Inovatívna liečba nemá vedľajšie účinky a zabezpečí, že sa rakovina už nevráti

0

Vakcíny proti COVID-19 založené na mRNA prenášajú do buniek pokyny na produkciu bielkovín na liečenie alebo prevenciu choroby. Rovnakú technológiu použili na liečbu rakoviny u myší v laboratóriu profesora Dana Peera, vedúceho Laboratória presnej nanomedicíny na Shmunis School of Biomedicine and Cancer Research v Tel-Avive. Nový systém založený na báze lipidových nanočastíc, nazývaný CRISPR-LNP, nesie mRNA, ktorá kóduje enzým Cas9.

Tento enzým funguje ako molekulárne nožnice, ktoré „vystrihávajú“ DNA rakovinových buniek a účinne ich ničia. Nejde pritom o chemoterapiu a neexistujú žiadne vedľajšie účinky. Takto liečená rakovinová bunka už nikdy nebude aktívna. Peer a jeho tím otestovali technológiu na dvoch z najsmrteľnejších druhov rakoviny: mozgovom nádore glioblastóme a metastatickej rakovine vaječníkov.

Glioblastóm je najagresívnejší typ rakoviny mozgu s päťročnou mierou prežitia iba 3 %. Jediná liečba CRISPR-LNP zdvojnásobila priemernú dĺžku života myší s glioblastómovými nádormi a zlepšila ich celkovú mieru prežitia asi o 30 %. V prípade metastatického karcinómu vaječníkov sa zvýšila celková miera prežitia myší o 80 %. 

Predplatné NEXTECH 2021

Klinická implementácia tejto technológie je však iba v začiatkoch, pretože vyžaduje bezpečné a presné doručenie CRISPR do cieľových buniek. Výskumný tím má v úmysle „pokračovať v experimentoch s rakovinou krvi, ktorá je geneticky veľmi zaujímavá, ako aj s genetickými chorobami, ako je Duchennova svalová dystrofia. Pravdepodobne bude nejaký čas trvať, kým sa nová liečba začne používať u ľudí“, uviedol profesor Peer. 

Zdroj: zenger.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať