
ITčkárom už nemusí stačiť životopis. Dôležité je, aké majú zručnosti
Životopisy sú už dlho súčasťou procesu prijímania zamestnancov, ale nie je to užitočný nástroj na hodnotenie zručností kandidáta. Viac ako polovica náborových pracovníkov je preto otvorená myšlienke vylúčenia životopisov z procesu prijímania zamestnancov a rozšírenia hodnotenia založeného na zručnostiach. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila platforma na nábor vývojárov CodinGame a platforma technických pohovorov CoderPad.
Dve tretiny (66 %) náborových pracovníkov v oblasti technológií uviedli, že problémom pri prijímaní zamestnancov je zaujatosť, pričom životopisy sa považujú za „hlavný faktor, ktorý k tomu prispieva“. Argument v prospech nástrojov hodnotenia založeného na zručnostiach je ten, že odstraňujú zaujatosť pri prijímaní do zamestnania tým, že umožňujú zamestnávateľom určiť vhodnosť kandidáta len na základe jeho výkonu, a nie podľa informácií obsiahnutých v životopise kandidáta, ktoré by mohli ovplyvniť rozhodnutia náborového manažéra.
Vďaka rastúcemu záujmu o programovanie a množeniu sa programovacích výcvikových táborov už diplom z informatiky nie je podmienkou pre kariéru v oblasti vývoja softvéru. Formálna kvalifikácia však určite pomáha a množstvo veľkých technologických firiem stále trvá na tom, aby ich zamestnanci mali základné znalosti z teórie programovania. Vzhľadom na to, že pracovné miesta v oblasti technológií sú čoraz viac založené na platformách, stále viac spoločností je ochotných prijať uchádzačov, ktorí môžu preukázať schopnosti v oblasti softvérových nástrojov, programovacích jazykov a rámcov používaných v podniku.
Štyria z desiatich (40 %) opýtaných náborových pracovníkov uviedli, že pravidelne prijímajú vývojárov, ktorí nemajú formálnu kvalifikáciu v oblasti programovania. Až 40 % vývojárov v prieskume CoderPad uviedlo, že sa nenaučili programovať v škole alebo na univerzite. Zatiaľ čo výskum CoderPad naznačuje, že nábor založený na zručnostiach sa stáva čoraz populárnejším, v procese náboru sa stále vyžadujú životopisy. Na otázku, či by boli ochotní vylúčiť životopisy zo svojho náborového procesu, odpovedalo 30 % respondentov „áno“ a 27 % „možno“, zatiaľ čo 34 % odpovedalo „nie“.
Zdá sa, že náboroví pracovníci v Európe sa obzvlášť zdráhajú opustiť staré praktiky, pričom 40 % uviedlo, že by sa životopisov nevzdali. Ani vývojári neprejavujú rovnaké nadšenie pre všetky nástroje hodnotenia. Napríklad pohovory pri tabuli sú najmenej obľúbeným formátom rozhovoru medzi vývojármi aj náborovými pracovníkmi. Výskum takisto poznamenáva, že „dobre kvalifikovaní kandidáti môžu byť vylúčení počas pohovorov pri tabuli, pretože nie sú zvyknutí vystupovať pred publikom“.
Medzi ďalšie uchádzačmi neobľúbené faktory v procese pohovoru patrí poskytnutie nevhodných nástrojov a kladenie otázok nesúvisiacich s prácou, ktorú budú vykonávať. Zlé náborové procesy v konečnom dôsledku vedú k nevydareným náborom. Takíto zamestnávatelia nielenže môžu prijať kandidáta, ktorý sa pre firmu nehodí, ale čelia aj komplikovanému a nákladnému procesu opätovného spustenia náboru. Preto sa spoločnostiam odporúča pozrieť sa na svoje procesy a spýtať sa, či existujú lepšie spôsoby, ako to robiť dobre.
Zdroj: zdnet.com.
Zobrazit Galériu