SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

“Smart” betón si dokáže praskliny opraviť sám za 24 hodín

3

Drobné trhliny, ktoré sa tvoria v betóne, nemusia predstavovať okamžitý problém pre štrukturálnu integritu stavby, ale keď sa do nich dostane voda a rozšíria sa, môže to výrazne narušiť jej pevnosť. Viacero výskumných tímov preto vyvíja samoopravný betón, ktorý by si tieto trhliny sám dokázal opraviť, kým sú ešte malé, a utesniť materiál. Táto oblasť výskumu priniesla v posledných rokoch už niekoľko zaujímavých riešení.

Videli sme verziu betónu, ktorý obsahoval opravné prostriedky na báze kremičitanu sodného, prípadne baktérie produkujúce špeciálne lepidlo na zacelenie týchto trhlín. Teraz vedci z Worcesterského polytechnického inštitútu sľubujú lacnejšie a ešte efektívnejšie riešenie. Inšpiráciu hľadal tím v ľudskom tele, konkrétne v enzýme karboanhydráza (CA) v červených krvinkách, ktorý je schopný rýchlo prenášať CO2 z buniek do krvi. Výskumníci pridali enzým CA do betónového prášku predtým, ako sa materiál zmieša a zaleje.

Keď sa v betóne vytvorí malá trhlina, enzým interaguje s CO2 vo vzduchu za vzniku kryštálov uhličitanu vápenatého, ktoré napodobňujú vlastnosti betónu a trhlinu okamžite vyplnia. Vedci v testoch preukázali, že ich betón dokáže do 24 hodín opraviť svoje praskliny v milimetrovej mierke.

Tím hovorí, že ide o výrazné zlepšenie v porovnaní s niektorými predchádzajúcimi technológiami, ktoré sú nákladnejšie a oprava oveľa menších trhlín môže trvať až mesiac. Tento typ samoopravnej technológie by mohol predĺžiť životnosť konštrukcie z 20 na 80 rokov. Výskum bol publikovaný v časopise Applied Materials Today a vo videu si môžete pozrieť samoopravný betón v akcii.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

pre redakciu prikladam definiciu slova smart reakcia na: “Smart” betón si dokáže praskliny opraviť sám za 24 hodín

22.6.2021 20:06
smart: having or showing a quick-witted intelligence
Reagovať

openeyes reakcia na: “Smart” betón si dokáže praskliny opraviť sám za 24 hodín

22.6.2021 11:06
Potrebujem objasniť: nemal by ten enzým reagovať rovnako aj na normálnom povrchu betónu? Dokonca by to bolo super - stavba by bola "automaticky obložená" akoby mramorom... Takže - prečo neeraguje?
Reagovať

bulvar reakcia na: “Smart” betón si dokáže praskliny opraviť sám za 24 hodín

22.6.2021 02:06
Ziaden beton nepotrebuju tu chemiu. Mikro trhliny su prospesne a ak su velke trhliny treba ich vidiet a nie zapchavat. Info o predlzeni zivotnosti je cisty blud, ako vzdy na tomto webe.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať