TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Vedci varujú: Solárne geoinžinierstvo je nebezpečný hazard, ktorý by sa mal zakázať

Bezpečnosť
1

Technické riešenia planetárneho rozsahu navrhované na ochladenie povrchu Zeme a zmiernenie vplyvu globálneho otepľovania sú potenciálne nebezpečné a vlády by ich mali zablokovať. Uviedlo to viac ako 60 odborníkov a vedcov. Aj keby vstrekovanie miliárd častíc síry do strednej vrstvy atmosféry, čo je najviac diskutovaný plán na takzvanú modifikáciu slnečného žiarenia (solar radiation modification – SRM), odvrátilo kritickú časť slnečných lúčov, ako sa plánovalo, nepriaznivé následky by mohli prevážiť nad akýmikoľvek výhodami, tvrdia v otvorenom liste.

Preto autori listu vyzývajú vlády, OSN a ďalších aktérov na okamžité politické kroky, aby zabránili normalizácii solárneho geoinžinierstva ako možnosti klimatickej politiky. Zvýšenie teploty o 1,1 stupňa Celzia nad úroveň z polovice 19. storočia už zvýšilo intenzitu, frekvenciu a trvanie smrtiacich vĺn horúčav, sucha a megabúrok. Krajiny sveta sa zaviazali obmedziť nárast teploty zemského povrchu na 1,5 °C nad úroveň z polovice 19. storočia, ale vedci podporovaní OSN uviedli, že táto hranica bude prekročená možno už v priebehu desiatich rokov.

Neúspech pri znižovaní emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie, viedol niektorých politických činiteľov k tomu, že začali využívať solárne geoinžinierstvo, aby získali čas na trvalejšie riešenie. Je známe, že vháňanie veľkého množstva reflexných častíc do horných vrstiev atmosféry by mohlo ochladiť planétu. Úlomky z erupcie sopky Pinatubo na Filipínach v roku 1991 znížili priemernú teplotu povrchu Zeme na viac ako rok. Existuje však niekoľko dôvodov na odmietnutie takéhoto postupu.

Umelé zníženie radiačnej sily Slnka pravdepodobne naruší monzúnové dažde v južnej Ázii a západnej Afrike a mohlo by zničiť úrodu závislú od dažďa a poskytujúcu potravu pre stovky miliónov ľudí. Iné regióny by však z toho mohli mať prospech: minuloročná štúdia dospela k záveru, že SRM by mohol výrazne obmedziť riziko sucha v južnej Afrike. Vedci sa obávajú aj tzv. terminačného šoku, keby sa osievanie atmosféry časticami blokujúcimi Slnko náhle zastavilo. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že by sa povrchové teploty potom rýchlo zvýšili.

Okrem toho by táto technológia nijako nezastavila pokračujúce hromadenie CO2 v atmosfére, ktoré doslova mení chemické zloženie oceánov. V otvorenom liste sa tiež varuje, že vyvolávanie nádejí o rýchlom riešení problému klímy „môže odradiť vlády, podniky a spoločnosti od toho, aby urobili všetko pre čo najskoršie dosiahnutie dekarbonizácie alebo uhlíkovej neutrality“. Autori listu požadujú „medzinárodnú dohodu o nepoužívaní“, ktorá by zablokovala vnútroštátne financovanie, zakázala experimenty vo vonkajšom prostredí a odmietla udeliť patentové práva na technológie SRM.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Es Er Em, ak je to lacné, oni to spravia a dokazia planétu ešte viacej :-( reakcia na: Vedci varujú: Solárne geoinžinierstvo je nebezpečný hazard, ktorý by sa mal zakázať

26.3.2022 15:03
Asi dokazia planétu ešte viacej. My tu už v oblasti mávame veľké záplavy každých 5 rokov. Čo vy? Asi tak isto, že? Poistka nám nekryje všetky škody, takže je to na prd. Prosíme politici zastavte SRM, ako vás žiadajú vedci.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať