Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Perseverance na Marse otestuje zariadenie na výrobu kyslíka z miestnych zdrojov

2

Perseverance - najnovší rover NASA už začal svoje vedecké skúmanie Marsu. V najbližších niekoľkých týždňoch však robot vo veľkosti automobilu pomôže pripraviť ľuďom cestu na Červenú planétu pomocou malého prístroja známeho ako MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment). MOXIE sa nachádza vnútri podvozka Perseverance, má zlatú farbu a veľkosť chlebníka a čoskoro bude ťažiť drahocenný kyslík z jedovatej atmosféry Marsu.

Hoci kyslík je užitočný pre astronautov na dýchanie, ešte dôležitejší je ako raketový pohon. V kombinácii s vodíkom kyslík horí pri silnej explózii, ktorá sa používa na zdvihnutie moderných rakiet z ramien odpaľovacích veží. Podľa NASA by kozmická loď, ktorá privezie ľudí na Mars, potrebovala na návrat domov 30 000 až 45 000 kilogramov kyslíka. Tento kyslík by bolo možné poslať na Mars zo Zeme, ale ak ho dokážeme vyrobiť na mieste, môže to ušetriť veľa peňazí.

Niekoľko dní po pristátí Perseverance na Marse podrobil tím MOXIE sérii takzvaných testov „živosti“, aby sa ubezpečil, že zariadenie je v prevádzkyschopnom stave. Zatiaľ nebolo naplánované, kedy začne MOXIE produkovať kyslík, no očakáva sa, že sa tak stane niekedy v prvých mesiacoch pobytu roveru na Červenej planéte. Prístroj využíva technológiu nazývanú elektrolýza pevného kyslíka. Tento proces spočíva v odobraní malej vzorky marťanskej atmosféry, ktorá je tvorená takmer len oxidom uhličitým, čo je molekula obsahujúca jeden atóm uhlíka a dva atómy kyslíka.

MOXIE ohreje vzduch na takmer 800 °C a vystaví ho elektrickému  napätiu. To by malo rozdeliť oxid uhličitý, čím sa vytvorí oxid uhoľnatý a jeden atóm kyslíka. MOXIE nebude skladovať kyslík, ktorý vyrobí. Jednoducho overí, či bol prvok úspešne vyrobený, a potom ho uvoľní späť do atmosféry. Je to len malý prototyp, asi 200-krát menší ako stroj, ktorý by sa mal použiť na budúcu ľudskú misiu.

Experiment sa uskutoční viackrát v priebehu marťanského roka – počas horúceho letného dňa, chladnej zimnej noci a počas globálnej alebo lokálnej prachovej búrky. Zväčšená verzia MOXIE by bola kritickou infraštruktúrou pre prípadnú ľudskú misiu. Aj keď technológia funguje na Zemi, je dôležité vyskúšať ju aj na Marse, pretože od nej bude závisieť prežitie ľudí.

Zdroj: livescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Zabudli napísať o MOXIE, že má slabú účinnosť: reakcia na: Perseverance na Marse otestuje zariadenie na výrobu kyslíka z miestnych zdrojov

6.4.2021 13:04
MOXIE dokáže premeniť na sto tisíc molekúl CO2 dve molekuly O2, čo je slabá účinnosť, ale funguje to. Odkukali to z kométy Gerasimienko, kde vesmírny vietor hnal na povrch kométy molekuly CO2 alebo H2O a tak ich rozbíjal na O2. MOXIE sa ešte bude musieť zdokonaľovať, lebo je prakticky nefunkčná. Ďalej zabudli dodať, že na premenu CO2 na O2 je potrebný katalizátor a tým je zlatá fólia, do ktorej horúce plyny musia narážať, čo je ďalšia nevýhoda premeny CO2 na O2...
Reagovať

RE: Zabudli napísať o MOXIE, že má slabú účinnosť: reakcia na: Zabudli napísať o MOXIE, že má slabú účinnosť:

7.4.2021 00:04
zabudli napisat aj to ze primarne ma byt kyslik urceny ako okyslicivadlo pre Mars ascent vehicle ktore nebude vozit ludi ale vzorky z marsu na zem
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať