ITčkárom už nemusí stačiť životopis. Dôležité je, aké majú zručnosti

4

Životopisy sú už dlho súčasťou procesu prijímania zamestnancov, ale nie je to užitočný nástroj na hodnotenie zručností kandidáta. Viac ako polovica náborových pracovníkov je preto otvorená myšlienke vylúčenia životopisov z procesu prijímania zamestnancov a rozšírenia hodnotenia založeného na zručnostiach. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila platforma na nábor vývojárov CodinGame a platforma technických pohovorov CoderPad.

Dve tretiny (66 %) náborových pracovníkov v oblasti technológií uviedli, že problémom pri prijímaní zamestnancov je zaujatosť, pričom životopisy sa považujú za „hlavný faktor, ktorý k tomu prispieva“. Argument v prospech nástrojov hodnotenia založeného na zručnostiach je ten, že odstraňujú zaujatosť pri prijímaní do zamestnania tým, že umožňujú zamestnávateľom určiť vhodnosť kandidáta len na základe jeho výkonu, a nie podľa informácií obsiahnutých v životopise kandidáta, ktoré by mohli ovplyvniť rozhodnutia náborového manažéra.

Vďaka rastúcemu záujmu o programovanie a množeniu sa programovacích výcvikových táborov už diplom z informatiky nie je podmienkou pre kariéru v oblasti vývoja softvéru. Formálna kvalifikácia však určite pomáha a množstvo veľkých technologických firiem stále trvá na tom, aby ich zamestnanci mali základné znalosti z teórie programovania. Vzhľadom na to, že pracovné miesta v oblasti technológií sú čoraz viac založené na platformách, stále viac spoločností je ochotných prijať uchádzačov, ktorí môžu preukázať schopnosti v oblasti softvérových nástrojov, programovacích jazykov a rámcov používaných v podniku.

Štyria z desiatich (40 %) opýtaných náborových pracovníkov uviedli, že pravidelne prijímajú vývojárov, ktorí nemajú formálnu kvalifikáciu v oblasti programovania. Až 40 % vývojárov v prieskume CoderPad uviedlo, že sa nenaučili programovať v škole alebo na univerzite. Zatiaľ čo výskum CoderPad naznačuje, že nábor založený na zručnostiach sa stáva čoraz populárnejším, v procese náboru sa stále vyžadujú životopisy. Na otázku, či by boli ochotní vylúčiť životopisy zo svojho náborového procesu, odpovedalo 30 % respondentov „áno“ a 27 % „možno“, zatiaľ čo 34 % odpovedalo „nie“.

Zdá sa, že náboroví pracovníci v Európe sa obzvlášť zdráhajú opustiť staré praktiky, pričom 40 % uviedlo, že by sa životopisov nevzdali. Ani vývojári neprejavujú rovnaké nadšenie pre všetky nástroje hodnotenia. Napríklad pohovory pri tabuli sú najmenej obľúbeným formátom rozhovoru medzi vývojármi aj náborovými pracovníkmi. Výskum takisto poznamenáva, že „dobre kvalifikovaní kandidáti môžu byť vylúčení počas pohovorov pri tabuli, pretože nie sú zvyknutí vystupovať pred publikom“.

Medzi ďalšie uchádzačmi neobľúbené faktory v procese pohovoru patrí poskytnutie nevhodných nástrojov a kladenie otázok nesúvisiacich s prácou, ktorú budú vykonávať. Zlé náborové procesy v konečnom dôsledku vedú k nevydareným náborom. Takíto zamestnávatelia nielenže môžu prijať kandidáta, ktorý sa pre firmu nehodí, ale čelia aj komplikovanému a nákladnému procesu opätovného spustenia náboru. Preto sa spoločnostiam odporúča pozrieť sa na svoje procesy a spýtať sa, či existujú lepšie spôsoby, ako to robiť dobre.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

RE reakcia na: ITčkárom už nemusí stačiť životopis. Dôležité je, aké majú zručnosti

23.3.2022 17:03
Pokiaľ HR nedokáže urobiť profilaktiku uchádzača, alebo aspoň ho otestovať podľa požiadaviek/testov dodaných oddelením čo zažiadalo o nový slot, tak to nie je chyba IT, ale HR. A pracovný segment IT tou chybou HR trpí. Vlastne nielen segment IT.
Reagovať

To není o tom. Voni tě voddělaj, jestli nevyděláš na firmu. Daj ti chemikálie ze kterých zgegneš. Rozumíš? reakcia na: RE

26.3.2022 15:03
Radši tam ani nechoďte kluci. Voni vás vážně voddělaj, jestli nevyděláte na firmu. Jsou to vrazi, nic víc, nic míň. Takové jsou podmínky ve fachu: Umři, nebo vydělávej! Tohle bylo jen varování. Někdo to už zažil. Voni maj chemikálie a těmi ťe počastujou jestli nevyděláváš. Policie samozřejmě vše popře. Vysmívaj vobčany a de se dál. Mrtvý nemrtvý, to je jim fuk - vše považujou za přirozenou smrt jedince. Takhle maj vlastně míň práce na policii. A voni jsou takyže skorumpováni. Řeknou, že je to hoax a maj tě v paži. Ou, kej, je to varování kluci: Nechoďte do softwarový firmy, nebo zemřete, když jste poslabší.
Reagovať

Dal som výpoveď, ITčkára už nechcem robiť, prešiel som na opatrovateľstvo do domova dôchodcov reakcia na: ITčkárom už nemusí stačiť životopis. Dôležité je, aké majú zručnosti

23.3.2022 12:03
Dal som výpoveď v IT firme. Ja už nechcem byť ITčkár. Iba ma tam zdierali a naváľali mi roboty. Teraz konečne robím v pokoji v domove dôchodcov opatrovateľa. Môžem sa na IT vykadiť. Nech im to spraví kto chce, iba by sa žrali o peniaze a naváľali ti roboty, ktorú nikto nechce robiť v IT. Bozajte ma v riť IT firmy. Keď si začnete vážiť zamestnancov, potom sa môžeme baviť o IT. IT ma už nebaví, bol som somár, že som to išiel študovať na výšku. A poradím aj vám ostatným: Vyserte sa na nich, nech im to robia študenti a potom uvidia akú to bude mať kvalitu. Kašľať na nich.
Reagovať

Tak toto mnohe vysvetluje reakcia na: ITčkárom už nemusí stačiť životopis. Dôležité je, aké majú zručnosti

23.3.2022 07:03
“ Štyria z desiatich (40 %) opýtaných náborových pracovníkov uviedli, že pravidelne prijímajú vývojárov, ktorí nemajú formálnu kvalifikáciu v oblasti programovania. ”
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať