PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Inovatívna 3D tlač zelených stien a striech zo živnej pôdy

0

Výskumný tím z Virgínskej univerzity vynašiel inovatívnu a udržateľnú techniku ​​3D tlačových štruktúr vytvorených z pôdy s implantovanými semenami. Dajú sa tak vytvoriť steny a strechy s kvitnúcimi rastlinami. Univerzita hovorí, že budovanie zelených stien a striech pomocou tejto techniky je mimoriadne prospešné.

SWAN_TITULKA_0722

Môžu plniť rôzne funkcie, ako je prirodzená izolácia, prevencia pred povodňami, ale môžu tvoriť aj zelené plochy pre ľudí, opeľovače a iné živočíchy. Umožní to integráciu zelených plôch do architektonických štruktúr. Tím pracuje s miestnymi rastlinami a pôdami zmiešanými s vodou. Elektrina je potrebná iba na presúvanie materiálu a spúšťanie čerpadla počas tlače. Ak vytlačený kus nie je v správnej kvalite, možno materiál recyklovať a znovu použiť.

Tento proces 3D tlače by mohol hrať hlavnú úlohu pri vytváraní uhlíkovo neutrálnejších budov. Spočiatku začali tlačiť valcové prototypy a potom pokračovali v zložitejších štruktúrach, ako sú kupoly. Dokonca vytvorili nízke steny, vysoké asi jeden meter. Ich ďalším cieľom je tlačiť štruktúry s viacerými stranami. Výskumníci implantovali do pôdy semená rozchodníka, čo je sukulentná rastlina, ktorá na prežitie potrebuje len vodu. 

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať