SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

„Rollbot“ nepotrebuje žiadnu pomocnú silu na zmenu tvaru

1

Vedci z Harvardu vyvinuli nového "mäkkého" robota, ktorý je schopný ohýbať sa a meniť tvar v závislosti od vonkajších podnetov. Tím vedcov sa inšpiroval technikou origami a vytvoril multifunkčné mäkké roboty, ktoré sa ohýbajú za pomoci postupných záhybov. Technika origami je schopná kódovať viacero tvarov a funkcií v jednej štruktúre. Roboty využívajú elastoméry z tekutých kryštálov, ktoré pri vystavení teplu zmenia tvar.

Tím vytlačil dva typy 3D mäkkých pántov, ktoré sa skladajú pri rôznych teplotách, pričom je možné ich naprogramovať tak, aby sa skladali v špecifickom poradí. Tento typ pántu uľahčuje tímu programovanie robotických funkcií a riadenie toho, ako robot zmení tvar. Vďaka tejto technológii tak stačí naprogramovať iba niekoľko malých oblastí štruktúr a ich reakciu na zmenu teploty.

Vedci postavili niekoľko zariadení, vrátane mäkkého robota zvaného „Rollbot“. Rollbot na začiatku vyzerá ako plochý disk, dlhý asi 8 cm a široký 4 cm. Akonáhle sa Rollbot umiestni na horúci povrch, s teplotou približne 200 stupňov Celzia, jedna súprava pántov sa zloží a Rollbot sa zvinie do päťuholníkového kolesa. Keď sú pánty mimo horúceho povrchu, rozložia sa a sú pripravené na ďalší cyklus. Ďalšie zariadenie sa v horúcom prostredí dokáže zložiť do tvaru kancelárskej spony, pričom sa po ochladení znova rozvinie.

Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj technika veda vyskum

1 komentár

co za magora zas pisal tento clanok!? reakcia na: „Rollbot“ nepotrebuje žiadnu pomocnú silu na zmenu tvaru

29.8.2019 11:08
O ziadneho robota tam nejde a nejde tam ani o vedecku pracu. Slovo vedci je uplne zbytocne spominat, ked sa hraju s hrackami, ktore si uz robia 8 rocne deti na Slovensku. Toto sa robi aj s polamanymi zapalkami a nakvapkanim vody do ich zlomu.
Btw. kde ten magor, co toto napisal vidi programovanie? Asi on je naprogramovany aby isiel na wc alebo pisal nezmysli na internet.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať