SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Editorial: Osobný kouč pre každého

6

Minule som sa s niekým bavil na tému, čo by som robil, keby sa mi podarilo zarobiť veľké peniaze. Teda naozaj veľmi veľké, na úrovni miliardárov, ako sú Jeff Bezos alebo Elon Musk, ktorí môžu a dokážu robiť veľké projekty a ovplyvniť udalosti na globálnej úrovni. Nebudem sa robiť pekným, ­určite by som si aj ja aspoň trochu zlepšil vlastný životný komfort smiley. Ale gro prostriedkov by som použil na zlepšenie sveta okolo nás. Väčšina bohatých dáva peniaze na charitu, výskum nových liekov, vzdelávanie, podporu komunít či ekologické projekty. Ja by som prostriedky vložil do projektu, ktorého cieľom by bolo zabezpečenie kouča, osobného trénera na zvládnutie všetkých aspektov života pre každého jedinca na planéte od dieťaťa až po seniora.

Top manažéri bežne využívajú koučing, ktorý im v rámci biznisu pomáha zlepšovať ich riadiace schopnosti, zvyšovať výkonnosť, produktivitu, delegovanie, plánovanie, budovanie vzťahov, komunikáciu atď. Koučing je výborná a veľmi žiadaná služba, ktorá môže výrazne urýchliť profesijný rast daného manažéra a o svetelné roky ho posunúť vpred. Kouč je certifikovaný odborník na danú oblasť, ktorý sa vie na problémové oblasti v riadení danej firmy pozrieť nezaujato, z nadhľadu, naznačí, čo by bolo vhodné zmeniť, a nasmeruje daného manažéra na dosahovanie vytýčených cieľov.

Ale prečo by malo mať svojho kouča napríklad aj dieťa? Veď má svojich rodičov, učiteľov či vychovávateľov... Pravda však je, že rodičia sa v dnešnej dobe nestíhajú venovať svojim deťom, lebo sú pracovne extrémne vyťažení, navyše sa treba starať aj o domácnosť a potom si v lepšom prípade chcú „ukradnúť“ kúsok času aj pre seba – na šport či relax. Veľa rodičov (bez urážky) nevie, ako správne vychovávať deti, veď ani ich na rodičovstvo nikto nepripravil. Mnohých to ani nebaví a sú radi, že im deti dajú pokoj, „len nech sa hrajú na mobile, keď sa v tých technológiách už tak dobre vyznajú“. A na výchovu „majú predsa v škole učiteľov“... A ako to dopadne, keď niekto nedostal dobrý základ v detstve, vidíme okolo seba v podobe pokrivených charakterov, degradovania základných ľudských hodnôt, nekompetentnosti atď.

A druhý rozmer je, že doba, ktorú žijeme, je naozaj mimoriadne komplexná a treba vedieť nielen vychovávať, ale aj odpovedať na všetečné detské otázky, čo, prečo a ako vo svete funguje, naučiť ich základné práce okolo domu (chlapcov) či zvládnutie domácnosti (dievčatá), dokázať odhadnúť, aké vlohy má ich dieťa, na čo sa hodí, vštepiť mu základné ľudské hodnoty, prekonať detské choroby, riešiť s ním citové problémy, keď začne dospievať, poradiť, keď nevie pohnúť s úlohou z matiky atď. A popri tom mu vštepiť základné ľudské hodnoty ako zodpovednosť, pracovitosť, trpezlivosť, vytrvalosť, ­vďačnosť, úctu, rešpekt, pokoru atď.  Nájsť rodiča, ktorý zvládne všetky takéto profesie v jednej osobe, je naozaj vzácne. Ale čo tie deti, ktoré šťastie na takéhoto rodiča nemajú? Prečo by mali byť ukrátené o kvalitný štart do života? Obdobie ­detstva, puberty a dospievania je pritom kľúčové pre celý ďalší život a to, čo v tomto období nezískate, neskôr len veľmi ťažko budete dobiehať. Ak vôbec.

A aby to nebolo také jednoduché, komplexnosť nášho sveta sa ešte stále viac zvyšuje, ľudstvo bude vystavené veľkým výzvam, ako sú klimatické zmeny, dosah robotizácie a UI na trh práce, exponenciálny vývoj technológií, demografický vývoj spoločnosti atď. Nehovoriac o aktuálnej situácii okolo covidu a jeho dôsledkov na vzdelávanie a vývoj detí a mládeže.

To všetko sú jednoducho činitele a požiadavky, ktoré bežný rodič, učiteľ či vychovávateľ len ťažko splní. Preto by aspoň podľa mňa mala vzniknúť iniciatíva, ktorá by každému dieťaťu bezplatne zabezpečila osobného kouča, ktorý by (samozrejme v spolupráci s rodičmi) zabezpečil komplexnú prípravu dieťaťa na život. To, či pôjde o jedného kouča na všetky kľúčové ­oblasti, alebo viacero koučov špecializujúcich sa iba na vybrané oblasti, ako by prakticky prebiehal proces koučovania, ako často, ako dlho, kde atď., sú otázky na ďalšiu debatu. Rovnako tak je na debatu dilema, či by to mal byť človek alebo domáci humanoidný robot vybavený umelou inteligenciou a schopnosťou vyhodnocovania emócií. Alebo softvérový kouč v podobe aplikácie zabudovanej v mobile, ktorý bude neustále nablízku, pripravený pomôcť a poradiť. Prípadne ich kombinácia. V prvom rade však treba na túto tému naštartovať spoločenskú aj odbornú diskusiu a pritiahnuť pozornosť ľudí či organizácií, ktoré majú zdroje na financovanie takejto iniciatívy.

Dostať kvalitnú výchovu je veľký dar, získať naozaj dobrých priateľov či partnera, o ktorých sa dá oprieť, ktorí poradia, pomôžu, nasmerujú či inšpirujú, je vzácne. Osobný kouč nemá byť konkurencia pre rodiča, ale jeho doplnok. Ak sa to podarí a nebudú na seba „žiarliť“, môžu z toho profitovať všetci.

Tak kto má voľných pár miliárd?  smiley

Zaujímavé čítanie marcového vydania vám praje

 

Martin Drobný

Všetky autorove články

6 komentárov

Homeschooling reakcia na: Editorial: Osobný kouč pre každého

25.11.2021 08:11
If you’ve been homeschooling for a while, you’re probably aware that the topic of socializing is utterly irrelevant. You’re undoubtedly aware that the stereotype of a strange, unsocialized homeschooler does not apply to the majority of home-schooled children. If you’re new to homeschooling, have recently relocated, or live in an area where there isn’t a vibrant homeschooling community, you might be wondering how to assist your child make friends.
We recommend you to go through this list wherein you’ll find 9 legitimate ways to help your little ones find their homeschooling mates.
Learn more: https://allroundclub.com/blog/find-homeschooler-friends/
Reagovať

. reakcia na: Editorial: Osobný kouč pre každého

28.3.2021 14:03
Co tak zacat sam od seba a povedat kolegom aby neklamali ludi v nadpisoch? Ziaden kouc nepomoze, ked su ludia klamani kazdy den v skoro kazdej sprave(nadpise). Vy v nextechu ignorujete kazdu radu a ziadost o zlepsenie sa. Je teda uplne nerealne, ze niekto ini este menej inteligentni ako vy by posluchol radu niekoho ineho. Vsetko su to fiktivne iluzie nieco zlepsit, kym ludia, co maju intelekt sa odmietaju zlepsit.
Reagovať

RE: osobný tréner bonzuje na deti rodičom a tí ich mlátia, ale pán farár na kázni počas omše zdravo koučuje k aktuálnym trendom. reakcia na: .

28.3.2021 15:03
Mne sa tie klikbajty páčia. Vždy takto nájdeš senzáciu, na ktorú si môžeš kliknúť. Osobný tréner by sa asi moc neujal, keby donášal na deti rodičom, čo robia zle, tí by ich mlátili ako žito a vyrástli by z nich ustráchaní jedinci. No a čo keby bohaté deti kouča podlácali? Ten by im všetko dovolil a účel by sa minul účinku. Ale taký zdravo buzerujúci kouč môže byť sranda, len kto by ho platil, ozaj len miliardári. Poviem Vám, kde kouča získate zadarmo: Stačí zájsť na kázeň do kostola a tam vám pán farár vždy vyčistí žalúdok alebo povie čoto poučného, nasmeruje, poradí a ukáže aktuálne terendy doby, prípadne sa so svojím koučom farárom môžete osobne porozprávať na svätej spovedi, aj tam vás nasmeruje a poradí. Všetko je už zaplatené, len netreba hľadať špekulantov, stačí pán farár ako kouč a každodenná homília na svätej omši. Nebudeme to predsa platiť dvakrát, keď cirkev je už za koučing zaplatená (;
Reagovať

RE: RE: cirkev je už zaplatená za dobrovoľný koučing, prečo to nevyužiť? reakcia na: RE: osobný tréner bonzuje na deti rodičom a tí ich mlátia, ale pán farár na kázni počas omše zdravo koučuje k aktuálnym trendom.

28.3.2021 19:03
Veru, cirkev je už dopredu zaplatená za dobrovoľný koučing, kto chce dá sa okoučovať. Lenže to tu na Slovensku chce málokto, čo je smutné. Kostoly sú však super miesta, kde sa dá oddýchnuť, načerpať nových síl a nechať sa okoučovať na homílií, kázni, či svätej spovedi a to veľmi citlivo vysokoškolsky vzdelanými farármi, kňazmi.
Reagovať

Dovolím si nesúhlasiť reakcia na: Editorial: Osobný kouč pre každého

10.3.2021 08:03
Zvyčajne sa stotožňujem s obsahom editoriálov, ale s týmto nesúhlasím. Neviem, či môj argument bude pochopený správne, ale skúsim. Zvykli sme si prenášať zodpovednosť na iných. Kouč nemôže vyriešiť moje životné problémy a riadiť môj život, pretože je to môj život a zodpovednosť za svoje rozhodnutia nesiem ja a nikto iný. Podľa mňa je príčina problému v tom, že ľudia nechápu, čo je zmyslom života a kým v skutočnosti sú. Takže cieľom snaženia by malo byť, aby už deti boli vychovávané tak, aby tieto dve základné odpovede poznali. A potom sa budú môcť rozhodovať správne, pretože ich bude "koučovať" ich duša prostredníctvom intuície.
P.S. Nie som náboženský fanatik, hovorím o trochu inej duši, ako je spomínaná v kostoloch :-)

Peter Nemec
Reagovať

RE: Dovolím si nesúhlasiť reakcia na: Dovolím si nesúhlasiť

29.3.2021 14:03
dakujem za nazor. Takyto kouc by nemal za ulohu riadit zivot svojich "klientov" ani preberat za nich zodpovednost ale iba radit, nspirovat a smerovat. Ano plne suhlasim, ludia casto nevedia co je zmyslom ich zivota, co sa to okolo nich vlastne deje, neziju vedomy zivot.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať