SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Dron s iónovým pohonom dokáže lietať aj bez vrtúl

Technológie
0

Floridský „tichý“ dron s iónovým pohonom smeruje ku komerčnej prevádzke, ktorá je naplánovaná na rok 2024. Startup Undefined Technologies zverejnil nové video o jeho testoch. Dron Silent Ventus nepoužíva na lietanie vrtule. Namiesto toho jeho širokú štruktúru tvoria dve na sebe naskladané mriežky elektród, ktoré sú navrhnuté tak, aby vytvárali vysokonapäťové elektrické polia, ktoré môžu ionizovať molekuly kyslíka a dusíka vo vzduchu, uvoľniť elektróny a poháňať ich smerom nadol, aby vznikol „iónový vietor“, ktorý dokáže produkovať ťah.

SAMSUNG_112022_M Advertisement

Nie je to celkom nové; iónový pohon už bol použitý vo vesmíre. Undefined však hovorí, že jeho technológia Air Tantrum prináša „vyššie úrovne ťahu až o 150 % v porovnaní so súčasnými technológiami iónového pohonu“. Spoločnosť prvýkrát predviedla svoju technológiu v roku 2020, vtedy let údajne trval 25 sekúnd, video z testovania však vyzeralo podozrivo. Startup následne uviedol, že tento testovací dron vydával hluk asi 90 dB, čo je na úrovni fénu, teda nebol „tichý“. Začiatkom tohto roka pri lete trvajúcom dva a pol minúty bola hladina hluku znížená na 85 decibelov.

Teraz spoločnosť tvrdí, že prototyp nalietal solídne štyri a pol minúty, čo je zdokumentované v upravenom videu trvajúcom jednu minútu a 17 sekúnd. Podľa vyjadrenia Undefined dosiahol hladinu hluku pod 75 dB. Dron má byť určený na doručovanie nákladu a startup hovorí, že bude lietať 15 minút a do konca roku 2023 bude dosahovať hlučnosť menej ako 70 dB. Nie je jasné, či dosiahnutie plánovanej 15-minútovej výdrže bude vyžadovať ďalší pokrok v chémii batérie. A takisto nevedno, akú výdrž možno očakávať od dodávkovej verzie lietadla s užitočným nákladom.

Zdroj: newatlas.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať