SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Slovenský tím a robot pre finále súťaže FIRST Global Challenge 2019 v Dubaji

Informatizácia
0

Každý rok sa mladí ľudia vo veku 15 až 18 rokov stretávajú, aby súťažili v konštrukcii, dizajne a programovaní robotov. Olympiády sa zúčastňujú študenti zo všetkých kútov sveta. Aj tento rok sa predstavia jednotlivé tímy z vyše 180 krajín, ktoré splnili podmienky účasti na celosvetovo tretej stredoškolskej robotickej olympiáde – FIRST Global Challenge 2019 v Dubaji. Slovensko bude tento rok reprezentovať štvorica stredoškolákov - Adam, Martin, Dávid a Daniel Robot, s ktorým ide slovenský tím zabojovať o výhru, je už takmer hotový, úplne dokončený by mal byť v polovici októbra. Bude plniť úlohy v súťaži, ktorej tohtoročnou globálnou témou je zbavenie oceánov odpadov.

Úlohy, ktoré bude robot riešiť a jeho fungovanie si pozrite v našom videu.Témou ročníka 2019 je ako zbaviť oceány od plastových odpadov. Roboty sú síce kolesové, no budú simulovať zariadenia na čistenie oceánu od plastových artefaktov simulovaných loptičkami rôznej veľkosti. Robot má loptičky zbierať a dopravovať do redukčnej stanice, alebo do spracovateľského člna. Za to je rôzny počet bodov. Najviac bodov získajú súťažiaci ak dostanú loptičky na plošiny, ktoré sú oveľa vyššie, než je výška robota. Preto robot vystreľuje loptičky do výšky. Robot vtiahne loptičku, pomocou pásového dopravníka ju presunie do zásobníka a odtiaľ sú loptičky vystreľované šikmo do výšky.

Stredoškoláci nám predstavili svojho robota Alexandra, ktorého postavili z predpísanej robotickej stavebnice, ktorú dostane každý tím rovnakú. Do začiatku súťaže sa snažia doladiť mechanizmus vystreľovania malých loptičiek do výšky až jeden a pol metra, aby získali maximálny počet bodov

.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
First Global Challenge robotika informatika programovanie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať