PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Kvapalný robot sa môže rozdeliť na viac častí, zmeniť svoj tvar a znovu sa poskladať

Technológie
0

Výskumníci z taiwanskej Univerzity Soochow, čínskej Charbinskej polytechnickej univerzity a Planckovho inštitútu pre inteligentné systémy v Nemecku vyvinuli mäkkého robota, ktorý sa dokáže rozložiť a znovu zostaviť. Nazýva sa Scale-Reconfigurable Miniature Ferrofluidic Robot (SMFR) a vyrába sa pomocou kvapôčok ferofluidov na báze oleja, ktoré pozostávajú z nanočastíc oxidu železa ponorených do uhľovodíkového oleja. Ferofluid môže reagovať na magnety a magnetické polia.

Keďže ferofluidy v robote sa ľahko ovládajú, ponúkajú aj vynikajúcu flexibilitu a rýchly pohyb. Je to spôsobené tým, že jeho častice sú na seba voľne naviazané, čo umožňuje robotu ľahko sa pohybovať úzkymi priechodmi, upravovať svoj tvar a rozkladať sa vplyvom magnetického poľa. Výskumný tím demonštroval schopnosti SFMR tým, že ho nechal prejsť labyrintom s tesnými a zložitými priechodmi, ostrými zákrutami a prekážkami.

Mäkký robot dokázal prejsť bludiskom tak, že zmenil tvar, zmrštil sa, predĺžil a znova zostavil. Pomocou rôznych magnetických polí boli výskumníci schopní rozdeliť robota na požadovaný počet jednotiek, v prípade potreby ich znova zložiť do jedného celku a ovládať všetky jeho funkcie. Tím sa domnieva, že SFMR možno použiť v medicínskej technológii, napríklad pri minimálne invazívnej chirurgii a bezkontaktnej manipulácii s biologickými tekutinami.

Ferofluid by mohol mať veľký vplyv vo svete medicíny tým, že by dodával liečivá do špecifických buniek a orgánov. Robot môže byť vstreknutý do tela injekčnou striekačkou. Len čo je vnútri, môže uvoľňovať lieky do vhodných cieľových buniek a miest. Mäkká a flexibilná povaha SMFR mu umožňuje ľahko sa pretlačiť cez malé medzery v ľudskom tele. Robot môže zostať v tele tak dlho, ako je potrebné. Vedci tvrdia, že SMFR môže dodávať lieky 100-krát rýchlejšie ako vlastné bunky tela v krvnom obehu.

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať