
JBL MA510 / Entry level AV receiver 5.1 s kvalitným zvukom
Značka JBL sa v povedomí hlavne mladých ľudí spája so slúchadlami, prenosnými reproduktormi či párty reproduktormi. Menej známe sú ich produkty triedy HiFi pre náročnejších poslucháčov hudby a milovníkov kvalitného priestorového zvuku domáceho kina. JBL má však v tomto segmente veľkú konkurenčnú výhodu – povedomie o značke. Väčšine mladých ľudí značky ako Mark Levinson, Arcam, Bowers & Wilkins veľa nehovoria, ale JBL si každý spojí s reprodukciou zvuku a v prípade série MA (Modern Audio) kvalitného zvuku za primeranú cenu.
Používateľ má k dispozícii štyri porty HDMI v2.1 pripravené na 8K rozlíšenie. Aj keď zariadení podporujúcich 8K je zatiaľ ako šafranu, v blízkej budúcnosti sa to môže zmeniť a receiver tejto kvalitatívnej (a samozrejme aj cenovej) triedy sa kupuje s perspektívou viac rokov. Konzoloví hráči ocenia podporu 4K @ 120 Hz. AV receiver podporuje kodeky Dolby Digital a DTS-HD, ktoré pokrývajú väčšinu programov streamovacích služieb. Dolby Atmos ani DTS: X podporované nie sú.
K dispozícii som mal variant s bielym skleneným predným panelom. Príslušnosť k značke naznačuje tenký oranžový pásik za panelom. Prednému panelu dominujú dva veľké otočné ovládacie prvky, obidva s možnosťou zatlačenia. Ľavým voličom prepínate vstupy a pravým ovládate hlasitosť. Medzi nimi je štýlový monochromatický displej. Minimalistický je aj diaľkový ovládač s navigačným kolieskom.
Receivery série MA využívajú zosilňovače triedy D, ktoré majú veľmi vysokú účinnosť, takže nepotrebujú masívne chladiče a už vôbec nie ventilátor. Horná aj spodná strana sú perforované, na chladenie sa využíva prirodzené prúdenie. Studený vzduch je nasávaný zospodu a ohriaty vystupuje nahor. Na zadnej stene sú prehľadne usporiadané konektory. Reproduktorové terminály umožňujú buď priame pripojenie reproduktorových káblov, alebo po vytiahnutí plastových krytov môžete pripojiť káble zakončené banánikmi. K dispozícii sú aj dva výstupy pre aktívny subwoofer. Štyri vstupy HDMI podporujú Dolby Vision, HDR10 a herné funkcie ako VRR, ALLM či a QFT. Jeden výstup HDMI podporuje eARC. Sú tu dva analógové vstupy s konektormi RCA (cinch) a takisto metalický a optický vstup na digitálny zvuk. Na Wi-Fi a bluetooth komunikáciu treba do konektorov na zadnej stene priskrutkovať pribalené antény. Už na prvý dojem mi niečo nesedelo, po chvíli som na to prišiel. Receiver nemá žiadny konektor na pripojenie slúchadiel. Slúchadlá nepripojíte ani cez bluetooth. Tak či onak, prioritou je priestorový zvuk. Nie je tu ani vstup Phono pre gramofón s magnetodynamickou prenoskou, riešením je externý korekčný predzosilňovač. Samozrejmosť je pripojenie zdroja zvuku, napríklad smartfónu či tabletu, cez bluetooth.
Receiver som testoval v konfigurácii 5.0, teda bez subwoofera. Použil som všetky reproduktorové sústavy, ktoré som mal doma. Vpredu boli stĺpové reprosústavy AQ Wega 55 MKIII (120 W, 35 Hz – 30 kHz v 6 dB tolerancii), vzadu reprosústavy AQ Labrador 39 (60 W, 45 Hz – 30 kHz v 6 dB tolerancii) a ako stredovú reprosústavu som použil AQ Toba (40 W, 100 – 20 kHz v 10 dB tolerancii). V takejto konfigurácii sa subwoofer dal oželieť, predné reprosústavy majú frekvenčný rozsah od 35 Hz.
K dispozícii nie je žiadna kalibrácia pomocou mikrofónu, takže pri úvodnej konfigurácii treba buď manuálne zadať vzdialenosti reproduktorov a v prípade potreby upraviť výstupné úrovne, alebo doladiť pomocou aplikácie JBL EZ EQ, ktorá využíva externý mikrofón pripojený k smartfónu. Následne sa do receivera prenesú kalibračné údaje. Slabé miesto tohto postupu je v tom, že málokto má kvalitný externý mikrofón k smartfónu, napríklad Dayton Audio iMM-6, ktorý na tento účel odporúča JBL. Aplikáciu som nepotreboval, po zadaní vzdialeností k reproduktorom som bol s priestorovým zvukom spokojný. Pri manuálnom zadávaní odporúčam pripojiť televízor, pomocou menu OSD je to komfortnejšie.
Najskôr som počúval stereo hudbu, stredový reproduktor primárne určený na dialógy sa výborne uplatnil pre vokály, ktoré sa dali jasne odlíšiť od nástrojov, ktoré boli takisto rozpoznateľne rozmiestnené v priestore. Napriek konfigurácii reproduktorových sústav typu „každý pes iná ves“ mal zvuk dobrú rovnováhu medzi basmi, stredmi a výškami. Môžete skúsiť aj pseudopriestorový zvuk Dolby ProLogic, ktorý transformuje stereo na 5.1. Výkon 75 W je aj pre väčšiu obývačku či menšiu klubovňu viac než dostatočný. Následne som si pozrel niekoľko filmov z Netflixu s priestorovým zvukom. Jasne rozpoznateľné boli zvuky objektov pohybujúcich sa nielen zľava doprava, ale aj zvuky prichádzajúce od objektov pohybujúcich sa zozadu dopredu. Napriek absencii subwoofera boli basy sýte, a kde bolo treba, aj dostatočne dunivé. Pripomínam, že predné reprosústavy AQ Wega 55 MKIII hrajú od 35 Hz.
Zaujímalo ma aj vnútorné usporiadanie. Musím pochváliť, že nízkoúrovňová časť je vzadu, v strede je výkonový zosilňovač a vpredu sú digitálne riadiace obvody a spínaný zdroj schopný dodať príkon 300 W, DAC s podporou HiRes audia, ktoré zaisťujú čistý, detailný zvuk s minimálnym skreslením pri sledovaní filmov aj pri počúvaní hudby.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalitný zvuk, 8K vstupy, jednoduchá konfigurácia
- Potešila by podpora Dolby Atmos, chýba výstup pre slúchadlá
PARAMETRE:
Počet kanálov 5.2; výkon na kanál 50 W (4 ohmy, max. 0,5 % THD); frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz DAC 24-bit/192 kHz; Wi-Fi, Bluetooth 4.1 LE, vstupy: 4× vstup HDMI (HDMI 2.1, HDCP 2.3 do 8K/60 Hz, 4K/120 Hz); HDMI eARC; 2× analógový vstup, digitálne vstupy 1× RCA, 1× optický, 1× USB, RJ-45; max. príkon 300 W, stand-by 0,5 W; rozmery 109 × 432 × 348 mm, hmotnosť 5,4 kg
Cena: 810 eur
Zobrazit Galériu