CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Hackerský prístup priniesol úplne nový spôsob boja s rakovinou

Technológie
0

Výskumníci našli spôsob, ako prinútiť rakovinové bunky, aby sa obrátili proti sebe, čo je nový spôsob boja proti rezistencii na lieky. Tradičná liečba rakoviny sa spolieha na lieky, ktoré zabíjajú alebo zastavujú rast rakovinových buniek, ale niektoré bunky sa môžu zmeniť tak, aby odolávali liečbe. Nová metóda zahŕňa “hackerské” zásahy do vývoja rakovinových buniek, aby sa stali citlivejšími na liečbu.

Výskumníci z Pennsylvánskej štátnej univerzity vyvinuli génové riadenie s dvoma prepínačmi, ktoré núti rakovinové bunky spolupracovať s liečbou. Prvý prepínač umožňuje modifikovaným bunkám prerásť zvyšok populácie rakovinových buniek. Druhý prepínač potom umožňuje týmto bunkám uvoľniť toxické liečivo na zostávajúci nádor.

Na testovanie konceptu výskumníci vložili do rakovinových buniek „samovražedné gény“, ktoré kontrolujú aktiváciu proteínov podieľajúcich sa na proliferácii buniek. Manipuláciou s týmito génmi sa im podarilo dosiahnuť, že bunky boli odolné proti určitému lieku, čo im umožnilo rásť a potom selektívne zabíjať rakovinu pomocou iného lieku. Tento prístup bol testovaný na bunkách nemalobunkového karcinómu pľúc a ukázal sľubné výsledky pri zmenšovaní nádorov.

Hoci je tento prístup inovatívny, rieši len špecifický mechanizmus rezistencie na lieky. Kombinácia tejto metódy s inými liečebnými postupmi, ktoré zabraňujú vzniku rezistencie, by mohla zvýšiť jej účinnosť. Vedci teraz testujú tento prístup s inými typmi rakoviny a terapiami, aby ďalej vyhodnotili jeho potenciál. Vedci dúfajú, že tento prístup by mohol v budúcnosti viesť k účinnejšej a trvalejšej liečbe pacientov s rakovinou.

Zdroj: livescience.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať