ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Editorial: Kto zachráni ľudstvo?

14

Každé ráno svojho pracovného dňa začínam prehľadom správ na zahraničných weboch, ktoré sa venujú inovatívnym technológiám. Všímam si popritom aj niekoľko čoraz výraznejších vedľajších trendov. Po prvé, technologický pokrok napreduje exponenciálnym tempom a zasahuje všetky oblasti života – ­predlžovanie obdobia zdravého života, inovatívne získavanie čistej energie a jej ukladanie, genetické úpravy organizmov atď. Schopnosť ľudstva spracovať tento vývoj a naučiť sa bezpečne využívať jeho výsledky však napreduje len lineárnym, a nie ­exponenciálnym tempom. 

Pritom sa vynárajú rôzne etické, ekonomické či bezpečnostné otázky, napr. ako ekonomicky zvládnuť demografický vývoj, keď sa ľudia budú dožívať podstatne viac rokov ako v súčasnosti. Alebo ako zabezpečiť dostatok vzácnych kovov a zemín, ako je lítium, kobalt, nikel, neodým, mangán atď., potrebných na výrobu batérií a motorov pri masívnom prechode na elektromobilitu, bez toho, aby sa zničila príroda alebo využívala detská pracovná sila v nebezpečných pracovných podmienkach (Kongo).

Čínskym vedcom sa zase podarilo nájsť spôsob, ako premeniť bunky na totipotentné kmeňové bunky, ktoré sa môžu diferencovať na akékoľvek bunky v tele, čím sa potenciálne obíde potreba spermií a vajíčok na vznik organizmu. Máme však spracovanú etickú otázku, ako sa správať k takýmto umelým organizmom?

A tak by sme mohli ísť oblasť za oblasťou. Možno si myslíte, že preháňam, veď načo riešiť niečo, čo príde o desiatky rokov, alebo koho zaujímajú experimenty v čínskych labákoch či deti v Kongu, keď tu u nás máme zdražovanie, hrozbu nedostatku ropy a plynu, pandémiu a konflikt na Ukrajine. Problém je, že popri súčasných výzvach treba aj tieto otázky otvoriť a riešiť už teraz, lebo nás to pri tomto tempe vývoja veľmi skoro dobehne. Navyše žijeme v globalizovanom svete, takže hrať sa na pštrosa a tváriť sa, že sa nás problém na opačnom konci sveta netýka, je veľmi krátkozraké. Veď koniec koncov nám to ukázala aj pandémia.

Po druhé, autority, ktoré by mali pripraviť spoločnosť na zvládnutie technologického pokroku, sú pomalé, neefektívne a podliehajú politickým či mocenským vplyvom. Lokálne vlády programujú svoje kroky s ohľadom na svoje volebné obdobie a boja sa robiť nepopulárne, hoci správne a potrebné rozhodnutia. Ak k tomu pridáme fakt, že sa do vlády môžu dostať jedinci s nezvládnutým egom, nesplnenými mocenskými ambíciami alebo absolutistickými predstavami  o riadení krajiny, nie je to  dobrá vyhliadka do budúcnosti.

Jasné, mali by sme si vo voľbách vyberať takých predstaviteľov, ktorí by zvládli nielen tie súčasné, ale aj budúce problémy. No vieme, aká je realita. Národ sa nechá kúpiť populistickými sľubmi a potom sa čuduje, resp. je znechutený z toho, čo sa deje vo vláde. Keby sme porovnali úroveň efektivity tradičnej zastupiteľskej demokracie pri riadení krajiny a sofistikovanosť, dynamiku a účinnosť technologického pokroku, je to taký diametrálny rozdiel, ako keby potulný drotár chcel opravovať vesmírnu raketu.

A aké sú východiská z tejto situácie? Priznám sa, že mi nenapadá nejaký optimistický a reálne pravdepodobný scenár. No čítal, resp. počúval som dávnejšie jednu veľmi dobrú knihu s názvom Life 3.0, ktorá okrem iného ukázala scenár možnej budúcnosti ľudstva.

Zaoberá sa témou vytvorenia svätého grálu – všeobecnej umelej inteligencie využívanej v prospech ľudstva a riadiacej život na planéte. Samozrejme, nijaká vláda neodovzdá dobrovoľne svoju moc niekomu inému, tobôž nie niečomu umelému. To však tím stojaci za jej vývojom, samozrejme, vedel, a tak na to šiel inak. V prvom rade sa UI sústredila na získanie finančných zdrojov. To sa jej podarilo vďaka superrýchlemu vývoju hier a výroby filmov, ktoré presne odrážali potreby trhu a očakávania zákazníkov. Keďže to bola superinteligencia, chrlila ich v takom objeme a kvalite, ktorej nedokázala čeliť žiadna konkurencia. A všetko, čo zarobila, opätovne investovala do výroby a ďalších aktivít, a tak sa jej príjmy exponenciálne zvyšovali. Ďalší zdroj príjmov pochádzal z výskumu a vývoja, kde opäť získala obrovské financie, keďže sa jej podarilo nájsť univerzálny liek proti rakovine či materiál supravodivý aj pri izbovej teplote atď. Následne vstúpila do médií, kde vytvorila spravodajské TV a internetové stanice s kvalitným obsahom bez reklám a pre všetkých zadarmo. Začala priamo podporovať občiansku žurnalistiku, zverejňovať kauzy skorumpovaných politikov a odmeňovať verejnoprospešné aktivity. Následne začala riešiť oblasť za oblasťou a zlepšovať zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie, dopravu, odzbrojenie jadrových veľmocí, klimatickú krízu atď. s jediným cieľom - zabezpečiť kvalitný, spravodlivý a udržateľný život na Zemi. Znie to veľmi optimisticky. Len škoda, že táto kniha patrí do žánru sci-fi. Alebo žeby ani nie...? ☺

Užite si leto a prajem vám zaujímavé čítanie

Martin Drobný

Všetky autorove články

14 komentárov

Keď vidím tieto komentáre, rak sa pýtam: Kto zachráni Ľudstvo??? reakcia na: Editorial: Kto zachráni ľudstvo?

31.7.2022 11:07
Kto zachráni Ľudstvo???
Reagovať

Chcelo by to viacej slobody milé Slovenky a drahá polícia. Keď si niekto chce od 12tich do 80tky honiť pri pé, prečo ho mučia?? reakcia na: Editorial: Kto zachráni ľudstvo?

30.7.2022 20:07
Tak tu vidíš tú závisť žien. Chceš si od 12tich do 80tky honiť pri kvalitnom porne a oni ti ho nechajú visieť. Nieže by dali trochu pocitu krásneho: viagry, amante alebo argín max, ženšen. Nie, oni musia napriek :-D To kto spravil? To prečo sme krajina, kde sa nesmieš spraviť? Veď to je základ, to ťa poháňa vpred - krásny orgazmus. Som videl porno, kde baba mala nad cikulou nápis: Bless sex! Veru tak, treba to. Prečo robiť napriek. Veď výstelka vagíny je taká istá ako vnútro ľudského líca. Tak asi vieš aké to tam je, keď si chytíš vnútro líčka. :-D
Reagovať

RE: Veď už čítaj s porozumením: On to nechce, ale raz mesačne ho trápi telo, že to musí dať von, lebo pýta ako blbé. reakcia na: Chcelo by to viacej slobody milé Slovenky a drahá polícia. Keď si niekto chce od 12tich do 80tky honiť pri pé, prečo ho mučia??

31.7.2022 11:07
Vidíš to, keby si čítala s porozumením, tak by si videla v spodnom komentári, že on to nechce, ale trápi ho raz mesačne telo, že sa musí dať aj keď nechce. Ale vraj, keď mu to vedia blokovať tým nano dronom v tele, tak by ani nemusel, ale vždy raz mesačne ho donútia ísť akože náhodou nanitom v tele ovládaným zrejme cez satelit alebo wifi. Takto mučia Slovákov. On to nechce! Ale musí, telo ho trápi. Je mu to treba :-(
Reagovať

RE: Žijeme pre lásku. Na to tu sme. Len sa pekne urob. Je to krásne však? A načo by ti tam zavadzala nejaká baba? :-D reakcia na: Chcelo by to viacej slobody milé Slovenky a drahá polícia. Keď si niekto chce od 12tich do 80tky honiť pri pé, prečo ho mučia??

30.7.2022 21:07
Veru. Načo sa nechať zdierať ženami na Slovensku, keď na pornhube ich máš milióny a zadarmo. Len sa pekne urob. Ja ti to prajem. Dúfam, že ťa nebudú mučiť a nebude visieť napriek. Póď. Je to krásne. Žijeme pre to, pre lásku. :-) Len choď mojko. Treba to!
Reagovať

RE: RE: Takto ti poviem: Nechcem ísť! Kňaz mi pri spovedi poradil Mariánsku úctu k Panne Márií, odriekam ružence,ale nepomáha :( reakcia na: RE: Žijeme pre lásku. Na to tu sme. Len sa pekne urob. Je to krásne však? A načo by ti tam zavadzala nejaká baba? :-D

31.7.2022 11:07
Nechcem ísť! Fuj, je to hnus! Odriekam ružence ako mi poradil kňaz pri spovedi, ale nepomáha mi to. Furt ma raz mesačne pýta, treba mi to z povinnosti. A ešte keď chcem odpustiť, lebo fuj, pýta, tak začne visieť. Tak ako blbec chodím po svete nadržaný s visiacim. Akoby mi niekto robil napriek. Tak nevedia to vypnúť a nechať v pokoji? Nie oni musia šťukať ako blbci a furt do mňa rýpať.
Reagovať

RE: RE: Ale s nami vydrbal :-D reakcia na: RE: Žijeme pre lásku. Na to tu sme. Len sa pekne urob. Je to krásne však? A načo by ti tam zavadzala nejaká baba? :-D

30.7.2022 21:07
Ale s nami vydrbal :-D
Reagovať

Ono nie len deti v Kongu majú problém. Už aj na Slovensku niekto zadiera a nenávidí tak, že použil chemikálie prenosné dotykom reakcia na: Editorial: Kto zachráni ľudstvo?

30.7.2022 14:07
Nie len deti v Kongu sa majú zle. Tu ma niekto mučil chémiou, čo prejde cez kožu a len som bola na preventívke u lekára z roboty a ten mi vraví: Máte chytenú pečeň, je dosť zničená. A cítila som úplne ako mi je zle, že ma voľačo ničí. Akoby som sa niečoho dotkla a akoby to prešlo do tela a akoby ma tlmene niečo bolelo, ničilo v tele. Potom zrazu po troch rokoch u lekára, kde som sa liečila na pečeň akoby ma začalo z toho aj bolieť srdce, len som mala zrazu tep 138 až 4 dni, kým som navštívila lekára a ten mi hneď dal Nebitrix a Gopten a už mám pohode tlak aj tep na srdci. Hej, hej, polícia to v našej zemi evidentne nezvláda. Mali by mať satelit a skenovať celé Slovensko na chemikálie spektrálnym analyzátorom z vesmíru a hneď si značiť oblasti a ľudí, u ktorých sa to vyskytne, že by vedeli kto to roznáša po krajine, aby ľudia dochli. Zdá sa mi, že tu sa ľudia nenávidia až sa vraždia.
Reagovať

RE: Niečo na tom bude. Môjho otca asi zavraždili pre peniaze, keď si mal užívať dôchodok 1038€ mesačne, tak umrel po polroku. reakcia na: Ono nie len deti v Kongu majú problém. Už aj na Slovensku niekto zadiera a nenávidí tak, že použil chemikálie prenosné dotykom

30.7.2022 16:07
Niečo na tom vyvražďovaní z nenávisti bude. Môj otec makal 44 rokov vo fabrike, kde bol odborník na energetiku s platom 2000€ mesačne. Keď nastúpil na starobný dôchodok, tiež sa začal sťažovať len, že ho začalo bolieť pod ľavou lopatkou. Do pol roka na dôchodku 1038€/mes. zdochol na rakovinu pankreasu, ani si ten dôchdok neužil. Zomrel 64 ročný. Tak aj mňa napadlo, či ho niekto náhodou neodpravil pre peniaze. Stačilo mu dať chemicky karcinogén a ostatné sa už spraví samo. No a ako vravíte, slovenská polícia nie je pripravená na chemické hrozby, nakoľko nevlastní žiadny satelit so spektrometrom, ktorý by kontroloval územie Slovenska a tak zločin prekvitá.

Tak ja keď vidím, že oni mi napichli chrbticu nanitom a mučia ma, tak mám dosť reakcia na: Editorial: Kto zachráni ľudstvo?

29.7.2022 19:07
Tak veď oni zabíjajú pre radosť. Oni mi napichli chrbticu nejakým nano botom a ten keď zadrie do chrbtice, tak mi visí a ešte ma popri tom pýta. Nemôžeš nič robiť, len sa diviť že tebe sa nedá a visí a pýta zároveň. Sám seba sa pýtaš: Čo teraz? Je to des.
Reagovať

RE: Čože? Tak ty si od 12tich, už 20 rokov honíš pri pornhube? Ty si ale musel riadne nasrať tie slovenské zlatokopky :-D Fúú :) reakcia na: Tak ja keď vidím, že oni mi napichli chrbticu nanitom a mučia ma, tak mám dosť

30.7.2022 19:07
Hej ty si tu písal už minule, že ti robia zle. Že ty si už od 12tich honíš rád pri pornhube a teraz máš 40 a si panic. Ty si ale riadne musel nasrať tie zlatokopky slovenské. To sa všetky hlupane spojili a dali ti tú chemikáliu, z ktorej visí a pýta zároveň. Nó, nič si z toho nerob, oni nepoznajú príslovie: "Kto si hraje, nezlobí..." Iste ťa mučia, lebo o tie trúby nejavíš záujem. Proste ruka a péčko a mám vás na háku a prachy si dám do kešene a nemíňam po krčmách na sprostane, ktoré ma chcú cicnúť a osierať :-D Drž sa chlape, dúfam že si ešte ďalších 40 rokov budeš honiť aspoň do osemdesiatky a užívať si života. Vole, ty si mal ale kundičiek. :-) To sa dá vôbec spočítať? Vidíš, potom otca trafila rakovina a mamku kresťanku bolí v boku. ;-D Závidia ti, čo iné? Kundááá, póóď - orgáč :-D

RE: Toto oni nemajú radi, keď sa ty vyspovedáš v kostole a modlíš sa s čistým srdcom reakcia na: Tak ja keď vidím, že oni mi napichli chrbticu nanitom a mučia ma, tak mám dosť

30.7.2022 13:07
Moja mama je vzorná kresťanka a denne sa hodinu ráno od šiestej do siedmej modlí za nás za rodinu a tiež ju nenávidia. Mama za nás obetuje aj sväté omše a sväté prijímania a tiež ju napadli nejakou chemikáliou. A mňa tiež: Bolí to v pravom boku akoby to prišlo a zasa zmizlo, také šťukania - a vždy si z mamou povieme: Aj teba dnes bolelo v pravoboku? Pri tom testy od lekára sú dobré, nič sa nenašlo, len tá bolesť sa vracia a šťuká z nami oboma obdeň. Ľudia nenávidia ľudí, Slovensko na tom poškodzovaní zkrachuje, namiesto podporovania prosperity napr. nextech im ľudia zadierajú.

RE: Vitaj na Slovensku. Oni majú pohypnotizovaných ovčanov a tých ovládajú príkazmi, keď ich/sa nepočujú. reakcia na: Tak ja keď vidím, že oni mi napichli chrbticu nanitom a mučia ma, tak mám dosť

30.7.2022 11:07
Veď možno, že to ti zadrela nejaká žena, lebo vieš všetci sme vrámci štátneho tajomstva hypnotizovaní a ona len povedala, keď si nepočul: Visí a pýta! A tvoje podvedomie to ihneď vykonalo. Nemôžeš sa brániť a oni ťa mučia. Ktovie, čo si im spravil: Možno berieš invalidný dôchodok, možno ťaháš práve Pé Enku, možno pozeráš pornhub a honíš, lebo samozrejme ti treba, a oni ničia takýchto ľudí, lebo sú im na príťaž. Chcú, aby títo ľudia veeľmi skoro zdochli. Sú to len prasprostí vrahovia a toto nie je nič iné, len vražda.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať