ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Drony pomáhajú hľadať nezvestných ľudí

0

Pátranie po nezvestných osobách sa často realizuje na rozsiahlych plochách a v ťažko dostupnom teréne. Do záchranných operácií sú zapojené zložky polície, prvej pomoci, hasiči, dobrovoľníci a často vypomáhajú aj helikoptéry, lietadlá a drony. Práve pohľad zhora dáva pátracím tímom dôležitú perspektívu a zvyšuje možnosť nájdenia stratenej osoby. Čoraz častejšie sa na tieto účely začínajú využívať drony, ktoré okrem citlivej kamery môžu byť vybavené aj termovíziou alebo umelou inteligenciou. V tomto texte sa pozrieme na to, ako sa drony zapájajú do pátracích akcií na Slovensku aj v zahraničí a aké sú ich výhody a možnosti.

Pátracie drony už aj na Slovensku

Slovenská polícia ročne rieši tisícky prípadov nezvestných osôb. O úspešnosti pátrania zvyčajne rozhodujú prvé dni, a to najmä u nezvestných, ktorí môžu byť zranení a odkázaní na pomoc iných. Väčšinu z prípadov (až 95 %) polícia objasní a vyrieši. Pokiaľ sa však osobu nepodarí dohľadať, pátranie sa automaticky odvoláva po 20 rokoch od jeho vyhlásenia, prípadne rodina nezvestného môže po čase súhlasiť s návrhom na vyhlásenie osoby za mŕtvu.

Na Slovensku vznikli viaceré iniciatívy, ktoré sa snažia pomôcť s dohľadávaním nezvestných osôb. Jedna z nich je občianske združenie HAKA, ktoré sa okrem cieleného pátrania po osobách (CPPO) zapája aj do hľadania kradnutých áut a bicyklov. Tomuto združeniu sa podarilo zapojiť do pátrania po nezvestných osobách viacerých odborníkov z oblasti bezpečnosti a desaťtisíce ľudí cez sociálne siete, ktorí takisto môžu pomôcť pri pátraní.


Drony pri hľadaní nezvestných osôb

Pokiaľ je vyhlásená pátracia akcia v určitej lokalite, HAKA disponuje viacerými technológiami, ktoré v správnych rukách zvyšujú šance na dohľadanie osoby. Patrí sem aj dron osadený termovíznou kamerou, ktorá vďaka zobrazeniam teplotných rozdielov môže určiť polohu osoby. Dron dokáže z vtáčej perspektívy podať informácie o pomerne veľkej ploche, ktorá pri pátraní býva rozdelená na viacero zón.

Okrem HAKA pomáha polícii pri pátracích operáciách aj Slovenská pátracia služba (SPS), ktorá poskytuje personálnu a technickú podporu. Na zefektívnenie komunikácie a zladenie záchranných zložiek v teréne sa SPS pravidelne zúčastňuje na spoločných taktických cvičeniach záchranárov, hasičov a príslušníkov polície.

Na poslednom takomto cvičení pri obci Soblahov sa podieľalo aj ­občianske združenie Mám Dron, ktoré na zvýšenie bezpečnosti vzdušného priestoru v lokalite cvičenia vytvorilo dočasnú no-drone zónu. Piloti dronov, ktorí v tejto oblasti chceli lietať, mohli vďaka mobilnej aplikácii MamDron zistiť, že prevádzka dronov je tu dočasne obmedzená.

Drony s umelou inteligenciou

Benefity dronov a softvérov na spracovanie dát pri dohľadávaní osôb oceňujú mnohé záchranné tímy na celom svete. Napríklad škótska polícia zapája do pátracích akcií drony vybavené umelou inteligenciou. Tie pri lietaní nad daným územím používajú výkonné optické kamery, termovíziu a umelé neurónové siete, vďaka ktorým dokážu spozorovať človeka až do vzdialenosti 150 metrov. Rozoznávací sofvér vie v rámci širokého záberu rozlíšiť osobu či zviera len z malého počtu pixelov. Vývojári naprogramovali technológiu na základe stoviek hodín policajných záznamov, pričom sa vedia zamerať na rôzne farby oblečenia, pozície a situácie.

Záchranný tím v okolí kaňonu Embudo v štáte Nové Mexiko tiež vy­užíva na hľadanie stratených turistov drony. Vďaka vyhriatej takmer púštnej krajine je použitie termovízie neefektívne. Sledovanie tisícok záberov príslušníkom záchranného tímu pripomína hľadanie ihly v kope sena a rýchlo unavené oči nie sú schopné postrehnúť malé zmeny na početných podobných záberoch. Preto sa miestne záchranné zložky spoľahli na umelú inteligenciu.

Pokiaľ sú dostupné informácie o obleční, ktoré mala nezvestná osoba na sebe, softvér spracúvajúci údaje vyhodnotí farebné odchýlky v jednotlivých záberoch a rozpozná prítomnosť konkrétnej farby oblečenia. Miestne úrady si túto technológiu pochvaľujú, keďže výrazne zefektívnila proces dohľadávania osôb v danej oblasti.

Ďalšia zaujímavá technológia je systém Lifeseeker, ktorý dokáže lokalizovať mobilné telefóny aj bez pokrytia sieťou. Mobilný telefón premení na akýsi maják, ktorý dovedie záchranné tímy na presné miesto. Použitie technológie si nevyžaduje spoluprácu s nezvestnou osobou, nie je obmedzené typom a dostupnosťou siete a pátracie akcie sa dajú vykonávať aj za tmy a nízkej viditeľnosti. Keďže hmotnosť zariadenia je len 1,5 kg, môže byť inštalované aj na väčší dron. Toto riešenie zvyšuje možnosti dohľadať nezvestných ľudí v prípadoch, keď nemožno použiť termovíziu a optické kamery. 

Václav Michalčík , MamDron.sk

FOTO: kjpargeter - www.freepik.com

 

Zobrazit Galériu

Václav Michalčík

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať