Inovatívne kontaktné šošovky umožňujú vidieť aj v úplnej tme a so zavretými očami

1

Predstavte si, že by ste dokázali vidieť teplo a infračervené svetlo ako akýsi superhrdina – dokonca aj so zatvorenými očami. Znie to ako sci-fi, ale presne takýto výkon sa podaril čínskym vedcom s novým typom kontaktných šošoviek napustených špeciálnymi nanočasticami. Tieto šošovky umožňujú ľudskému oku vnímať blízke infračervené žiarenie (NIR), ktoré má vlnovú dĺžku približne 700 až 2500 nanometrov a bežne ho ľudia nevidia, hoci ho cítia ako teplo  

Pôvodne tím z Univerzity vedy a technológie v Číne experimentoval s injekciou nanočastíc priamo do sietnice myší, čo im poskytlo „nočné videnie“ v infračervenom spektre. Teraz však výskumníci vyvinuli oveľa menej invazívne riešenie: priehľadnú kontaktnú šošovku obsahujúcu drobné nanočastice zo zlata a fluoridu sodno-gadolínitého dopovaného prvkami ytterbium a erbium. Tieto nanočastice fungujú ako miniatúrne konvertory – dokážu absorbovať neviditeľné infračervené fotóny a „vysvietiť“ ich ako viditeľné svetlo v rozsahu 400 až 700 nm.

Keďže ide o čisto pasívny fyzikálny proces založený na štruktúre častíc, šošovky vôbec nepotrebujú žiadny zdroj energie. Výsledky testov na zvieratách aj ľuďoch sú pozoruhodné. Myši s nasadenými šošovkami sa napríklad vyhýbali boxu osvetlenému infračerveným svetlom a utekali do tmy. Ešte zaujímavejšie dopadli pokusy s dobrovoľníkmi: ľudia s týmito kontaktnými šošovkami dokázali rozoznať blikajúci signál v morzeovke tvorený infračervenými diódami – a to dokonca lepšie so zatvorenými očami než s otvorenými.

Ukázalo sa, že cez zavreté viečka nepreniká bežné viditeľné svetlo, takže nič neruší vnímanie infračervených zábleskov, ktoré viečkom prejdú. Inými slovami, človek „vidí“ infračervený signál aj so zavretými očami, pretože ho vníma ako viditeľné svetlo, ktoré nanočastice vytvoria vo vnútri oka. Tím vedcov tiež vylepšil nanočastice tak, aby rôzne vlnové dĺžky NIR spektra premieňali na rôzne farby: infračervené svetlo okolo 980 nm sa v šošovke zjaví modro, 808 nm zeleno a väčšie ako 1532 nm červeno.

Tak dokáže nositeľ šošoviek získať lepšiu predstavu o svojom okolí v úplnej tme, pričom vedci dokonca naznačujú, že by to mohlo pomôcť aj farboslepým rozlišovať farby, ktoré bežne nevidia.  Zatiaľ síce šošovky dokážu „vidieť“ len infračervené svetlo vyžarované LED diódami, no tím pracuje na rozšírení ich schopností aj na iné zdroje.

Podľa vedúceho projektu Tiana Xueho toto otvorilo dvere k neinvazívnym nositeľným zariadeniam, ktoré ľuďom dajú super schopnosť videnia. Využitie vidí takmer okamžite napríklad v bezpečnostných a záchranárskych systémoch, pri šifrovaní komunikácie či ochrane proti falšovaniu – stačilo by informácie prenášať blikajúcim infračerveným svetlom a špeciálne šošovky by ich nositeľovi zobrazili.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

O S L reakcia na: Inovatívne kontaktné šošovky umožňujú vidieť aj v úplnej tme a so zavretými očami

2.6.2025 03:06
Hi. We run a YouTube growth service, which increases your number of subscribers both safety and practically.

- We guarantee to gain you new 700+ subscribers per month
- People subscribe because they are interested in your videos/channel, increasing video likes, comments and interaction.
- All actions are made manually by our team. We do not use any bots.

The price is just $60 (USD) per month, and we can start immediately. If you are interested and would like to see some of our previous work, let me know and we can discuss further.

Kind Regards,

To Unsubscribe, reply with the word unsubscribe in the subject.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať