PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Našli spôsob, ako reálne omladiť ľudskú pokožku a orgány

0

Ľudská koža sa obnovuje pomaly, naproti tomu salamandra axolotl dokáže ľahko obnoviť aj odrezanú končatinu. Aj husto ochlpená koža myši bodlinatej sa hojí s pozoruhodnou rýchlosťou. Štúdiom týchto príkladov vedci nachádzajú návody, ako zlepšiť hojenie kože prostredníctvom lepšej regeneračnej reakcie. Vedci z haifskej Rambamovej zdravotníckej vysokej školy a izraelského technického inštitútu Technion po dvoch desaťročiach výskumu našli spôsob, ako omladiť ľudskú pokožku a orgány. Ich úspešná štúdia bola vykonaná na laboratórnych myšiach a nedávno bola publikovaná v časopise Science Advances.

SWAN_TITULKA_0722

Autori štúdie použili transplantát starnúcej ľudskej kože na mladých myšiach a dokázali, že je možné omladiť kožu a iné orgány zmenou molekulárnej štruktúry naprieč všetkými vrstvami kože. Výskumníci z laboratória Monasterium v Nemecku a Manchesterskej univerzity zasa transplantovali starnúcu ľudskú kožu mladým myšiam s ťažkou kombinovanou imunodeficienciou, ktorá postihuje B aj T lymfocyty. Možno tak omladiť živé bunky, tkanivá alebo orgány transplantáciou z jedného druhu na druhý, uviedli vedci.

Tento proces je sprevádzaný rastom nových krvných ciev, repigmentáciou vonkajšej vrstvy kože nazývanej epiderma a výrazným zlepšením biomarkerov starnutia. Vedci poznamenali, že na starnutie by sme sa nemali pozerať ako na smrteľnú chorobu, ale ako na niečo, „čo sa dá liečiť a reprogramovať“. Ľudská koža je ideálny predklinický model na skúmanie metód proti starnutiu, pretože je prvým orgánom ľudského tela, ktorý viditeľne odráža zmeny v starnutí, ako sú zmeny tónu pokožky a šedivenie vlasov.

V sľubnej štúdii sa zistilo, že po transplantácii na myši s ťažkou kombinovanou imunodeficienciou sa omladila nielen vonkajšia vrstva ľudskej kože, ale omladnúť mohli všetky vrstvy kože. Na zistenie tejto skutočnosti vedci použili na vyhodnotenie procesu cievny endotelový rastový faktor A (vascular endothelial growth factor A – VEGF-A) a okrem toho zistili, že sa dokonca zvýšil počet nových ciev v transplantovanej koži.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať