CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Huawei Mate 20 Pro: Výkonový, dizajnový aj fotografický šampión

0

Huawei si nechal premiéru svojej vlajkovej lode Mate 20 Pro až na polovicu októbra. Tento pravdepodobne posledný vlajkový smartfón predstavený tento rok potvrdzuje úslovie „najlepšie príde nakoniec“. Produktový rad Mate je určený pre používateľov náročných na výkon a nadšencov moderných technológií. Pri testovaní sme sa zamerali na tri kľúčové oblasti: výkon, fotoaparát a implementáciu umelej inteligencie.

Dizajn a konštrukcia

Najskôr však musíme pochváliť dizajn a ergonómiu. Displej aj zadná stena majú elegantne zaoblené dlhšie hrany, ktoré plynulo nadväzujú na kovový rám. Nový Huawei Mate 20 spoľahlivo spoznáte podľa mierne vystupujúcej štvorcovej platformy so zaoblenými rohmi, v ktorej sú integrované tri objektívy a LED blesk. Zadná stena je klasicky sklená, ale povrchová úprava skla modrého variantu, ktorý som mal k dispozícii na testovanie, má veľmi jemnú textúru Hyper Optical Pattern, ktorú ľahko nahmatáte nechtom. Okrem vizuálnych efektov, kde na zaobleniach zadnej steny v rohoch tvorí textúra zaujímavé optické vzory, znižuje aj klzkosť zadnej steny a zabraňuje zachytávaniu odtlačkov prstov. Odolnosť proti prachu a vode je podľa štandardu IP68. Samozrejmosť je rýchle nabíjanie cez konektor USB-C. Tento konektor je zároveň aj vyžarovacím otvorom reproduktora. Vzhľadom na vodovzdornosť platí, že čím menej otvorov, ktoré treba zabezpečiť proti vniknutiu vody a prachu, tým lepšie. Žiaľ, pri nabíjaní zasunutý konektor výrazne tlmí zvuk z dolného reproduktora.

Displej AMOLED s výrezom má uhlopriečku 6,39 palca a rozlíšenie 3120 × 1440. Pomer strán displeja je 19,5:9. Implicitne je zapnutá funkcia inteligentného rozlíšenia, aby sa šetrila energia z batérie. Pri nižšom rozlíšení má GPU podstatne menej práce s generovaním obrazu. Maximálny jas som nameral 800 nitov. Je to dostatočná hodnota na to, aby sa dal displej dobre čítať aj počas slnečného dňa, ako aj na zobrazovanie HDR. Druhý protipól zobrazovania je, že čierna farba je skutočne čierna. Technológia AMOLED umožňuje zobrazovať niektoré informácie trvalo. Mate 20 Pro ju má implicitne vypnutú.

Najvýkonnejší procesor

Skôr než sa dostanem k opisu čipu Kirin 980, žiada sa dokázať tvrdenie v úvode. Pri testovaní sme v redakcii dosiahli zatiaľ najvyššie skóre v benchmarku AnTuTu 259 130 na smartfóne Sony Xperia XZ3 s procesorom Qualcomm Snap­dragon 845. Nový Huawei Mate 20 Pro vykázal pri štandardnom nastavení skóre 271 256. Tu sa však možnosti Mate 20 Pro nekončia. Tento smartfón totiž v nastaveniach, konkrétne v sekcii Batérie, má voľbu Režim výkonu, ktorá je štandardne deaktivovaná. Po zapnutí tento režim nastaví zariadenie na maximálny výkon a skóre stúpne na 304 869 bodov. Pri tomto nastavení, ktoré je určené pre najnáročnejšie hry, samozrejme, stúpne aj spotreba z batérie a trochu sa môže zvýšiť teplota.


Umelé rozostrenie pozadia

SoC (System on Chip) Kirin 980 sa vyrába 7 nm technológiou a je tradične osemjadrový, ale má novú architektúru usporiadania jadier podľa schémy 2× big + 2× middle + 4× small. To znamená, že dve najvýkonnejšie jadrá (big) A76 sú taktované na frekvencii 2,6 GHz. Dve stredne výkonné jadrá (middle), takisto A76, majú nižšiu taktovaciu frekvenciu 1,92 GHz. Na menej náročné úlohy sú k dispozícii 4 energeticky úsporné jadrá (small) typu Cortex A55, taktované na 1,8 GHz. Nové jadrá Cortex A76 sú v porovnaní s jadrami A73 výkonnejšie o 37 % pri súčasnom ­po­klese energetickej náročnosti o 33 %. Grafiku má na starosti GPU Mali-G76, ktoré má o 46 % vyšší výkon. Má implementovanú technológiu inteligentného prispôsobenia záťaže, ktorá v reálnom čase monitoruje snímkovú frekvenciu, používateľské vstupy a aktuálne prispôsobí pracovné zaťaženie procesora. Hardvérovú podporu umelej inteligencie má na starosti duálny neurónový procesor. Je optimalizovaný na výpočty súvisiace s neurónovými sieťami a algoritmami pre umelú inteligenciu.


Vynikajúco zvládnuté prechody svetlo/tieň

Mate 20 Pro je vybavený 6 GB pamäťou RAM a dostatok priestoru na dáta a aplikácie zaistí interná pamäť s kapacitou 128 GB. Tú možno rozšíriť o pamäťové karty nového formátu nanoSD, ktoré vyvinul Huawei a v nasledujúcich mesiacoch sa stanú štandardom rozšíriteľnej pamäte pre mobilné zariadenia. Karty nanoSD bude možné zakúpiť v kapacite 64 GB, 128 GB a 256 GB.

Výkonná nabíjačka a reverzné bezdrôtové nabíjanie

Batéria novej vlajkovej lode Huawei Mate 20 Pro má kapacitu 4200 mAh. To stačí na jeden deň intenzívneho používania s rezervou 30 – 40 % alebo dva dni bežného používania. Rovnako dôležitý parameter ako kapacita batérie je rýchlosť nabíjania. Pohľad na parametre dodávanej nabíjačky prezradí, že je schopná dodať príkon 40 W. Nabíjačka umožňuje nabíjanie jednou z týchto kombinácií: 5 V/2 A, 9 V/2 A alebo 10 V/4 A. Práve posledná kombinácia poskytne maximálny príkon 40 W. Výrobca deklaruje, že sa nabije za 30 minút na kapacitu 70 %. Tento údaj môžem potvrdiť. Veľmi efektne je vyriešená indikácia priebehu nabíjania. Prírastok v percentách môžete sledovať s presnosťou na dve desatinné miesta. Pri nabíjaní som nameral prúd 3,9 A pri 9 V. Mate 20 Pro má implementované aj bezdrôtové nabíjanie s príkonom 15 W. Toto nabíjanie je navyše reverzné. Je bežná prax, že smartfóny, ktoré majú batériu s dostatočnou kapacitou, dokážu fungovať ako powerbank a nabíjať iný smartfón, prípadne iné zariadenie. Mate 20 Pro takto po kábli dokáže nabíjať iný smartfón prúdom 1 A pri napätí 5 V. Huawei túto funkciu rozšíril o bezdrôtovú dimenziu. Reverzné bezdrôtové nabíjanie vám umožní nabíjať z Mate 20 Pro iný telefón, prípadne iné zariadenia, napríklad slúchadlá a podobne, podporujúce bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi. Reverzné bezdrôtové nabíjanie som testoval tak, že som z Huawei Mate 20 Pro nabíjal iPhone Xs. Podľa doby nabíjania odhadujem výkon na 4 W.

Inovatívna autentifikácia

To, že na Huawei Mate 20 Pro nenájdete snímač odtlačkov prstov, neznamená, že túto metódu nemôžete použiť. Odtlačky sa snímajú priamo na displeji. Po priložení prsta na miesto označené ikonou sa táto kruhová oblasť podsvieti jasným zeleným svetlom. Veľmi spoľahlivá je aj identifikácia používateľa na základe 3D snímky tváre. Táto metóda sa v porovnaní s predchodcom zrýchlila o 30 %. Autentifikácia pomocou rozpoznávania tváre, a to aj v tme, funguje tak dobre a spoľahlivo, že integrovaný snímač odtlačkov v dolnej tretine displeja používam iba pri scenári, keď smartfón využívam na navigáciu pri jazde autom a mám ho v držiaku. 

Fotoaparáty

Na spoločnej platforme s LED bleskom sú tri objektívy zadného fotoaparátu. Za hlavný sa dá považovať fotoaparát s mierne širokouhlým objektívom so svetelnosťou f/1.8, ktorý má približne rovnaký zorný uhol ako ľudské oko. Tento objektív premieta obraz na senzor s rozlíšením 40 Mpx. Pri večerných záberoch sa združia 4 pixely do jedného a dokážu takto zachytiť viac svetla.

Ak budete potrebovať záber širšej scenérie, použijete ultraširoký objektív so svetelnosťou f/2,2 a snímačom s rozlíšením 20 Mpx. Ten vzhľadom na veľkú hĺbku ostrosti nepotrebuje autofókus, je zaostrený na fixnú, takzvanú hyperfokálnu vzdialenosť, aby všetko na zábere bolo ostré. Fotografie zachytené ultraširokouhlým objektívom majú zvláštnu atmosféru a Huawei sa prekonal v softvérovej korekcii súdkovitosti, čo je prirodzená optická vlastnosť širokouhlých objektívov. Pri širokouhlých záberoch nezabúdajte na dôležité kompozičné pravidlo, aby bol v popredí nejaký výrazný objekt. Inak bude záber plochý a nezaujímavý.

Na zábery, kde potrebujete priblíženie, sa použije teleobjektív do svetelnosťou f/2,4 a rozlíšením 8 Mpx. Na teleobjektív s dvojnásobnou ohniskovou vzdialenosťou, ako má hlavný objektív, je svetelnosť f/2,4 vynikajúca hodnota. Teleobjektív sekunduje hlavnému objektívu aj pri záberoch v režime clony, v ktorom sa dá dosiahnuť efektné umelé rozostrenie pozadia (bokeh). Podobne ako naše priestorové videnie dvoma očami aj dvojica objektívov umožňuje určiť vzdialenosti objektov v zábere.

Prediktívne zaostrovanie vám ponúka možnosť zachytiť ostro aj dynamické scény. Nemusí to byť len šport, typický príklad scén, v ktorých sa uplatní prediktívne zaostrovanie, sú deti a domáci miláčikovia. Na svoje si prídu aj priaznivci makrofotografie. Zábery detailov môžu robiť už zo vzdialenosti 2,5 cm. HDR dokáže spojiť až 10 záberov zo­snímaných automaticky v rýchlom slede za sebou do jednej fotky formátu RAW. Umelá inteligencia na rozpoznávanie fotografovaných scén umožňuje prispôsobiť expozičné parametre, ale hlavne proces spracúvania surových údajov zo snímača do obrazového formátu. AI cinematic mode využíva umelú inteligenciu na zobrazenie hlavného motívu záberu farebne na čiernobielom pozadí. K dispozícii je aj Spotlight reel 10 s video s umelou inteligenciou.

Zábery majú vynikajúcu dynamiku a tradične verné podanie farieb bez snahy o zbytočné presaturovanie. V niektorých scénach rozpoznaných umelou inteligenciou sa ­zvýraznenie farieb používa ako dôležitý výrazový prostriedok, ktorý danú scenériu oživí. V porovnaní s P20 Pro je spracovanie rozpoznaných scenérií o poznanie konzervatívnejšie. Večer oceníte aj nočný režim, ktorým dokážete urobiť z ruky 4 a viac­sekundovú expozíciu, pri ktorej sa postupne zbiera svetlo a fotografia sa rozjasňuje. ­Zaujímavé výsledky s týmto režimom dokážete aj cez deň. Fotenie s Huawei Mate Pro je rozsiahla téma na samostatný článok. V čase, keď vyjde toto číslo, bude aj s množstvom fotografií na našom webe podrobný test fotenia.

Používateľské rozhranie EMUI 9.0

Nadstavba EMUI 9.0 je tesne integrovaná na ekosystém Android. Tvorcovia používateľského rozhrania sa snažili vyriešiť, ako jednou rukou ovládať smartfón s relatívne veľkým displejom. Novinkou sú gestá na celej ploche displeja. Zrýchlilo sa spúšťanie aplikácií, zjednodušilo sa nastavovanie parametrov. Konsolidácia volieb nastavenia umožní okamžite sa zorientovať v parametroch, ktoré nastavujete najčastejšie.

Desktopový mód aj na bezdrôtovo pripojenej veľkej obrazovke

Huawei Mate 20 Pro podporuje prácu v desktopovom móde po pripojení monitora, projektora či televízora buď priamo cez USB-C, ak monitor má aj takýto vstup, alebo cez redukciu z USB-C na HDMI. Mate 20 Pro sa dá k veľkej obrazovke pripojiť aj bezdrôtovo. Možno namietnete, že takéto pripojenie podporuje viac telefónov – a máte pravdu. Tie však zobrazujú len geometricky zväčšený obraz, ktorý je na displeji smartfónu. Naproti tomu Huawei Mate 20 Pro umožňuje plnohodnotnú prácu, pri ktorej využijete celú plochu obrazovky či už v jednej aplikácii, alebo vo viacerých aplikáciách vo viacerých oknách vedľa seba.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový Kirin 980 (2× 2,6 GHz Cortex-A76 + 2× 1,92 GHz Cortex-A76 + 4× 1,8 GHz Cortex-A55), GPU Mali-G76 MP10; pamäť: 6 GB RAM, úložný priestor 128 GB, rozšíriteľný kartou Nano Memory; displej P-OLED 6,39" s rozlíšením 3120 × 1440 (19,5:9), 538 ppi; fotoaparát: zadný 40 Mpx, f/1.8, ekvivalent 27 mm, 1/1,7" + ultraširokouhlý , 20 Mpx, f/2.2, ekvivalent 16 mm, 1/2,7" + teleobjektív 8 Mpx, f/2.4, ekvivalent 80 mm, 1/4" OIS, predný: 4 Mpx, f/2.0, ekvivalent 26 mm, konektivita: LTE cat. 21, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v 5.0, USB Type-C, NFC, batéria: 4200 mAh; operačný systém: Android 9.0 (Pie); rozmery: 57,8 × 72,3 × 8,6 mm; hmotnosť: 189 g, benchmark AnTuTu: 304 869

• Cena: 999 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon, kvalitný displej, veľmi rýchle nabíjanie príkonom 40 W, reverzné bezdrôtové nabíjanie
- Reproduktor vyžarujúci zvuk cez konektor USB-C je pri nabíjaní utlmený

HODNOTENIE:

Dizajn: 93 %
Výkon: 98 %
Funkcionalita: 93 %
Celkovo: 95 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei Mate

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať