ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

„Hviezdny motor“ by mohol pohnúť celou našou slnečnou sústavou

0

Vedci z celého sveta pracujú na spôsoboch, ako zničiť alebo aspoň presmerovať vražedné asteroidy skôr, ako dopadnú na Zem. No čo ak sa zistí, že naša planéta je ohrozená celou spŕškou asteroidov? Alebo by Zem ohrozil iný kozmický jav, napríklad ak sa blízka hviezda stane supernovou? V týchto prípadoch naše prežitie nemusí závisieť od zastavenia deštruktívnej udalosti, ale od toho, ako odkloniť dráhu Zeme od hroziaceho pekla. Astrofyzik Matthew Caplan z Illinoiskej štátnej univerzity teraz navrhol „hviezdny motor“ (stellar engine), ktorý by teoreticky mohol presunúť celú našu slnečnú sústavu z jednej časti Mliečnej cesty do inej. Dokument opisujúci stroj bol uverejnený v časopise Acta Astronautica.

Zariadenie by fungovalo podobne ako raketa. Nachádzalo by sa v polohe blízko Slnka a pomocou Dysonovej sféry by zbieralo hmotu z hviezdy, potom ju delilo na vodík a hélium a vytváralo protiľahlé prúdy energie. Hélium by sa spaľovalo vo fúznych reaktoroch, čím by sa vytvoril ťah vzadu, zatiaľ čo atómy vodíka by sa spracovali v urýchľovači častíc, ktorý by chrlil urýchlený vodík proti povrchu Slnka, čím by sa zabránilo deštrukcii stroja touto hviezdou.

Predplatné NEXTECH 2023

Caplanov pohon by pracoval ako obrovský remorkér a tlačil Slnko z jeho súčasného umiestnenia na nové rýchlosťou asi 50 svetelných rokov za milión rokov. Možno sa to nezdá veľmi rýchlo, ale o udalosti, ktorá by si vyžadovala použitie solárneho motora, by sme pravdepodobne vedeli tisíce alebo dokonca milióny rokov vopred. To znamená, že Caplanov pohon by bol dosť rýchly na to, aby odsunul Slnko z cesty blížiacej sa pohromy, a vďaka gravitácii by Zem a ostatné planéty hviezdu nasledovali.

Zdroj: futurism.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať