Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Diamantová batéria vydrží v prevádzke aj viac ako 28 000 rokov

2

Americký startup NDB (Nano Diamond Battery) predstavil „diamantovú alfa, beta a neutrónovú galvanickú batériu“, ktorá podľa tvrdenia zakladateľov spoločnosti môže dať zariadeniam „doživotnú zelenú energiu“. Na výrobu svojej nano diamantovej batérie kombinuje NDB rádioaktívne izotopy z jadrového odpadu s vrstvami nano diamantov. Diamanty majú mimoriadne dobrú tepelnú vodivosť. Monokryštalické diamanty v nanomierke odvádzajú teplo z rádioaktívnych izotopových materiálov tak rýchlo, že transakcia generuje elektrinu.

Výskumníci už predstavili prvý známy koncept diamantovej jadrovej voltiky (diamond nuclear voltaic – DNV) využívajúcej grafitový odpad z jadrového reaktora chladeného grafitom. Rádioaktívne kontaminovaný grafit by mohol vydržať tisíce rokov a tepelne vodivé diamanty by z neho ťažili energiu v podobe elektriny.

Koncept NDB je rovnaký, ibaže vrstvenie diamantu a rádioaktívnych panelov umožňuje dosiahnuť vyššie množstvo energie. Každý článok takejto batérie však vyprodukuje iba nepatrné množstvo energie, takže články musia byť kombinované v obrovskom množstve, aby mohli napájať bežné alebo aj väčšie zariadenia. 

No môže byť batéria vyrobená z rádioaktívneho odpadu bezpečná na použitie? NDB sa na svojej firemnej stránke venuje týmto otázkam: „Zásobníky DNV sú potiahnuté vrstvou polykryštalického diamantu, o ktorom je známe, že je to tepelne najvodivejší materiál, má takisto schopnosť zadržiavať žiarenie vnútri zariadenia a je to najtvrdší materiál, 12-krát tvrdší ako nehrdzavejúca oceľ. Vďaka tomu je náš produkt mimoriadne odolný.“

Takýto malý a takmer nezničiteľný batériový článok by v budúcností mohol nájsť množstvo spôsobov uplatnenia. Hodinky s jednou batériou by ľudia mohli vlastniť celý život, dokonca ich odovzdávať po celé generácie. Diamantové batérie by tiež mohli napájať satelity. Napríklad vesmírna sonda podobná sonde Voyager by mohla fungovať na malom množstve energie extrémne dlhý čas. NDB pracuje na svojej batérii od roku 2012 a tvrdí, že v roku 2023 bude mať funkčný finálny produkt.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Veď ťa to ožiari rádioaktivitou reakcia na: Diamantová batéria vydrží v prevádzke aj viac ako 28 000 rokov

6.4.2021 11:04
Veď ťa to ožiari rádioaktivitou
Reagovať

Diamantova bateria... reakcia na: Diamantová batéria vydrží v prevádzke aj viac ako 28 000 rokov

6.4.2021 08:04
... vraj neznicitelna - zo vsetkeho bude raz odpad, pani startuperi... A po nas potopa?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať