CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

„Kvantový laser“ s ďalekým dosahom prejde aj cez hmlu

0

Americká agentúra pre pokročilé obranné výskumné projekty (DARPA) vyvíja „kvantový laser“ vojenskej triedy, ktorý využíva kvantovo prepojené fotóny na vytvorenie silného svetelného lúča. Tento laser je navrhnutý tak, aby prešiel aj cez hmlu a fungoval na veľké vzdialenosti. Agentúra DARPA poskytla vedcom pracujúcim na prototype kvantového fotonického dimérového lasera grant vo výške jedného milióna dolárov.

Lasery zohrávajú kľúčovú úlohu vo vojenských operáciách a používajú sa vo všetkom – od satelitnej komunikácie a zameriavacej technológie až po mapovacie a sledovacie systémy, ako je lidar. Bežné lasery fungujú tak, že stimulujú elektróny v atómoch, aby oscilovali jednotne. Keď sa tieto elektróny pohybujú zo stavu s vysokou energiou do stavu s nízkou energiou, uvoľňujú koherentné svetlo, čo je svetlo s jednotnou vlnovou dĺžkou a fázou.

Keď sa toto svetlo odráža medzi zrkadlami vo vnútri laserového zariadenia, je sústredené na koncentrovaný laserový lúč. Kvantový fotonický dimérový laser však môže pomocou kvantovo prepojených fotónov zachovať presnosť a silu na väčšie vzdialenosti a aj v nepriaznivých podmienkach.

Kvantové lasery by preto mohli poskytnúť lepší výkon pre vojenské aplikácie, ako je dohľad a bezpečná komunikácia v drsnom prostredí. Vedúci projektu Jung-Tsung Shen vysvetlil, že hoci sa fotóny pri prechode atmosférou poškodzujú, ich vzájomné kvantové prepojenie im umožňuje chrániť sa navzájom a zachovať si časť informácií o fáze.

Zdroj: livescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať