ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Inovatívne solárne panely využívajú energiu slnka aj „studeného vesmíru“

2

Výskumníci z Pennsylvánskej štátnej univerzity vyvinuli metódu na využitie slnečnej energie a veľmi nízkych teplôt vo vesmíre. Ich technológia zbiera slnečnú energiu v solárnom článku (ako je bežné), ale takisto smeruje teplo preč od Zeme pomocou procesu nazývaného radiačné chladenie, pri ktorom sa infračervené svetlo vysiela priamo do vesmíru bez ohrievania okolitého vzduchu.

Ako vedci vysvetlili, kombinovanie solárneho zberu s radiačným chladením vytvorilo metódu, ktorá pracuje v tandeme na generovanie elektriny aj chladiaceho výkonu pre zariadenia, ako sú chladničky alebo klimatizácie. Tento inovatívny prístup prekonáva tradičné solárne panely tým, že súčasne vyrába elektrickú energiu a poskytuje chladiacu schopnosť. Zistenia vedcov boli publikované vo vedeckom časopise Cell Reports Physical Science.

Docent Linxiao Zhu, ktorý viedol výskum, vysvetlil, že kombinácia získavania slnečnej energie s radiačným chladením má potenciál výrazne zlepšiť technológiu obnoviteľných zdrojov energie. Technológia, ktorú vyvinuli výskumníci z Penn State, ponúka udržateľné riešenie na výrobu chladiaceho výkonu, ktorý je kľúčový pri znižovaní znečistenia ovzdušia spôsobeného bežnými klimatizačnými zariadeniami. Vďaka nepretržitému využívaniu obnoviteľných zdrojov táto nová technológia otvára cestu k efektívnejšej a udržateľnejšej budúcnosti v oblasti čistej energie.

Zdroj: thecooldown.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Geniussolarčl. reakcia na: Inovatívne solárne panely využívajú energiu slnka aj „studeného vesmíru“

11.7.2024 13:07
Dobre. Prečo sa furt bavime jak deti v materskej skôlke len o stupidkovskych 33% energie zo slniecka naseho? Nený náhodou este aj trolinku ináčejsia frekvencna zlozka žiarenia,a nielen tej nasej dominantnej hviezdicky,ale i troch najbližšich len toť za rohom asi päť krát polomer oficialnych hraníc Slnieckovej kruhovej únie našej od nas? Lebo mi to príde,ako keď na obale od masla je uvedené,že maslo obsahuje 33% masla...
Reagovať

RE: Geniussolarčl. reakcia na: Geniussolarčl.

14.7.2024 16:07
Nie, za rohom nie je iné zakrivenie vlnenia sa fotónov. A v masle musí byť min 82% mliečneho tuku, inak sa nejedná o maslo.

Choď si ku staničnej po farebnú lentilku aby sa ti zrovnali myši a lienky v hlavičke.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať