S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

Fractal Design Define R6 USB-C Blackout TG: Odhlučnená legenda číslo 6

0

Define R je najpopulárnejšia séria počítačových skriniek všetkých čias. Práve ona odštartovala vlnu rôznych napodobenín, ktoré mali takisto tlmiacu hmotu na tichší chod počítača. Fractal Design znovu v mnohých ohľadoch ukazuje, ako má špičková skrinka vyzerať zvonku i zvnútra. (De)montáž bočnice s oknom je mimoriadne jednoduchá a bezpečná. Sklo je zasadené do kovového rámu, ktorý sa ku skrinke poľahky zacvakne. Takúto elegantnú realizáciu na konkurenčných skrinkách (zvyčajne s nechránenými hranami a krkolomnejším bodovým upínaním matičkami), žiaľ, nenájdete.

Nielen mechanizmus bočnice, ale i vrchnej západky ModuVent je na najvyššej úrovni. Strop prichádza z továrne upchatý, no v prípade, že ho chcete zaplniť ventilátormi alebo radiátorom s ventilátormi, jedným tlačidlom (vzadu) ho vylúpnete a nahradíte mriežkou s prachovým filtrom. Montáž radiátora na strop je vždy komplikovanejšia, pretože hrubšie radiátory mávajú tendenciu kolidovať s chladičmi základnej dosky. Konštruktéri však využili šírku skrinky a montážnu pozíciu trochu predsadili, vďaka čomu je kompatibilita podstatne lepšia i v takejto pomerne nízkej skrinke.

Obdivuhodné je i to, že pri menších rozmeroch, než majú skrinky typu full tower, je tu podpora dosiek E-ATX so šírkou do 285 mm.

Sofistikovanejšie šlo urobiť azda len inteligentný rozbočovač na šesť trojpinových ventilátorov a tri štvorpinové – tých mohlo byť pokojne viac (i na úkor trojpinových) a pri trojpinových by nenahneval chýbajúci prepínač na reguláciu výstupného napätia. Aspoňže fixných 8,4 V (720 ot./min) i vo štvorici rotorov znamená tichý chod. Pritom prietok vzduchu je i vďaka väčším/účinnejším 140 mm rotorom optimálny i pre najvýkonnejšie komponenty.

Plechy sú pevné, hrúbku majú 0,8 – 0,9 mm. Konštrukčne som čakal viac iba od inštalácie úložísk, respektíve od antivibračných gumičiek, ktoré mohli byť viaczónové, ako to robí napríklad BeQuiet! (i na strane montáže ku skrinke, nielen HDD k šuplíku), keď už sa Define R6 profiluje ako alternatíva na nadštandardný počet diskov. Šesť 3,5" dnes už len tak niekde neosadíte. Podstatnejšie však je, že od podnosu pod základnú dosku až k bočnici je dosť priestoru (23,5 mm) na vedenie kabeláže, že sú všade efektívne, dobre vyberateľné prachové filtre a niekoho poteší i zachovanie 5,25" či možnosť voľby smeru otvárania čelných dvierok.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ukážkové vnútorné rozloženie, tiché ventilátory, podpora dlhých radiátorov: 420 (hore) a 360 mm (vpredu), odhlučnenie, robustná konštrukcia, pohodlná montáž všetkého možného, ModuVent, až 5 portov USB (vrátane jedného typu C)
- Chýba prepínač na reguláciu systémových ventilátorov, tlmenie vibrácií HDD mohlo byť efektívnejšie

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 95 %
Spracovanie: 100 %
Chladenie:  90 %
Konektivita: 100 %
Celkovo: 96 %

Cena: 160 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Fractal design Blackout USB-C

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať