PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Dokáže blockchain poraziť pandémiu deepfakes?

Výskum a vývoj
2

Predstavte si, že jedného rána zistíte, že na sociálnych sieťach bola zverejnená séria intímnych obrázkov bez vášho vedomia alebo súhlasu. Sfalšované obrázky a videá (deepfakes) sú vytvorené pomocou umelej inteligencie. Najväčšia hrozba, ktorú deepfakes predstavujú, je to, že posilňujú kultúru beztrestnosti, v ktorej záškodní aktéri čelia len malým alebo žiadnym následkom za škodu, ktorú spôsobia obetiam. A vďaka novým a oveľa pokročilejším webovým službám, ktoré používajú „hlboké učenie“ na odstraňovanie šiat žien z fotografií bez ich súhlasu, majú páchatelia viac slobody, stimulov a nástrojov, aby pokračovali vo svojom škodlivom správaní.

Napríklad aplikácia DeepNude s viac ako 38 miliónmi prístupov od začiatku roka 2021 sa stala jedným z najpopulárnejších deepfake nástrojov, aké boli kedy vytvorené. Funguje bez akýchkoľvek obmedzení a medzičasom sa rozšírila na veľké platformy, ako sú Twitter, Facebook či Reddit. Pritom obeťami takýchto praktík sú v prevažnej väčšine prípadov ženy. Z 85 000 deepfakes kolujúcich online viac ako 99 % tvoria pornografické deepfakes žien. Vzhľadom na to, že digitálny svet je rozšírením našej fyzickej reality, to, čo je trestné vo fyzickom svete, by malo byť trestné aj vo virtuálnom svete.

Pokiaľ však ide o stíhanie trestných činov spáchaných digitálnymi prostriedkami, jednou z najväčších prekážok ich potrestania je nedostatočné prispôsobenie tradičných trestných činov novým okolnostiam a ťažkosti s odhalením páchateľa (páchateľov) digitálneho zločinu. V súčasnosti sa skúma potenciál technológie blockchain s cieľom pomôcť pri riešení tohto problému. Ako môže blockchain pomôcť? Blockchainové systémy používajú decentralizovanú, nemennú účtovnú knihu na zaznamenávanie informácií spôsobom, ktorý je neustále overovaný, takže je takmer nemožné zmeniť informácie po ich vytvorení.

Schopnosť blockchainu poskytovať decentralizované overenie pravosti z neho robí potenciálne účinný nástroj na sledovanie a overovanie nielen finančných zdrojov, ale všetkých druhov obsahu. Aby sme pochopili potenciál blockchainu v boji proti falšovaniu, musíme porozumieť základom hašovacích algoritmov, kryptografických podpisov a blockchainového timestampingu (časová pečiatka – bezpečný spôsob sledovania času vytvorenia a úpravy dokumentu). Zatiaľ čo kryptografické algoritmy a hašovanie nie sú jedinečné pre blockchain, tieto konkrétne vlastnosti sú výkonnejšie, keď sa skombinujú s inými funkciami technológie blockchain.

Kryptografický haš si možno predstaviť ako jedinečný odtlačok prsta pre konkrétny obsah alebo súbor. Kryptografické hašovacie algoritmy prijímajú textový vstup ľubovoľnej veľkosti a vytvárajú výstup s pevnou dĺžkou, ktorý sa nazýva haš. Ktokoľvek iný s podobnými údajmi môže použiť tento algoritmus na generovanie rovnakého hašu a porovnanie hašov vám môže povedať, či zdieľate rovnaké informácie. To môže byť užitočné pri dokazovaní, že časti textu, súboru alebo obsahu neboli v priebehu času zmenené.

Ak k tomu pridáme funkciu nezmeniteľnosti (možnosť záznamu na blockchaine zostať trvalý a nezvratný), ktorú blockchain prináša, digitálny obsah sa stáva odolným proti falšovaniu. Ak to aplikujeme na identifikáciu deepfake, znamená to, že v blockchainovej sieti môžu byť haše užitočné pri dokazovaní, že obrázky, videá alebo obsah vo všeobecnosti neboli v priebehu času zmenené. Blockchainová technológia preto môže pomôcť vytvoriť kontrolný záznam pre digitálny obsah.

Spoločne s tradičnými technológiami, ako sú digitálne podpisy a štandardné šifrovanie, môže časová pečiatka na blockchaine slúžiť na informovanie o položkách užitočných pri identifikácii deepfake, ako je potvrdenie dátumu pôvodu položky alebo preukázanie, že obsah bol v určitom čase v držbe niekoho iného. Pridanie funkcií blockchainu teda poskytuje overiteľnú históriu zdieľania digitálneho obsahu, čo môže pomôcť spotrebiteľom digitálneho obsahu overiť jeho pozadie.

Pravda, existujú limity toho, čo môže blockchain urobiť v boji proti deepfake a pri odhaľovaní páchateľov. Napríklad časová pečiatka môže pomôcť s preukázaním existencie dokumentu, ale nepreukazuje vlastníctvo. V kombinácii s ďalšími vznikajúcimi technológiami, ako je umelá inteligencia, však môže posilniť schopnosť identifikácie deepfake.

Zdroj: weforum.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Mr. Trundle reakcia na: Dokáže blockchain poraziť pandémiu deepfakes?

28.10.2021 15:10
Otazku v nadpise treba polozit FIIT STU (vystiznejsi nazov v dnesnej konstelacii by bol skor FBR - fakulta blockchainu a robotiky). Tam maju temu blockchainu zvladnutu vdaka erudicii pana Kotuliaka.
Reagovať

deepfake reakcia na: Dokáže blockchain poraziť pandémiu deepfakes?

27.10.2021 06:10
a čo tak trestať majiteľov sociálnych sietí za to , že umožňujú používanie ich sietí na takéto účely , prípadne odstaviť z prevádzky takéto siete . Nech nesú zodpovednosť za to z čoho majú zisky . Bolo by to veľmi adresné - lebo ich je veľmi málo a sú známi . To je niečo ako zodpovednosť napr. za poškodenie auta / za havárie na nekvalitnej ceste - má ju prevádzkovateľ cesty . Tým , že prevádzkovatelia sociálnych sietí umožňujú zneužívanie sietí ( a nielen na deepfake ) - stávajú sa spolupáchateľmi .
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať