SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

ISE 2018 Amsterdam: Viac farieb, viac jasu, väčšie rozmery

0

Výstava ISE je najväčšia prehliadka integrovaných systémov na svete. Koná sa každoročne v Amsterdame a môžete na nej vidieť veľkoplošné projekcie, LED steny, vybavenie pre školy, školiace strediská, prezentačnú techniku, ozvučenie a osvetlenie a veľa ďalšieho. Poďme sa teda pozrieť do stánkov jednotlivých vystavovateľov.

Panasonic Business lákal návštevníkov expozície špeciálnou veľkoplošnou projekciou, ktorá bola spojením holografickej a prednej projekcie a bola realizovaná iba z jedného servera spoločnosti D3. Pri projekcii bola použitá kombinácia nových laserových projektorov PT-RZ21 s výkonom 20 000 ANSI lúmenov s modelmi PT-RZ31 s výkonom 30 000 ANSI lúmenov. To však ani zďaleka nebolo všetko, čo sme mohli od Panasonic Business vidieť. Novinkou je šesť profesionálnych 4K displejov radu EQ1 s uhlopriečkami 43 až 86 palcov. (1) Sú navrhnuté na jednoduchú inštaláciu, nastavenie a ovládanie v úlohe sieťových displejov a vybavené prehrávačom multimediálnych súborov z USB, ktorý zobrazuje obsah v rozlíšení 4K aj full HD bez potreby externých káblov alebo set-top boxu. Medzi novinkami boli, samozrejme, aj nové modely projektorov s laserovým svetelným zdrojom Solid Shine. Tieto projektory využívajú uzavretý systém chladenia, takže nehrozí pri nich zanesenie ventilátorov prachom ani pri dlhodobom používaní. K tohoročným novinkám patrí napríklad trojčipový laserový projektor DLP PT-RQ22K s technológiou Solid Shine, ktorý prichádza v rovnakých kompaktných rozmeroch a s rovnakým jasom (21 000 ANSI lúmenov) ako projektor PT-RZ21K, oproti ktorému navyše disponuje rozlíšením 4K+ (5120 × 3200 bodov). Používa najnovšie technológie vrátane budiča Quad Pixel Drive a procesora Real Motion pracujúceho na frekvencii až 240 Hz. Žiaruvzdorné fosforové kotúče a polovodičové laserové moduly ponúkajú živé obrazy v rozlíšení 4K+ so špičkovým jasom, kontrastom a vernosťou farieb. Model PT-RQ22K môže ponúknuť aj emuláciu BT.2020 a podporuje prehrávanie prémiového videoobsahu v HDR. Na zabezpečenie spoľahlivosti disponuje zdvojeným laserovým zdrojom. V najmenšom rade PT VW360 nájdete projektory s najvyšším jasom vo svojej triede, umožňujúce vykreslenie obrazu s uhlopriečkou až 300". Zaujímavý je aj nový rad MZ770, ktorý používa firemnú technológiu Link Ray na prenos dát do smartfónov pomocou modulovaného svetla. Technológiu Link Ray sme tak mali možnosť tentoraz vidieť v ďalších scenároch nasadenia, keď práve vďaka projektorom alebo svetelným tabuliam umožňuje napríklad ovládanie osvetlenia či zatemnenia miestnosti, kúrenia, žalúzií, projektorov a rôznych ďalších zariadení. V rámci výstavy ISE 2018 sa v Amsterdame konala aj prehliadka videomappingov World Masters of Projections Mapping, ktorú zo stránky projekčnej techniky zabezpečovala práve spoločnosť Panasonic Business. Zaujímavý je fakt, že v rámci projekcií bolo využité väčšie množstvo projektorov v kombinácii lampových a laserových svetelných zdrojov s rôznymi výkonmi až do 30 000 ANSI lúmenov.

Spoločnosť Canon venovala svoju prezentáciu hlavne novému radu projektorov s technológiou XEED vrátane nových objektívov. (2) Bolo predstavených dovedna 6 nových projektorov s lampovým zdrojom so svietivosťou 5800 až 7500 ANSI lúmenov a s laserovým zdrojom so svietivosťou 5800 až 7000 ANSI lúmenov. Napriek rozdielnym svetelným zdrojom používajú všetky rovnaké novo vyvinuté šasi, ktoré je užšie, ako je bežné v tejto kategórii, a tak pri viacprojektorových inštaláciách zaberú podstatne menej miesta. Všetky modely využívajú novo navrhnutý optický systém AISYS 4.2 so zlepšeným optickým usporiadaním a technológiou LCOS reflexných panelov. Panely LCOS majú vysoký pomer clony a prakticky žiadne medzery medzi pixelmi. Tým sa zabezpečí dodanie jemného detailného obrazu bez „mriežkového efektu“, ktorý sa môže vyskytnúť pri používaní tradičných LCD projektorov. Zariadenia vynikajú presným podaním farieb so stopercentným pokrytím farebného priestoru sRGB a precíznym spracovaním obrazu. O tom svedčí kompatibilita so 14 štandardmi DICOM na zobrazenie v odtieňoch sivej na medicínske účely. Projektory sú určené na jednoduchú montáž a prevádzku, menšie rozmery umožňujú ich inštaláciu aj do náročnejších prie­storov a vďaka 4-bodovej korekcii skreslenia ich možno umiestniť mimo stredu až v dvoch osiach. Laserové modely sú dimenzované až na 20 000 hodín bezúdržbového používania.

Veľmi zaujímavá bola ukážka inštalácie projektora v motorizovanom konferenčnom stole. Stôl umožňuje vďaka zdvíhaniu použitie pri poradách v sede aj v stoji. Použitý projektor má extrémne široký rozsah nastavenia posunu optiky, takže napriek tomu, že je projektor pod úrovňou stolovej dosky, obraz je premietaný nad doskou bez skreslenia. V stánku sme mohli vidieť aj ukážku zadnej veľkoplošnej projekcie v 4K rozlíšení. Takáto projekcia príde vhod v rôznych velínoch, dispečerských centrách, policajných staniciach a podobne, kde treba kvalitne zobraziť množstvo informácií na veľkej ploche.

Hlavným ťahákom v stánku spoločnosti Sharp bol tentoraz ekosystém na 8K video, ktorého súčasťou je štúdiová 8K kamera 8C-B60A, jedna z prvých 8K kamier na trhu. (3 ) Umožňuje záznam 8K videa so snímkovou frekvenciou 60p. Pripomeňme, že 8K video pracuje so 4× vyšším rozlíšením ako 4K, takže rozlíšenie jednej snímky je 7680 × 3460 bodov, respektíve 36 Mpx. Kamera používa na prenos signálu štvoricu liniek 4K SDI. Kamera bola pripojená k 70" 8K 60p zobrazovaču. Vidieť túto technológiu na vlastné oči je naozaj zážitok. Na displeji ste mohli pozorovať každý detail kvetov zo snímanej scény či každý pór na tvári modelky.

Okrem 8K technológie sme v stánku mohli vidieť aj prvý interaktívny dotykový 4K LCD displej z radu Big Pad. Ten práve vďaka vysokému 4K rozlíšeniu uľahčuje zobrazenie veľkého množstva podrobných informácií, ako sú technické výkresy, mapy alebo tabuľky. Špeciálne funkcie podporujú prácu s obsahom v rozlíšení Ultra HD 4K, čítanie je uľahčené jedinečnou technológiou obrazovky Sharp UV2A s vysokým kontrastom a čistotou obrazu. Písanie v 4K rozlíšení zase umožňuje špeciálne pero s 2 mm hrotom na vysoko presné a plynulé ťahy a s funkciou odmietnutia dlane. To znamená, že ak píšete perom a opriete si ruku o tabuľu, nezanechá dlaň žiadnu stopu. Sharp patrí k priekopníkom technológie interaktívnych tabúľ a najnovší Big Pad je už piata generácia týchto produktov. V stánku sme mohli vidieť okrem interaktívnych displejov s uhlopriečkami 40", 50" a 70" aj univerzálny 70-palcový displej radu PN-R s možnosťou montáže v rozsahu 360°, ako aj najväčší 90-palcový displej z cenovo výhodnejšieho radu PN-Q.

BenQ predstavil viacero noviniek v oblasti projektorov a zobrazenia digitálneho obsahu. Najväčšia z nich bola 55" digitálna tabuľa s vysokým rozlíšením UHD (4K), ktorá využíva cloudové riešenie Googlu. Inovatívny softvér umožňuje používateľom načrtnúť a nakresliť nápad, ktorý môže plne ožiť so silným vizuálnym vplyvom. Jamboard ponúka veľký rozsah funkcií, ktoré uľahčujú tvorbu. Dodáva sa s dvojicou pasívnych stylusov a jednou gumou. Výkonná nástrojová lišta obsahuje pokročilé nástroje na tvorbu vrátane rukopisu a rozpo­znávania tvarov. (4) Obsah môžete uložiť ako jediný obrazový súbor alebo ako súbor PDF a poslať ho všetkým spolupracovníkom. Jam­board má vstavanú HD kameru, reproduktory aj pripojenie Wi-Fi.

Okrem toho BenQ predstavil aj interaktívny plochý LCD/LED panel BenQ IL550, založený na infračervenej technológii, ktorý podporuje viacdotykové ovládanie a jeho životnosť je dimenzovaná na viac ako 50 000 hodín. Vo výbave je cloudový softvér na správu obsahu BenQ X-Sign, ktorý pomáha používateľom vy­tvárať, plánovať a zobrazovať digitálny reklamný obsah v rámci rôznych šablón. Podporuje aj aplikáciu MDA (Multiple Display Administrator) na ovládanie a koordináciu niekoľkých displejov súčasne prostredníctvom siete LAN. V stánku bol vystavený aj nový displej BenQ PL553, určený vďaka iba 1,8 mm medzere medzi rámčekmi na riešenie videosteny s vysokou kvalitou obrazu a jednoduchou správou obsahu.

BenQ nezostáva pozadu ani v technológiách projektorov, kde je zjavný nástup laserových svetelných zdrojov aj do nižších kategórií. Tu spoločnosť predstavila napríklad model LU9915 so svietivosťou 10 000 ANSI lúmenov a s laserovým modulom Blue Core. Projektor umožňuje inštaláciu v ľubovoľnej polohe v rozsahu 360° a prevádzku 24/7. Vidieť sme mohli aj trojicu projektorov so skutočným rozlíšením 4K UHD a vysokým výkonom bezúdržbových svetelných zdrojov. Sú určené na maloobchodné, vzdelávacie, firemné alebo múzejné inštalácie, pre ktoré ponúkajú funkcie posunutia objektívu vo vodorovnom aj zvislom smere, veľký zoom, 360° projekciu a podporu režimu na výšku.

V expozícii spoločnosti LG dominovala inštalácia Canyon Attractor, zložená zo 60 flexibilných displejov OLED Open Frame s veľmi tenkým rámikom. Tieto zobrazovače umožňujú vďaka svojej ohybnosti použitie v najrôznejších druhoch veľkoplošných inštalácií, kde sa vyžaduje prispôsobenie nezvyčajným tvarom. Najväčšie lákadlo expozície boli 55" transparentné displeje OLED s ultratenkými rámčekmi, ktoré sa predvádzali v efektnej choreografii. Táto unikátna technológia sa obzvlášť hodí do rôznych maloobchodných priestorov a umeleckých galérií, kde môžu byť výrobky a displeje umiestnené za transparentnou obrazovkou, ktorá zobrazuje videá alebo špeciálne efekty. V stánku sme mohli vidieť aj novú digitálnu videostenu so svietivosťou až 1500 nitov, ­určenú ako reklamná plocha do silnejšie osvetlených priestorov. Vystavené boli aj aplikácie zo­brazovačov OLED v úlohe informačných či reklamných panelov na zastávkach hromadnej dopravy, letiskách a podobne. Jedna časť ­expozície bola venovaná využitiu panelov OLED v luxusných módnych predajniach, kozmetických salónoch a ďalších prevádzkach. (5)  Okrem klasických panelov OLED na šírku či na výšku tu boli inštalované aj obojstranné panely OLED.

Spoločnosť Epson lákala návštevníkov monumentálnym stánkom, ktorému dominovala veľkoplošná projekcia zložená z ôsmich projektorov. V expozícii bol predstavený prvý projektor Epson EB-L12000Q s natívnym rozlíšením 4K, výkonný 3LCD laserový projektor so svietivosťou 12 000 ANSI lúmenov. Zariadenie patrí medzi špičkové produkty, určené predovšetkým na prenájom, pevnú inštaláciu na akciách, festivaloch, ako sprievodný program pre návštevníkov, do veľkých sál, na veľtrhy a do nákupných centier. Používa objektívy kompatibilné s technológiou 4K ako projektory Epson série EB-L1000. Ďalšia novinka je kompaktný laserový projektor EB-L20000U s rozlíšením WUXGA a svietivosťou 20 000 ANSI lúmenov. Zariadenia zvládajú projekciu z ľubovoľného uhla, a to aj na výšku. Obidva modely navyše podporujú obraz s vysokým dynamickým rozsahom HDR. V zaujímavej ukážke bol predstavený aj nový model malého projektora LightScene EV-100 so svietivosťou 2000 ANSI lúmenov a s rozlíšením WXGA. Projektor na prvý pohľad pripomína reflektor, takže nájde využitie predovšetkým ako riešenie do prezentačných priestorov, ako sú vzorkové predajne, výklady, expozície v múzeu, výstavy, galérie, kde je dôležité, aby bola inštalácia zariadenia nenápadná. Poslúži aj na tvorbu zaujímavých videomappingov na menšie predmety, prípadne ako zaujímavé osvetlenie. V stánku sme mohli vidieť aj nové modely laserových projektorov 3DLP radu EB-L6xx, 5xx a 4xx, ktoré nahradzujú súčasné lampové inštalačné modely a prichádzajú so svietivosťou od 4500 až do 6000 ANSI lúmenov. Projektory sú k dispozícii od základných modelov až po vybavené prístroje, ktoré ponúkajú napríklad možnosť pripojenia cez rozhranie HDBaseT a zrkadlové zobrazovanie. Popri projektoroch Epson predstavil aj nový softvér Professional Projector Tool, ktorý je určený pre laserové projektory Epson a umožňuje jednoducho a rýchlo nastaviť projekciu z viacerých projektorov a pritom využiť technológie, ako sú Edge blending a Video mapping. Na nastavenie farieb a jasu využíva kameru vstavanú v projektore, a tak nevyžaduje ďalšie periférne zariadenie.

V stánku spoločnosti Optoma bola hlavným lákadlom nová LED stena zostavená zo ši­rokouhlých LED panelov s rozstupom 2,6 mm a celkovou hrúbkou iba 56 mm. LED panely sa vyrábajú aj v rozstupe 2 mm a vďaka nízkoprofilovej konštrukcii umožňujú aj montáž priamo na podklad bez podpornej konštrukcie. Údržbu panelov pritom možno vykonávať z prednej strany, demontáž sa uskutočňuje špeciálne vyvinutou vývevou. Optoma je však aj tradičný výrobca projektorov, v stánku ­nechýbal ani nový laserový model ZU1050 s rozlíšením WUXGA a svietivosťou 10 000 ANSI lúmenov. Projektor má prachotesnú konštrukciu s certifikáciou IP6X a integrovaný procesor na bezchybné spájanie obrazov pri viacprojektorových inštaláciách. Zaujímavý bol aj nový model laserového projektora UHZ65 na domáce použitie. Pracuje v rozlíšení Ultra HD 4K so svietivosťou 3000 ANSI lúmenov a obsiahne až 80 % farebného priestoru DCI-P3. Veľmi zaujímavá bola ukážka použitia týchto projektorov v projekte reštaurácií Le Petit Chef, kde zabezpečujú špeciálny videomapping priamo na reštauračné stoly. Zákazníkom sa tak počas čakania na jedlo premietajú vtipné animácie priamo na stôl.  (6)

Tohoročný ISE 2018 priniesol, samozrejme, oveľa viac noviniek, spomenúť ich všetky však nie je v našich silách. Môžete sa tak tešiť na reportáž z ďalšieho ročníka.  Videá z ISE 2018 si môžete pozrieť na našej stránke.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
ISE

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať