Inovatívna rukavica umožní lepšie cítiť tvar, tvrdosť a textúru predmetov vo VR

0

Výskumný tím z Národnej univerzity v Singapure (NUS) tvrdí, že jeho rukavica HaptGlove využíva hmatovú spätnú väzbu, aby umožnila používateľom lepšie okúsiť tvar, veľkosť a textúru objektov vo virtuálnom prostredí.Výskumníci hovoria, že ich rukavica je odlišná od existujúcich technológií, v reálnom čase vytvára tlak na končeky prstov a simuluje textúru objektov. Využíva hmatovú spätnú väzbu a pneumatické ovládanie, ktoré je zabudované do technológie mikrofluidného snímania.

Podľa tímu NUS to pomáha zmenšiť veľkosť a hmotnosť rukavice bez potreby objemného príslušenstva. HaptGlove obsahuje päť párov modulov na haptickú reakciu (jeden pre každý prst), ktoré sa bezdrôtovo ovládajú na snímanie tvaru, veľkosti a textúry VR objektu. Mikrofluidné pneumatické teliesko vyvíja tlak v reálnom čase na končeky prstov používateľa, čo mu umožňuje „vnímať“ kontakt, keď sa avatar dotýka VR objektu, uchopuje ho a pohybuje ním.

Rukavica ďalej obmedzuje polohu prstov nositeľa, aby simulovala tvar a textúru objektu. Výskumníci NUS poznamenali, že produkty doteraz dostupné na trhu zvyčajne používali vibračné motory a neposkytovali realistický pocit dotyku. Nedokázali napríklad presne simulovať tvar alebo tvrdosť objektu. Iné používali pneumatické aktuátory na vytvorenie pocitu tlaku, ale tie boli často objemné a obmedzovali pohyb používateľa. 

Predplatné NEXTECH 2021

Pomocou softvéru vyvinutého výskumníkmi zaznamenáva HaptGlove vizuálno-haptické oneskorenie menej ako 20 milisekúnd, čo je podľa NUS rýchlejšie ako pri bežných haptických rukaviciach. S hmotnosťou 250 gramov je rukavica ľahšia ako konkurenčné výrobky na trhu, ktoré vážia 450 gramov. Výskumníci chcú svoj produkt komercializovať, pričom ich cieľom je dosiahnuť polovičnú cenu konkurenčných výrobkov, ktoré zvyčajne stoja od 3700 USD do 15 145 USD.

Zdroj: zdnet.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať