PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Dovnútra moderných tabletov

0

V PC REVUE sa testom nového hardvéru venujeme pravidelne, čím vám neustále pomáhame pri nákupe. To však nie je všetko a každý nadšenec technológií sa o zariadenia zaujíma nielen z používateľskej stránky, ale aj z hľadiska toho, ako fungujú a čo všetko sa skrýva v ich útrobách. Práve na to slúži naša séria článkov Hardvér pod drobnohľadom, v ktorej sa tentoraz pozrieme na zúbok aktuálnym tabletom.

Tablety sú dnes mimoriadne populárne zariadenia a ročne sa ich predá viac ako 200 miliónov kusov. Spoločnosti Apple a Samsung, ktoré tomuto trhu niekoľko rokov neohrozene vládli, dnes stále viac strácajú podiel na úkor iných výrobcov. Ich predaje sú síce stále veľmi vysoké (ich spoločný trhový podiel sa počas roka 2014 prepadol z 50 % na 40 %), trh však nasycuje obrovské množstvo ďalších výrobcov, ktorí ponúkajú zariadenia v širokom cenovom rozsahu. V treťom kvartáli roku 2014 patrilo Applu 22,8 % trhu s tabletmi, zatiaľ čo Samsungu 18,3 %. Na treťom mieste bol Asus s podielom 6,5 % a na štvrtom Lenovo s podielom 5,7 %. Zostávajúcich takmer 47 % tvorí veľké množstvo výrobcov s jednocifernými trhovými podielmi. Bude zaujímavé sledovať, ako sa trh bude ďalej vyvíjať v tomto roku.

Vonkajšiu podobu tabletu dnes spozná prakticky každý bez ohľadu na to, či sa o technológie zaujíma alebo nie. Z hľadiska vonkajšej konštrukcie sú si tablety vzájomne veľmi podobné, pretože vo všeobecnosti ide rovnako ako v prípade smartfónov len o orámovaný dotykový displej. Ten je dnes v drvivej väčšine prípadov typu LCD, ktorý je podsvietený LED diódami.

Drahšie modely používajú kvalitnejšiu technológiu IPS LCD panelov, vyznačujúcu sa dobrým podaním farieb a širokými pozorovacími uhlami. Lacné modely z dôvodu ceny volia klasickú maticu TN. Pomaly sa však začínajú objavovať aj modely vybavené displejmi OLED (má ho napríklad Samsung Galaxy Tab S). Telá moderných tabletov sú najčastejšie vyrobené z plastu, hliníka alebo ich kombinácie a ich veľkosť určuje najmä veľkosť displeja. Jednotlivé modely sa z hľadiska tela rôznia hrúbkou, zaoblením rohov, veľkosťou okrajov a ďalšími drobnými odlišnosťami. Tie podstatné rozdiely nájdeme, pochopiteľne, vnútri. V článku sa podrobne oboznámime s tabletmi vydanými na konci roka 2014. Vybrali sme Google Nexus 9 a Apple iPad Air 2, ktoré sa objavili na trhu na prelome októbra a novembra.

Neustále stenčovanie ultramobilných zariadení si vyžaduje precízny návrh konštrukcie a vnútorného rozmiestnenia komponentov. Navonok tablety pôsobia celistvým dojmom, akoby boli vytvorené z jedného kusa materiálu, pričom táto ilúzia je so stále novšími a tenšími modelmi čoraz presvedčivejšia. Dôsledkom takéhoto prístupu je ústup od jednoduchej rozobrateľnosti, na obvode tabletov budeme márne hľadať skrutky.

Perfektne lícovaný predný a zadný panel sú zvyčajne spojené silným zaklapnutím, pričom nezriedkavo pevnosti pomáha aj poriadna dávka lepidla. Rozoberanie naslepo (neviete, ako je konštrukcia riešená) a bez vhodne navrhnutých nástrojov je veľmi problematické a existuje vysoká pravdepodobnosť, že zariadenie poškodíte (ulomenie rohu, prasknutie displeja a podobne). Ani s dobrými nástrojmi však nie ste bez rizika a treba vždy zachovať čo najväčšiu opatrnosť.

Konštrukcia Google Nexus 9

Otváranie tabletu Google Nexus 9 patrí medzi tie najmenej problematické. Predný a zadný panel tela sú oddelené viditeľnou špárou, do ktorej stačí zasunúť tenkú páku z plastu v dostatočnej šírke. Nie je použité žiadne lepidlo, takže stačí silno zatlačiť, aby povolili záklopky. Treba však dávať pozor na prvky, ktoré konštrukciou prechádzajú. V spodnej časti je to konektor micro USB, na boku tlačidlá na zapnutie tabletu a ovládanie hlasitosti a navrchu zvukový vstup na 3,5 mm jack.

Najproblematickejšia je zadná kamera, umiestnená v hornom rohu. Tá je totiž prakticky ako jediná z dôležitých prvkov prichytená na zadnom kryte. Drží na vlastných plastových záklopkách, takže kryt odklápate aj s ňou. Kryt treba odklápať veľmi opatrne, pretože popritom vysúvate zo základnej dosky aj krátku plochú kabeláž kamery. Ide o pomerne bežný model s automatickým zaostrovaním, ktorý si vypomáha dodatočným svietením prostredníctvom LED diódy umiestnenej hneď vedľa. Snímač je schopný zaznamenávať videá vo full HD (1080p) a fotografovať v rozlíšení 8 Mpx. Svetelnosť objektívu má hodnotu F 2,4.

Nexus 9 - Casti.jpg

Tablet Google Nexus 9 rozobratý na jednotlivé komponenty

Po odobratí celého zadného krytu sa vám naskytne pohľad najmä na batériu, na ktorej sa nachádza veľký nápis HTC. Práve tento taiwanský výrobca celý tablet pre Google vyrába. Aj keď Google do konštrukčného návrhu určite prehovoril, je nepochybné, že väčšina hardvérových riešení pochádza práve od HTC (phablet Nexus 6 vyrába Motorola, zatiaľ čo predchádzajúce tablety z roku 2012 v podobe Nexus 7 a 10 zas Asus, respektíve Samsung). Už na prvom obrázku môžete vidieť, že batéria zaberá drvivú väčšinu vnútorného priestoru. V spodnej časti je vedľa seba umiestnená dvojica tenkých dosiek plošných spojov v modrej farbe a jedna miniatúrna štvorcová v zelenej farbe. Základná doska tabletu je v hornej časti, pričom je vo veľkej miere zakrytá tenkou tieniacou fóliou z medi. Okrem nej v hornej časti nájdeme ešte ďalšiu, v poradí štvrtú modrú dosku plošných spojov. To, ako všetko vyzerá vybraté a roztriedené, si môžete pozrieť na obrázku súčiastok.

Všimnite si, že tablet sa skladá z troch hlavných veľkých konštrukcií. Jednotlivé komponenty sú osadené na stredovej konštrukcii z čierneho plastu, pričom sa nachádzajú blízko miest, kde sú vybraté. Ich umiestnenia sa dajú rozpoznať aj podľa obrysov plastových drážok. Vybratie je nevyhnutné, pretože pri reálnom zapojení sa často vzájomne prekrývajú a nebolo by ich veľmi vidieť. Na túto stredovú konštrukciu sa preklopí zadný panel v pravej časti obrázka a zaklapne. Následne sa pod stredovú konštrukciu umiestni časť s LCD displejom vľavo. Tá nie je zrkadlovo preklopená a je pod stredovou konštrukciou umiestnená tak, ako ju vidíte. Všimnite si, že na konektor displeja, označený zeleným krížikom, je v plastovej stredovej konštrukcii výrez (takisto označený zeleným krížikom). Tretím zeleným krížikom je označený konektor plochej kabeláže v tvare písmena L, ktorý je tu umiestnený takisto a vedie do základnej dosky.

Na základnej doske, ktorá sa nachádza z tohto pohľadu v ľavom hornom rohu zariadenia, je umiestnená drvivá väčšina čipov. Budeme sa jej venovať samostatne. Všimnite si, že sa vedľa nej nachádza nielen už spomenutá zadná kamera, ale aj predná kamera. Tá je parametrovo o dosť slabšia a umožňuje natáčať video v rozlíšení 720p a snímať fotografie v rozlíšení 1,6 Mpx. Obe majú len veľmi krátku plochú kabeláž a sú osadené vo viditeľných výrezoch základnej dosky. Zapojené sú pritom priamo do nej. Hneď vedľa si všimnite jeden z dvoch reproduktorov.

Vcelku ide o obyčajnú konštrukciu, ktorá audiofilov neohúri, ale vďaka tomu, že jeden sa nachádza v hornom a druhý v dolnom rohu tabletu, pri orientácii zariadenia naležato možno vytvoriť aspoň uspokojivý stereoefekt. Napravo od základnej dosky je jedna z troch doplnkových dosiek, ktoré sa dajú na lepšiu orientáciu označiť ako sesterské (v angličtine sa používajú výrazy motherboard a daughterboard, teda materská, respektíve matičná doska a dcérske dosky). Táto sesterská doska nemá na sebe žiadny integrovaný obvod a v jej útrobách sa nachádza len konštrukcia antény Wi-Fi. V tablete je ešte umiestnená aj anténa NFC, pričom jej medené drôty sú súčasťou čiernej plastovej nálepky, ktorú môžete vidieť v hornej časti zadného krytu tabletu (z nálepky vyčnievajú pripojovacie konektory v zlatistej farbe).

Do základnej dosky sú zapojené dva veľké ploché káble v tvare písmena L. Ten menší z nich, ktorý vedie do displeja, sme už spomenuli. Väčší vedie do dvoch sesterských dosiek umiestnených na spodnej časti tabletu. Na tej vľavo je osadený konektor micro USB, prístupný zvonka tabletu, ktorý slúži na dátové spojenie aj na nabíjanie. Zároveň obsahuje aj malý konektor na displej, ktorý je označený žltým krížikom. Všimnite si, že konektor na strane displeja (takisto označený žltým krížikom) má priamo na kabeláži umiestnený čip. Ide o radič dotykovej vrstvy, pričom jeho výrobcom je americká spoločnosť Synaptics (konkrétne ide o model Synaptics S7504B 43210570).

Do druhej sesterskej dosky, umiestnenej vpravo, je pripojený v poradí druhý reproduktor a takisto malý vibračný motorček, ktorý napohľad pripomína gombíkovú batériu. Ten sa stará o fyzickú reakciu zariadenia v podobe vibrácií. Pozícia motorčeka je vďaka kruhovému otvoru viditeľná aj na stredovej nosnej konštrukcii. Jeho konektor sa do sesterskej dosky zapája v mieste označenom bielym krížikom. Hlavným prvkom tejto dosky je predovšetkým čip magnetometra, respektíve kompasu. Ide o pomerne často používaný model AK8963 od japonskej firmy Asahi Kasei. Všimnite si, že tento miniatúrny čip je umiestnený na malej zelenej doske plošných spojov, ktorá je so sesterskou doskou napevno spojená plochým oranžovým káblom. HTC k tomu zrejme pristúpilo z dôvodu, že v spodnej časti bol čip príliš rušený konektorom USB alebo vibračným motorčekom.

Obrovská batéria zaberá väčšinu vnútorného priestoru tabletu, čo vidieť aj na jej obryse v stredovej nosnej konštrukcii. Ide o dnes bežný akumulátor konštrukčného typu Li-Ion (lítiovo-iónový), presnejšie jeho polymérový variant Li-Pol (Lithium-Polymer). Hlavný rozdiel je v tom, že tekutý elektrolyt je nahradený polymérom v tuhej alebo gélovej forme (napríklad polyakrylonitril obsahujúci lítiové soli). Vďaka tomu sa nemusí používať separačný materiál medzi anódou a katódou. Batéria je preto ľahká, tenká a veľmi pružná. Mierna nevýhoda je tá, že je o 10 až 20 % objemnejšia, čo však pri tabletoch a veľkých smartfónoch neprekáža. Miesta je pomerne dosť a dôležité je, že sa dá vyrábať v malých hrúbkach. HTC použilo batériu s kapacitou 6700 mAh. K stredovej nosnej konštrukcii je síce prilepená, ale nie nejako extrémne a s trochou snahy sa dá oddeliť. Pomáha pri tom jej pružnosť, takže ju vlastne odlepujete takmer ako nálepku.

Základná doska Google Nexus 9

Na ďalšom obrázku si môžete pozrieť detail celej základnej dosky tabletu. Tá pri reálnom osadení nie je takáto odhalená a okrem medenej fólie, ktorú vidieť na obrázku všetkých komponentov, je chránená ešte aj kovovými krytkami. Ich nosnú konštrukciu vidíte po obvodoch čipov. Dominantou celej dosky sú tri veľké čipy. Ten v strede je hlavný procesor, respektíve systém na čipe (SoC). Ide o nový SoC nVidia Tegra K1 (Denver), pričom Nexus 9 je prvý tablet, ktorý ho používa. Jeho časť CPU je postavená na 64-bitovej architektúre s inštrukčnou súpravou ARM v8-A, pričom obsahuje dve procesorové jadrá s maximálnou frekvenciou 2,5 GHz. Jadrá majú priradenú rýchlu vyrovnávaciu pamäť s kapacitou 192 kB (L1) a 2 MB (L2). Grafická časť SoC je kompletne od nVidie, pričom je tvorená 950 MHz grafickým jadrom postaveným na architektúre Kepler (GK20A).

Druhý veľký čip napravo od hlavného SoC je operačná pamäť. Ide o čip DDR3 (FA164A2MA) s kapacitou 2 GB od japonskej spoločnosti Elpida. Tá v roku 2013 zbankrotovala a v súčasnosti už patrí pod krídla amerického pamäťového giganta Micron Technology. Tretí veľký čip, ktorý je naľavo od SoC, je dátové úložisko zariadenia. Tvorí ho čip NAND flash (KLMAG2GEAC) s kapacitou 16 GB od juhokórejskej spoločnosti Samsung. Netreba ho pritom porovnávať s SSD, pretože z hľadiska rýchlosti ide o pomalší čip NAND flash, postavený na architektúre eMMC, ktorá sa používa na pamäťových kartách.

Štvrtý najväčší čip v poradí je americký čip Broadcom BCM4354XKUBG. Ide o modul bezdrôtových spojení, pričom okrem rádiového FM príjmu sprostredkováva predovšetkým spojenie cez Wi-Fi (špecifikácia 802.11ac a staršia) a Bluetooth (verzia 4.0). Je to posledný veľký čip v strednej časti dosky, pričom si všimnite, že priamo nad ním je konektor antény. Z neho vedie kabeláž do sesterskej dosky s anténou Wi-Fi. Hneď napravo od neho je konektor 3,5 mm jacku, ktorý je z dôvodu veľkého detailu obrázka nezvyčajne veľký. Podľa neho si viete dobre predstaviť, ako veľké sú čipy v realite. Tento konektor vedie von z tabletu a slúži na pripojenie slúchadiel alebo reproduktorov. Zub na ľavom hornom rohu dosky je priestor na zadnú kameru. Jej pripojovací konektor ZIF je však na rubovej strane dosky, takže z tohto pohľadu ho nevidieť. O nič však nie ste ochudobnení, pretože rovnaký konektor má predná kamera, ktorá sídli v zube v pravom hornom rohu dosky. Jej konektor ZIF je hneď pod týmto priestorom.

Nexus 9 - Doska.jpg

Základná doska tabletu Google Nexus 9

V spodnej časti dosky sa nachádza konektor 6700 mAh batérie. Napravo od neho ešte zaujmú tri väčšie čierne čipy. Čip pod pamäťou NAND flash je označený 20795P1 KML1G, pričom je od neznámeho výrobcu. Vzhľadom na polohu bude mať na starosti napájanie, podobne aj čip Texas Instruments TI47CFP91, ktorý je priamo pod SoC. Ďalej vpravo ešte nájdeme radič STM32F401 od francúzsko-talianskej spoločnosti STMicroelectronics. Na spodnom výčnelku dosky vľavo si všimnite trojicu konektorov. Malý biely konektor hore slúži na pripojenie bočných tlačidiel tabletu. Do dvoch identických konektorov pod ním sa zapájajú dva dlhé ploché káble v tvare písmena L, ktoré vidieť na predchádzajúcom obrázku. Najprv sa zapína ten spodný, vedúci k displeju, a následne ten vrchný, ktorý vedie do sesterských dosiek, a tak prekrýva celý kábel do displeja. Konektory majú vedľa seba dierky, ktorými pri osadení do tela tabletu prechádzajú matice. Káble sú totiž na konektoroch zabezpečené priskrutkovaním.

Konštrukcia Apple iPad Air 2

Vnútorná konštrukcia tabletu iPad je na prvý pohľad úplne odlišná. Nejde však o rozdiely typické pre Apple a HTC. Vnútorné rozloženie majú skrátka jednotlivé modely odlišné a výrobcovia uplatňujú veľké množstvo riešení a tvarov vnútorných častí. Apple však často dáva prednosť obdĺžnikovému tvaru základnej dosky, ktorú umiestňuje na bok zariadenia. Apple iPad Air 2 je o niečo väčšie zariadenie ako Google Nexus 9. Nexus má 8,9-palcový displej a rozmery 228 × 153 mm. Jeho hrúbka je 8 mm. Apple iPad Air 2 má 9,7-palcový displej a rozmery 240 × 169 mm.

Hrúbka je len 6 mm, a teda je ešte tenší než smartfóny iPhone 6. Na rozdiel od Nexusu nie je otváranie iPadu Air 2 také jednoduché. Aj keď je konštrukcia čiastočne zaklapnutá, s dobre mierenou pákou si nevystačíte (pokiaľ kryty a displej nechcete zlomiť). Spodný a vrchný kryt sú vzájomne prilepené lepidlom, takže pred snahou o otvorenie musíte okraje tabletu zahriať teplovzdušnou pištoľou. Po zahriatí treba displej zapáčiť dostatočne širokou pákou, aby nedošlo k poškodeniu krytov. Otváranie musíte vykonávať smerom od hornej kamery, pretože v spodnej časti sú konektory displeja (červený krížik), ktoré treba pred odobratím tejto časti odpojiť zo základnej dosky.

Na obrázku jednotlivých komponentov si všimnite, že na časti s displejom nie je umiestnená len spomínaná kabeláž, ale aj sesterská doska. Nachádzajú sa na nej dva väčšie čipy. Ten vľavo je taiwanský Parade Technologies DP675, pričom ide o hlavný ovládač displeja. Napravo mu v týchto úlohách asistuje čip TPS65143A od americkej spoločnosti Texas Instruments. Do tejto sesterskej dosky sa zapája aj hlavné spodné tlačidlo iPadu (konektory označené červenými krížikmi). Ide o dotykový identifikačný senzor (Touch ID), pomocou ktorého môžete odomykať iPad odtlačkom prsta. Táto identifikácia sa dá využiť namiesto hesla aj pri nákupoch v internetových obchodoch Applu.

Ipad Air 2 - Casti.jpg

Komponenty tabletu Apple iPad Air 2

Pod zadným panelom môžete vidieť dvojicu reproduktorov. Ide o značne kvalitnejšie riešenie ako v prípade Nexusu, ale oba sú umiestnené prakticky na totožnom mieste. Naspodku zadného panela sú viditeľné ich odtlačky. Veľmi dobre vidieť aj odtlačky (respektíve zostatok po lepidle a podložkách) základnej dosky, ktorá ja umiestnená na pravom boku zariadenia. Všimnite si, že na jednej nožičke základnej dosky je umiestnený konektor Lightning, slúžiaci na napájanie a dátovú konektivitu. Konektor zapadá do drážok na zadnom paneli tabletu a rozdeľuje oba reproduktory. Do tejto nožičky sú pritom reproduktory pripojené kratučkými káblikmi (zelený krížik). Kúsok odtiaľ môžete vidieť na doske aj konektor 7340 mAh batérie (čierny krížik). Tá je v základe na kryt takisto prilepená.

V hornej časti obrázka nájdete dvojicu veľkých antén Wi-Fi, ktorých pozíciu v tablete môžete určiť podľa ich mäkkých penových čiernych podložiek, viditeľných na zadnom kryte. Ich konektor smeruje rovno do dosky (biely krížik). Na hornej hrane tabletu prechádza aj tenká kabeláž zvukového konektora (pre 3,5 mm jack), ktorá antény Wi-Fi prekrýva. V priestore medzi dvoma anténami Wi-Fi je v tablete umiestnená predná kamera. Všimnite si, že má podobne ako zvukový konektor pomerne dlhý plochý kábel. Je to z dôvodu, aby komponenty dosiahli až k hornej nožičke základnej dosky. Konektor zvuku je zapojený v mieste žltého krížika, zatiaľ čo predná kamera v mieste toho svetlomodrého.

Predná kamera nie je nič svetoborné. Ide o Apple FaceTime HD s rozlíšením fotografií 1,2 Mpx, ktorá je schopná natáčať video v rozlíšení 720p. Svetelnosť objektívu má hodnotu F 2,2. Oveľa kvalitnejšia, ale aj rozmerovo väčšia je zadná kamera Apple iSight, ktorú nájdeme kúsok vpravo v rohu tabletu. Zvládne natáčanie videí s rozlíšením 1080p (30 fps) a fotografovanie v rozlíšení 8 Mpx. Svetelnosť objektívu má hodnotu F 2,4. Medzi oboma kamerami je umiestená konštrukcia mikrofónu, ktorého súčasťou je aj osvetľovacia dióda. Pod nimi sa nachádza konštrukcia bočných tlačidiel, ktorá zároveň obsahuje aj druhý mikrofón. To, kam sa tieto konektory pripájajú do dosky, je opäť znázornené farebnými krížikmi.

Základná doska Apple iPad Air 2

Na ďalšom obrázku môžete vidieť detailnejší záber na základnú dosku iPadu, pričom jej stredná pasáž so zástupom čipov je na lepší pohľad zväčšená. Podobne ako v prípade Nexusu aj pri iPade je doska chránená kovovými krytkami, ktorých obruby môžete na obrázku bez problémov vidieť. Dominantou čipovej časti je hlavný SoC Apple APL1012 A8X. Na rozdiel od jeho predchodcov ho už Apple nevyrába vo fabrikách Samsungu, ale taiwanského výrobcu TSMC (i keď v ďalšej generácii čipu A9 sa Apple k Samsungu zrejme vráti). SoC je postavený na 20 nm výrobnom procese, pričom obsahuje trojicu jadier CPU s inštrukčnou súpravou ARM v8-A.

Jadrá pracujú na maximálnej frekvencii 1,5 GHz a k dispozícii majú 384 kB vyrovnávacej pamäte typu L1, 2 MB typu L2 a 4 MB typu L3. Grafickú časť vnútri SoC zabezpečuje GPU PowerVR Series 6XT GXA6850 od britskej spoločnosti Imagination Technologies. Druhý najväčší čip na doske je úložisko NAND flash (H2JTDG8UD1BMR) s kapacitou 16 GB od juhokórejskej spoločnosti SK Hynix. Nad aj pod hlavným SoC môžete vidieť identické čipy od Elpidy. Podobne ako v prípade Google Nexus aj tu ide o operačnú pamäť. Na rozdiel od Nexusu tu však nie je jeden 2 GB čip, ale dva s kapacitou 1 GB.

Na samom vrchu výrezu s čipmi sa nachádza nemecký akcelerometer Bosh BMA280, merajúci zrýchlenie pohybu tabletu. V tejto činnosti mu pomáha hneď vedľa umiestnený pohybový koprocesor Apple M8. Označenie Applu na jeho škrupine je však len naoko, pretože jeho skutočným výrobcom je holandská polovodičová spoločnosť NXP Semiconductors. Ide o model LPC18B1UK, ktorý na výpočet používa procesorové jadro ARM Cortex-M3. Rovnaká situácia je aj na čiernom čipe vľavo, ktorý býva označovaný ako Apple 338S1213 Audio Codec. Ide o zvukový čip, ktorého výrobcom je americká spoločnosť Cirrus Logic.

Ipad Air 2 - Doska.jpg

Základná doska tabletu Apple iPad Air 2

Vpravo pod hlavným SoC sa vedľa čipu operačnej pamäte nachádza radič NFC. Ide o totožný model, aký je umiestnený v smartfónoch iPhone 6 a 6 Plus. Použitý je čip NXP 65V10 od spoločnosti NXP Semiconductors. V spodnej časti tejto čipovej oblasti nájdeme komponenty súvisiace s napájaním. Dobre viditeľná je trojica cievok a takisto čierny štvorcový čip bez akéhokoľvek popisu. Zjavom sa však veľmi podobá na Apple 343S0655-A1 z predošlej generácie iPadu Air. Vzhľadom na to, kde sa nachádza, to bude buď ten alebo ekvivalentný čip určený na správu napájania.

Pri celkovom pohľade na základnú dosku tabletu stoja za pozornosť obe nožičky. Na tej hornej nájdeme konektory zvukového vstupu, mikrofónu a prednej a zadnej kamery. Na spodnej je konektor Lightning a konektory reproduktorov. Kúsok vpravo od nich sa v hlavnom tele základnej dosky nachádza konektor batérie a sesterskej dosky obsluhujúcej displej. V pravom dolnom rohu dosky je nahustených ešte niekoľko čipov. Ide o dve „okienka", ktoré sú v základe pod ochrannou krytkou. V hornom okienku vidieť dva zosilňovače MAX98721BEWV v podobe čiernych štvorčekov od americkej spoločnosti Maxim Integrated. Spodné okienko je úzko späté s dotykovou vrstvou displeja. Vidieť v ňom dvojicu strieborných čipov Broadcom BCM5976. Ide o radiče dotykovej vrstvy. Vedľa nich je čierny čip TI48WHXDP od spoločnosti Texas Instruments, čo je komunikačný čip, ktorý sa stará o prenos signálu z dotykovej vrstvy displeja do radičov. Štvrtý prvok v okienku je cievka (sivá farba).

V hornej časti dosky sa vedľa konektorov antén Wi-Fi a bočných tlačidiel nachádzajú ešte dva zaujímavé čipy. Ten veľký je modul Wi-Fi Murata 339S02541 od japonskej spoločnosti Murata Manufacturing. Vedľa neho je miniatúrny (2 mm) barometer Bosch BMP280 merajúci zmeny atmosférického tlaku. Práve s ním náš opis komponentov ukončíme.

Tablety sú mimoriadne úspešný výrobný formát počítačov, pričom ich predaje z hľadiska kvartálnych nárastov lámali v posledných rokoch rekordy. Po dlhom čase sa extrémne rýchly rast predajov značne zmiernil až koncom roka 2014. Trh sa pomaly nasycuje obrovským zástupom modelov vo veľkom rozsahu cenových kategórií. Nechýba high-end za vysoké sumy a ani úplný low-end, ktorého cena sa pohybuje len na niekoľkých desiatkach eur. V tom druhom prípade sa však nízka cena výrazne prejavuje na použiteľnosti.

V článku sme vám podrobne priblížili útroby tabletov z tej vyššej sféry, kde je skutočne na čo sa pozerať. Aj keď rozmer tabletu určuje predovšetkým veľkosť displeja a batérie, návrh základnej dosky a ostatných komponentov si vyžaduje vždy kus technického kumštu, najmä keď sa hrúbky moderných zariadení pohybujú len na úrovni 6 mm. Tenké zariadenia sú zákazníkmi žiadané a naoko pôsobia lákavo. No uvidíme, či stenčovanie bude pokračovať aj naďalej, pretože mnohé prvky už veľmi tenšie byť v súčasnej podobe nemôžu. Problematickým sa stáva aj stále tenšia konštrukcia hliníkového tela, ktorá môže byť náchylná na deformáciu. I keď sú stále technicky možné zariadenia aj s hrúbky okolo 4 mm, ťažko sa v súčasnosti odhaduje, či budú tento smer výrobcovia nasledovať (pokiaľ nepredpokladáme rolovateľné displeje, kde je časť s čipmi a batériou oddelená)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať