SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

SONY prichádza s novou bezzrkadlovkou ALPHA 7 IV a dvojicou nových bleskov

1

Model ALPHA 7 je základný model v tomto rade a teraz prichádza už jeho 4. generácia A7 IV. Výrobca v ňom zúročuje skúsenosti a technológie zo svojho špičkového modelu Alpha 1. Vďaka tomu je jeho základom najnovšia generácia procesora BIONZ XR a pokročilé funkcie zaostrovania (AF), ktoré vychádzajú práve z vlajkového modelu Alpha 1, v kombinácii so zjednodušeným ovládaním a zvýšenou spoľahlivosťou pre fotografie a filmy. Vďaka tomu ide o všestranný fotoaparát pre nadšencov aj profesionálov, ktorí fotografujú v najrôznejších situáciách. Model ALPHA 7 IV sa môže pochváliť rozlíšením 33 Mpx, cielením na nahrávanie videa a novinkami v oblasti streamovania obsahu.

ALPHA 7 IV je špičková viacúčelová bezzrkadlovka, určená na fotenie aj video, s pokročilým ostrením, zlepšenou ovládateľnosťou a funkciami na pracovné procesy. S ohľadom na životné prostredie sa pri výrobe tela využíva originálny recyklovaný plast SORPLAS, vyvinutý spoločnosťou Sony. Recyklovateľné materiály a menej plastu sa použilo aj na obal.

Vďaka novo vyvinutému 33 Mpx full frame obrazovému snímaču Exmor R dosahuje novinka široký rozsah citlivosti ISO s možnosťou rozšírenia na ISO 50-204800. Vysoké rozlíšenie umožňuje fotoaparátu zaznamenať jemné detaily a textúry objektu pri súčasnom znížení šumu. Dynamický rozsah 15 krokov umožňuje zaznamenávať s veľkým dynamickým rozsahom, zatiaľ čo nastavenie Creative Look pomáha bez námahy vytvárať originálny vzhľad fotografií aj videa. Najnovší procesor BIONZ XR, používaný aj vo vlajkovej lodi Alpha 1, poskytuje vysokorýchlostné ostrenie, neprerušované sériové snímanie rýchlosťou 10 snímok za sekundu so sledovaním AF/AE a veľkú vyrovnávaciu pamäť na plynulé fotografovanie. ALPHA 7 IV sleduje objekty pomocou funkcie Real-Time Tracking a 759 bodmi AF s fázovou detekciou a s kontrastnou detekciou, ktorá pokrýva približne 94 % plochy snímača. Okrem toho teraz prvýkrát dokáže funkcia Real-time Eye AF sledovať okrem človeka aj oči vtákov a zvierat, a to tak pri statických snímkach, ako aj pri nakrúcaní videa. Detekcia ľudskej tváre a očí je približne o 30 % presnejšia ako pri modeli Alpha 7 III.

Model ALPHA 7 IV využíva videorežimy inšpirované skutočnou filmovou produkciou vrátane technológie S-Cinetone, ktorá bola prevzatá z profesionálnych produkčných kamier Cinema Line spoločnosti Sony. Video je zaznamenávané s rozlíšením 4K 60p v režime Super 35 mm a až 4K 30p s prevzorkovaním z plného rozlíšenia 7K v režime full frame. Nová kamera je takisto vybavená 10-bitovým záznamom so vzorkovaním farieb 4:2:2, ktoré umožňuje prirodzenú gradáciu a lepšie korekcie farieb v postprodukcii. Vďaka kodeku XAVC S-I je možný All-I záznam s intra frame kompresiou a XAVC HS s interframe kompresiou Long GOP.

Na presné zaostrenie v režime videa s objektívmi SONY E-mount slúži aj úplne nový asistent zaostrovania FocusMap, ktorý vizualizuje hĺbku ostrosti. Zaostrené miesta obrazu sú zobrazené normálne a nezaostrené časti sú prekryté polopriehľadným farebným závojom, modrým, ak sú v pozadí, alebo červeným v popredí. Tento systém umožňuje veľmi rýchle a presné manuálne zaostrenie a môže pracovať aj v kombinácii s autofokusom. Vôbec prvýkrát je nový fotoaparát radu Alpha vybavený unikátnou funkciou Breathing Compensation, ktorá eliminuje focus breathing a udržuje stály uhol záberu pri zmenách zaostrenia. Funkciu možno zapnúť alebo vypnúť.

Novinkou v rade fotoaparátov Alpha je dvojitý volič režimov, ktorého spodná časť slúži na voľbu fotografovanie/nakrúcanie/S&Q a horná časť na voľbu režimov Auto/P/A/S/M a MR (Memory Recall). To umožňuje používateľom rýchlo vyberať a prepínať medzi jednotlivými nastaveniami. Fotoaparát je vybavený päťosou optickou stabilizáciou obrazu, ktorá prináša o 5,5 kroku vyššiu rýchlosť uzávierky. Navyše disponuje rovnako zlepšeným gripom na väčšie pohodlie a slotom na médiá kompatibilné so štandardom CFexpress typu A. Ten podporuje médiá s rýchlejším zápisom a uvoľňovaním buffera. Hľadáčik OLED Quad-VGA s približne 3,68 milióna bodov má navyše 1,6-krát vyššie rozlíšenie ako hľadáčik modelu Alpha 7 III. Používatelia si teda môžu vychutnať zlepšenú kvalitu obrazu so živým náhľadom, ktorá minimalizuje skreslené farby a zvyšuje rozlíšenie.

Videá v rozlíšení 4K 60p 10 bit 4:2:2 možno nahrávať nepretržite viac ako hodinu vďaka konštrukcii odvádzajúcej teplo. Režim optickej stabilizácie Active Mode napomáha optimálny výkon pri nahrávaní. K dispozícii je zadný dotykový LCD panel s uhlopriečkou 3" s približne 1,03 milióna bodov, ktorý sa vyklápa do strany s možnosťou vyklopenia do rôznych uhlov. Tlačidlo REC je umiestnené na hornej strane fotoaparátu a novinka je napájaná vysokokapacitnou batériou typu Z.

Telo fotoaparátu ALPHA 7 IV je vyrobené z horčíkovej zliatiny, aby bolo robustné, no s minimálnou hmotnosťou. Prepracovaná konštrukcia a tlačidlo zámku objektívu navyše prispievajú k zvýšenej odolnosti proti prachu a vlhkosti.

Novinkou je streamovanie a zdieľanie obsahu priamo na mieste. Prepojenie medzi fotoaparátom a mobilnou aplikáciou Imaging Edge Mobile zjednodušuje rozhranie bluetooth a Wi-Fi 5 GHz/2,4 GHz umožňuje rýchly prenos dát. Fotoaparát má aj novú funkciu nazvanú Shot Mark, ktorá umožňuje ľahký prístup k označeným scénam vo videoklipe, a to vo fotoaparáte aj v aplikáciách Sony Catalyst Browse/Prepare.

Fotoaparát navyše disponuje množstvom nových funkcií, ktoré podporujú živé streamovanie a vzdialenú komunikáciu bez nutnosti použitia špecializovaného softvéru. Funkcie UVC (USB Video Class) a UAC (USB Audio Class) premenia fotoaparát ALPHA 7 IV po pripojení k počítaču alebo smartfónu na vysokovýkonnú kameru na živé vysielanie. Vysoká kvalita obrazu, ako je 4K 15p a 1080 FHD 60p, poskytuje realistický obraz aj na vzdialené zdieľanie. Digitálne zvukové rozhranie fotoaparátu ALPHA 7 IV možno spárovať s radom mikrofónov a príslušenstvom na zabezpečenie vysokokvalitného zvuku.

Spoločnosť Sony tiež plánuje ponúknuť novú cloudovú službu AI Video Editing Studio na automatické editovanie pomocou technológie umelej inteligencie. Aby sa tvorcovia mohli sústrediť na kreatívnejšie úlohy, AI Video Editing Studio automaticky vykoná počiatočné úpravy v cloude pomocou umelej inteligencie.

HVL-F60RM2 a HVL-F46RM: Výkonné blesky rozširujú portfólio bleskov pre systém Alpha

Model HVL-F60RM2 so smerným číslom GN 60 a pokrytím 20-200 mm a HVL-F46RM so smerným číslom GN 46 a pokrytím 24-105 mm sú výkonné bezdrôtové blesky, ktoré ponúkajú presné ovládanie, zvýšenú rýchlosť a intuitívnu obsluhu. Sú navrhnuté tak, aby spĺňali potreby profesionálnych aj pokročilých tvorcov obsahu pri fotografovaní fotoaparátmi Sony Alpha vrátane ALPHA 7 IV. Navyše tak ponúkajú ultimátny set na svietenie v sérii Alpha vďaka detailnej komunikácii s fotoaparátmi.

Oba blesky majú zlepšený výkon na sériové snímanie s bleskom, a to až 200-krát pri 10 snímkach za sekundu pri modeli HVL-F60RM2 a 60-krát pri modeli HVL-F46RM. Optimalizovaný zábleskový algoritmus zabezpečuje pri oboch bleskoch odolnosť proti prehriatiu. Set štyroch Ni-MH (nikelmetalhydridových) batérií dokáže dodať energiu až na 240 zábleskov s dobou nabitia 1,7 s pri modeli HVL-F60RM2 a až na 320 zábleskov s dobou nabitia 2,0 s pri modeli HVL-F46RM.

Pri použití v kombinácii s fotoaparátmi radu Alpha umožňujú používateľom využívať jedinečné výhody komunikácie a systém Alpha Lighting System. Napríklad s fotoaparátom ALPHA 7 IV je okrem režimu sériového snímania Lo možný aj režim riadenia záblesku P-TTL pre každú snímku v režime Mid a režime Hi. Skrátilo sa aj časové oneskorenie odpálenia blesku, takže umožňuje zachytenie chvíľkových výrazov tváre a pohybu fotografovaného objektu. V spojení s fotoaparátom Alpha 1 dosahuje HVL-F60RM2 rýchlosť až 20 snímok za sekundu pri sériovom snímaní. Navyše s externým batériovým adaptérom FA-EBA1 možno generovať približne 20 zábleskov za sekundu počas viac ako 10 sekúnd. Pri použití fotoaparátu Alpha 1 s bleskmi Sony vrátane bleskov HVL-F60RM2 a HVL-F46RM môžu používatelia synchronizovať čas uzávierky až 1/400 s a rozšíriť tak expresívne možnosti pri fotografovaní v plnoformátovom režime. Vďaka tichej elektronickej uzávierke fotoaparátu navyše možno fotografovať s tichým bleskom v prípade, že je potrebné pracovať v absolútnej tichosti. Oba blesky sa vyznačujú aj zvýšenou odolnosťou a zdokonaleným ovládaním. Pätica Multi Interface s unikátnou kovovou päticou Sony s robustným bočným rámom výrazne zvyšuje pevnosť a spoľahlivosť. Vďaka tesneniu pätice sú blesky odolnejšie proti prachu a vlhkosti. Zlepšenia sa dočkal aj originálny mechanizmus otočnej hlavy blesku HVL-F60RM2 Quick Shift Bounce, ktorý umožňuje flexibilné polohovanie a optimálne ovládanie osvetlenia a zabraňuje nechcenej zmene uhla odrazu.

Podporujú bezdrôtovú rádiovú komunikáciu a môžu ovládať až 15 bleskov a/alebo prijímacích jednotiek v 5 skupinách prostredníctvom bezdrôtovej rádiovej komunikácie, čo zvyšuje univerzálnosť ovládania osvetlenia.

Nový model ALPHA 7 IV bude v predaji od polovice decembra u vybraných autorizovaných predajcov spoločnosti Sony za odporúčanú maloobchodnú cenu 2799 EUR. Súčasne bude k dispozícii doplnkové ochranné sklo na displej Screen Protect Glass Sheet VX9518 (PCK-LG2).

Fotoaparát je kompatibilný s Camera Remote Software Development Kit (SDK).

Blesk HVL-F60RM2 bude v predaji od začiatku decembra u vybraných autorizovaných predajcov spoločnosti Sony za približnú maloobchodnú cenu 650 EUR.

Blesk HVL-F46RM bude v predaji od začiatku decembra u vybraných autorizovaných predajcov spoločnosti Sony za približnú maloobchodnú cenu 430 EUR.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Už viem, čo si nekúpim, dražoba! reakcia na: SONY prichádza s novou bezzrkadlovkou ALPHA 7 IV a dvojicou nových bleskov

29.10.2021 18:10
Už viem, čo si nekúpim, dražoba!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať