SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Inovatívny mobilný most umožňuje opravovať cesty bez zastavenia dopravy

0

Švajčiarsky úrad pre údržbu ciest vyvinul mobilný most s názvom Astra Bridge, ktorý umožňuje asfaltovanie ciest bez prerušenia premávky. Most dlhý 257 metrov umožňuje vozidlám prechádzať cez úseky ciest, zatiaľ čo sa pod ním vykonávajú opravy. Myšlienka bola inšpirovaná estakádou v Rakúsku a bola vyvinutá s cieľom zlepšiť predchádzajúce verzie. 

Most Astra 1.0 mal niektoré nevýhody, ako napríklad zlé pracovné podmienky v dôsledku obmedzeného priestoru a vysokú úroveň hluku na ceste. Pre strmú rampu spôsoboval aj dopravné zápchy. Tieto problémy sa riešili v novej verzii, ktorá má väčšiu šírku a výrazne znížený sklon rampy na 1,25 percenta (v predchádzajúcej verzii to bolo 6,1 percenta), vďaka čomu po nej možno jazdiť odporúčanou rýchlosťou 60 km/h.

Most Astra sa už niekoľko týždňov úspešne používa v meste Recherswil v kantóne Solothurn s minimálnymi dopravnými zápchami. Okrem toho, že mobilný most znižuje dopravné zápchy, chráni pracovníkov pred slnkom a dažďom a eliminuje potrebu ich práce v noci, keď je cestná premávka menej hustá. Stavebné spoločnosti prejavili záujem o túto technológiu práve pre možnosť vyhnúť sa nočnej práci.

Most Astra sa musí zmontovať na ceste, ktorú treba asfaltovať, potom ho možno odtiahnuť rýchlosťou 0,5 km/h z jedného úseku na druhý. Hoci Astra umožňuje vyasfaltovať len polovicu povrchu v porovnaní s úplným uzavretím cestného úseku, výhody aj tak prevažujú nad nevýhodami.

O most prejavili záujem krajiny ako Nórsko, Nemecko a Holandsko. Švajčiarsko je ochotné podeliť sa o túto technológiu a neplánuje si ju patentovať ani z nej profitovať. Inovatívne riešenie má potenciál priniesť revolúciu v údržbe ciest a zmierniť prerušenie dopravy spôsobené stavebnými prácami.

Zdroj: odditycentral.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať