Existujeme v obrovskej vesmírnej bubline a vedci ju konečne zmapovali

0

Možno si to v každodennom živote neuvedomujeme, ale všetci sme obklopení obrovskou „superbublinou“, ktorá bola vyfúknutá do vesmíru explóziou desiatok zvláštnych hviezd. Táto štruktúra, známa ako miestna bublina, sa rozprestiera zhruba 1000 svetelných rokov okolo našej slnečnej sústavy a je jednou z nespočetných podobných bublín v našej galaxii, ktoré vznikajú pri zániku supernov.

Kozmické superbubliny zostali po celé desaťročia dosť záhadné, ale nedávny astronomický pokrok konečne odhalil kľúčové detaily o ich vývoji a štruktúre. Len v priebehu niekoľkých posledných rokov výskumníci zmapovali geometriu miestnej bubliny v troch rozmeroch a preukázali, že jej povrch je aktívnym miestom zrodu hviezd, pretože zachytáva plyn a prach, keď expanduje do vesmíru.

Teraz tím vedcov pridal do obrazu miestnej bubliny ďalšiu vrstvu zmapovaním magnetického poľa štruktúry, o ktorej sa predpokladá, že hrá hlavnú úlohu pri tvorbe hviezd. Astronómovia pod vedením Thea O'Neilla predstavili „vôbec prvú 3D mapu magnetického poľa nad superbublinou“. Magnetické polia mimo našej slnečnej sústavy je veľmi ťažké určiť v modeloch, pretože ich nemožno ľahko zmapovať v 3D ako tie v rámci nej.

Predplatné NEXTECH 2021

Preto by sa nová mapa mala považovať za počiatočný náčrt, ktorý bude zlepšený budúcimi pozorovaniami a výskumnými metódami. O'Neill a jeho kolegovia spojili bezprecedentnú mapu pomocou pozorovaní z dvoch vesmírnych misií Európskej vesmírnej agentúry: Gaia, ktorá v súčasnosti vytvára najpodrobnejšiu mapu Mliečnej cesty, a Planck, ktorý sa zameriaval na najstaršie svetlo vo vesmíre do roku 2013.

Obe misie pozorovali distribúciu prachu v našej galaxii a tento súbor údajov tím použil na skúmanie štruktúry a mechaniky miestnej bubliny. Pretože prachové častice sa zmietajú v magnetických poliach, výskumníci hľadali špecifické vzory vo svetle dopadajúcom na prach, ktoré by mohli odhaliť rozmery a orientáciu základných magnetických síl bubliny.

„Teraz, keď máme túto mapu, môžeme získať veľa skvelých vedeckých poznatkov,“ povedal O'Neill. „Keďže hviezdy sú v zhlukoch, nie je to tak, že by Slnko bolo super špeciálne a nachádzalo sa v miestnej bubline len preto, že máme šťastie. Vieme, že medzihviezdne médium je plné takýchto bublín a aj v blízkosti našej vlastnej miestnej bubliny je ich skutočne veľa.“

Ďalším krokom bude preskúmať miesta, kde sa miestna bublina nachádza v blízkosti iných bublín. Vedci chcú nájsť odpoveď na otázku, čo sa stane, keď sa tieto bubliny vzájomne ovplyvnia, a aký vplyv to bude mať na tvorbu a dlhodobý vývoj galaktických štruktúr.

Zdroj: vice.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať