
Hybridný aerogél dokáže zo vzduchu získať litre pitnej vody
Niektorí tvrdia, že budúce vojny sa budú viesť o vodu. Dnes takmer miliarda ľudí na celom svete nemá dostatok vody. Na pomoc im prichádzajú vedci zo Singapurskej národnej univerzity (NUS). Tí vytvorili látku, ktorá extrahuje vodu zo vzduchu bez externého zdroja energie. Tím vedený profesorkou Ho Ghim Wei z Katedry elektrotechniky a počítačového inžinierstva NUS vyvíja typ aerogélu, pevného materiálu s extrémne nízkou hmotnosťou, ktorý pod mikroskopom vyzerá ako špongia pričom ho netreba stlačiť, aby uvoľnil vodu, ktorú absorbuje zo vzduchu.
Nepotrebuje ani batériu, no pritom vo vlhkom prostredí jeden kilogram tohto hybridného aerogélu vyprodukuje 17 litrov vody denne. Trik spočíva vo vytváraní dlhých, hadovitých molekúl aerogélu, známych ako polyméry. Špeciálny polymér s dlhým reťazcom pozostáva zo sofistikovanej chemickej štruktúry, ktorá dokáže neustále prepínať medzi priťahovaním a vypudzovaním vody. „Inteligentný“ aerogél autonómne zhromažďuje molekuly vody zo vzduchu, kondenzuje ich do kvapaliny a uvoľňuje vodu.
Výkon aerogélu narastie, ak je ožiarený slnkom. V tom prípade premení až 95 % vzdušnej vlhkosti na kvapalnú vodu. Funguje však aj v tieni. V laboratórnych testoch dával aerogél vodu nepretržite niekoľko mesiacov. Vedci z NUS zverejnili svoju prácu v časopise Science Advances a teraz hľadajú obchodných partnerov, ktorí by im pomohli nasadiť ich výtvor na domáce a priemyselné použitie. Uplatnenie by mohol nájsť napríklad vo vytrvalostných športoch alebo v súpravách na prežitie.
Zdroj: news.nus.edu.sg.
Zobrazit Galériu