SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Inovatívne uvoľňovanie cyklistických topánok z bezklipsových pedálov

Technológie
1

Zatiaľ čo takzvané bezklipsové pedále používajú mnohí seriózni cyklisti, niektorí jazdci sa stále obávajú, že pri zastavovaní nebudú môcť z nich zložiť nohy. Pomôcť by mohol systém Cleat It, ktorý elektronicky uvoľní nohy stlačením tlačidla. Bezklipsové pedále obsahujú pružinový mechanizmus, ktorý pripojí pätku pripevnenú k spodnej strane topánky cyklistu. Vďaka tomu sú nohy pripevnené k pedálom a cyklista môže pedále tlačiť aj ťahať, a nie iba tlačiť na ne. Pri väčšine bezklipsových systémov možno topánku odpojiť od pedála otočením chodidla a posunutím smerom von.

V niektorých situáciách sa to však nedá urobiť správne a cyklista spadne. To sa stalo aj otcovi austrálskeho cyklistu Bryna Friedmanna, ktorý si zlomil zápästie. Tento incident viedol Bryna k vynálezu systému Cleat It. Systém propagovaný na Kickstarteri obsahuje špeciálne pätky kompatibilné s cyklistickou obuvou rôznych výrobcov a bezklipsovými pedálmi Shimano. Pätky zapadnú do pedálového mechanizmu zvyčajným spôsobom a dajú sa uvoľniť tradičným otočením smerom von v situáciách, keď je dostatok času na „odopnutie“.

Okrem toho však stlačenie bezdrôtového tlačidla na riadidlách dočasne zapne elektromagnet v každej pätke, čím sa zasunie pridržiavacie rameno v pätke. To umožní otvorenie výklopnej dosky vnútri pätky a jazdec jednoducho zdvihne nohu z pedála. Používateľ môže stlačiť tlačidlo vždy, keď očakáva, že bude musieť náhle zastaviť, napríklad keď sa blíži ku križovatke. Systém Cleat It sa ponúka za 110 austrálskych dolárov, čo je približne 78 USD.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

haraburda reakcia na: Inovatívne uvoľňovanie cyklistických topánok z bezklipsových pedálov

1.8.2022 06:08
Riadna hlúposť. Keď musíš rýchlo zastaviť spadneš aj s obyčajnými pedálmi.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať