Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Experimentálne pilulky automaticky uvoľnia inzulín podľa potreby

0

Cukrovka sa vyznačuje kolísavou hladinou inzulínu, hormónu, ktorý reguluje úroveň glukózy v krvi. Tento stav sa zvyčajne lieči pravidelnými podkožnými injekciami, ale ich podávanie môže byť pre pacienta ťažké a nepríjemné. Vedci z New York University v Abu Zabí teraz vyvinuli kapsuly obsahujúce inzulín, ktoré prežijú cestu cez žalúdok a črevnú stenu do krvi a zo svojho obsahu uvoľnia iba užitočné množstvo vtedy, keď je to potrebné.

Tím vytvoril tzv. gastrorezistentné imínovo-kovalentné organické rámcové nanočastice (nCOF). Inzulín sa plní do týchto kapsúl medzi nanočastice, ktoré ho chránia pred drsným prostredím žalúdka, odkiaľ sa potom dostáva cez črevnú stenu do krvi. Len čo sú nCOF v krvi, môžu automaticky monitorovať hladinu inzulínu u pacienta a uvoľňujú liečivo iba v prípade potreby. Za tým všetkým stojí dômyselný mechanizmus.

Glukóza je malá molekula, ktorá sa cez póry dostane do nCOF, takže pri zvýšení jej hladiny bude vstupovať medzi nanočastice a fyzicky vytláčať inzulín obsiahnutý vnútri. Funguje to aj opačne, takže uvoľňovanie inzulínu sa spomaľuje, keď hladina glukózy v krvi klesá. Pri testoch na diabetických potkanoch tím ukázal, že nCOF vrátili zvieratám hladinu glukózy v krvi na normálnu úroveň do dvoch hodín od prehltnutia nanočastíc.

Je to veľmi sľubná metóda, pri ktorej inzulín nielenže prežije cestu gastrointestinálnym traktom, ale je to takisto prvý spôsob, pri ktorom môže byť uvoľňovanie inzulínu vyvolané hyperglykémiou. Navyše nanočastice majú vysokú kapacitu pre inzulín – okolo 65 hmotnostných percent. No bude treba ešte preskúmať, či sa tieto výhody uplatnia aj u ľudí.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať