rezervou. V Sony sa pripojili k trendu nepribaľovať nabíjačku. Xperia 10 V podporuje 21 W nabíjanie. Sony sa tradične snaží čo najviac predĺžiť životnosť batérie a pritom ju udržiavať maximálne nabitú. Väčšina z nás pripojí smartfón k nabíjačke večer a odpojí ráno. Bežné smartfóny sa nabijú úplne a potom sa nabíjanie preruší, no nabíjačka je stále pripojená. Keď sa batéria trochu vybije, napríklad na 98 %, nabíjanie sa znovu aktivuje. Takéto cykly, ktoré životnosti batérie rozhodne neprispievajú, sa v priebehu noci vykonajú aj viackrát. Naproti tomu Sony večer po pripojení nabíjačky nabije smartfón na 90 %. Umelá inteligencia v smartfóne monitoruje vaše zvyklosti a odhadne, kedy ráno smartfón odpájate. V dostatočnom predstihu pred odhadnutým časom aktivuje nabíjanie, aby bol ráno telefón nabitý na 100 %. Keby ste aj museli v priebehu noci niekam neplánovane odísť, nič sa nedeje, máte smartfón dostatočne nabitý na 90 %.

Zadný fotoaparát má tri objektívy s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami. Hlavný, mierne širokouhlý objektív má svetelnosť f/1,8 a ohniskovú vzdialenosť 26 mm (po prepočítaní na full frame). Snímač tohto fotoaparátu má rozlíšenie 48 Mpx. Kombinuje štyri pixely do jedného s cieľom zachytiť viac svetla. Teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 54 mm aj ultraširokouhlý objektív so zorným uhlom 120° majú 8 Mpx snímače. Natívny pomer strán snímača je 4:3. Keby ste chceli fotiť tak, aby ste pri prehliadaní využili celú plochu displeja, nastavíte režim pomeru strán 21:9. Vtedy sa však na snímanie využije len výrez z plochy snímača a rozlíšenie bude redukované na 7 Mpx. Videá možno nahrávať len v rozlíšení full HD. Objektív hlavného fotoaparátu má optickú stabilizáciu obrazu. Ak chcete využiť výhody softvérovej stabilizácie, tá je k dispozícii len pri 30 FPS. Hybridná stabilizácia obrazu Optical SteadyShot, ktorá kombinuje optickú a elektronickú stabilizáciu, umožňuje nahrávanie videa s menším rozmazaním obrazu spôsobeným mimovoľnými otrasmi rúk.  Pri dobrých svetelných podmienkach sú zábery väčšinou veľmi dobré a Xperia 10 V na rozdiel od predchodcu celkom dobre zvláda aj večerné a nočné fotenie. Pribudne síce trochu šumu, ale v únosnej miere. Ak chcete dosiahnuť pri večernom fotení čo najlepšie výsledky, snažte sa používať hlavný fotoaparát a nočný režim, najlepšie zo statívu alebo nejakej opory, prípadne manuálny režim, kde nastavíte dlhší čas expozície a nižšie ISO.


Záber zblízka

Smartfóny Sony už tradične nenabaľujú na operačný systém veľa používateľskej nadstavby, takže používateľ má k dispozícii takmer natívny Android 13. Nadstavba sa zameriava hlavne na spustenie dvoch aplikácií vedľa seba, takže sa využije ultraširokouhlý displej na zobrazenie dvoch takmer štvorcových okien.


Záber ultraširokouhlým objektívom

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej OLED, odolnosť proti vode a prachu, dobrá výdrž na batériu, veľmi dobré fotoaparáty
- Obnovovacia frekvencia displeja 60 Hz, potešila by výkonnejšia čipová súprava a 4K video

PARAMETRE:

Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 695 5G (2× Kryo6560 Gold 2,2 GHz + 6× Kryo 660 Silver 1,7 GHz), 56 nm, GPU Adreno 619; pamäť: 6 GB RAM, úložný priestor 128 GB, rozšíriteľný kartou microSD; displej OLED 6,1" s rozlíšením 1080 × 2520 (21:9), 460 ppi; fotoaparát: zadný hlavný 48 Mpx, f/1,8, ekvivalent 26 mm + teleobjektív 8 Mpx, f/2,2, ekv. 54 mm + ultraširokouhlý 8 Mpx, f/2,2, 16 mm (zorný uhol 120°), predný: 8 Mpx, f/2,0; konektivita: LTE, 5G, Wi-Fi 802.11ac, bluetooth v 5.1 A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive; USB Type-C, NFC, batéria: 5000 mAh; operačný systém: Android 13; rozmery: 155 × 68 × 8,3 mm; hmotnosť: 159 g

Cena: 449 EUR

HODNOTENIE: 8/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať